Skocz do zawartości

Szybkie piwo


pawwlo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zrobiłem tak

HEFE-WEIZEN

Zasyp:

pszeniczny jasny 2,2kg

pilzneński 2,0 kg

carapils 0,15 kg

zakwaszający 0,1 kg

Zacieranie:

44C - 20 minut

64C - 40 minut

72C - 20 minut

Chmielenie: 60 minut

15g Lubelski (granulat) 10 minuta

10g Lubelski (granulat) na 10 minut przed końcem

Uzyskałem 23 L 13°Blg

Fermentacja WB-06

Postanowiłem sobie że jako pierwszym moim piwem ze słodu będzie pszeniczne. Jak na razie mam za sobą dwa brewkity, więc pozwolę sobie zapytać czy dobrze rozumiem przepis.

 

Do gara 23l wody, podgrzewam do 44°C wrzucam wszystkie słody, po 10 min wrzucam 15g chmielu, po kolejnych dziesięciu temp podnoszę do 64°C a po 40min do 72°C i 10 min po uzyskaniu tej temp dodaję 10g chmielu. 10 min później wyciągam chmiel i odcedzam słód na takim filtratorze http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Kadz_filtracyjna_-_wklad&przedm=887545&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F165992%2F183123&sortuj=kod po czym garnek wkładam do zimnej wody aby uzyskać jakieś 22°C. Przelewam to do fermentatora wsypuję drożdże, mieszam i czekam.

 

Wiem że się rozpisałem ale lubię mieć wszystko wytłumaczone "łopatologicznie" żeby na pewno niczego nie zrobić źle.

 

Po jakim czasie w temp 18°C będę mógł butelkować? I czy do czasu butelkowania nie muszę nic robić oprócz kontrolowania stanu cukrów? Jaki dodatek cukru czy też glukozy przy butelkowaniu i które z nich jest lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw czytałem i nie byłem wstanie zrozumieć (może dlatego że na trzeźwo) ale potem do mnie dotarło i witki mi opadły

 

przeczytaj sobie wszystko co jest tutaj, a potem jak coś nadal będzie niejasne to wtedy odpowiemy, bo na razie znać że umysł Twój nie skażony jest świadomością rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sobie że jako pierwszym moim piwem ze słodu będzie pszeniczne. Jak na razie mam za sobą dwa brewkity, więc pozwolę sobie zapytać czy dobrze rozumiem przepis.

 

Do gara 23l wody, podgrzewam do 44°C wrzucam wszystkie słody, po 10 min wrzucam 15g chmielu, po kolejnych dziesięciu temp podnoszę do 64°C a po 40min do 72°C i 10 min po uzyskaniu tej temp dodaję 10g chmielu. 10 min później wyciągam chmiel i odcedzam słód na takim filtratorze http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Kadz_filtracyjna_-_wklad&przedm=887545&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F165992%2F183123&sortuj=kod po czym garnek wkładam do zimnej wody aby uzyskać jakieś 22°C. Przelewam to do fermentatora wsypuję drożdże, mieszam i czekam.

 

Wiem że się rozpisałem ale lubię mieć wszystko wytłumaczone "łopatologicznie" żeby na pewno niczego nie zrobić źle.

 

Po jakim czasie w temp 18°C będę mógł butelkować? I czy do czasu butelkowania nie muszę nic robić oprócz kontrolowania stanu cukrów? Jaki dodatek cukru czy też glukozy przy butelkowaniu i które z nich jest lepsze?

Oj kolego, zanim weźmiesz się za zacieranie, poczytaj troszkę. Gdybyś zrobił tak jak opisałeś, to ... stracił byś masę czasu i nic by z tego nie wyszło. No, przynajmniej nie piwo. Tak łopatologicznie:

 

Bierzesz jakieś 14-15l wody i podgrzewasz do temp. 46°C, dopiero wtedy wsypujesz cały zasyp (wszystkie słody). Temp. powinna się ustabilizowac na poziomie 44°C, jeżeli nie, to trochę podgrzej. W tej temp. robisz przerwę, czyli przez 20 min utrzymujesz zasyp i nic nie robisz. Następnie (po 20 min) podgrzewasz całośc (najlepiej mieszając, abyś nie miał przypaleń) do 64°C i robisz przerwę 40 min, po czym znowu podgrzewasz do 72°C i przerwa 20 min.

 

Dopiero po tym wszystkim opisanym powyżej, to co otrzymałes filtrujesz i wysładzasz do uzyskania 23l filtratu. Nie będę opisywał szczegółów filtracji - doczytaj na wiki.

 

Po filtracji przelewasz wszystko do gara, w którym to doprowadzasz brzeczkę do zagotowania. Po 10 min gotowania wrzuczasz pierwszą porcję chemielu, po 50 min (czyli 10 min przed końcem) drugą porcję. Gdy minie w sumie 60 min gotowania, zdejmujesz z gazu, chłodzisz, przelewasz do fermentora, zadajesz drożdże i zapominasz o tym przynajmniej na tydzień.

 

A o pozostałych kwestiach dowiesz się na WIKI!

Edytowane przez Spotter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.