Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

MANGO ALE

 

Witam , chciałbym poprosić o pomoc w weryfikacji. Szukałem w lupce czegoś podobnego ale nie znalazłem wszystkich odpowiedzi a jako początkujący będę bardzo wdzięczny za każdą poradę. Chciałbym uwarzyć jasne Ale , mocno owocowe w smaku i aromacie. Celował bym w okolice 11-12 Blg , ilościowo ok. 20 l.

 

 

 

Słody:

Pale Ale 4,5 EBC – 3 kg

Wiedeński 7-10 EBC – 1,6 kg

Pszeniczny 4,2 EBC - 0.4 kg

Płatki owsiane: 0.5 kg ( 10 % całego zasypu)

 

Dodatki:

Pulpa mango : 2,55 kg ( 3 puszki) na fermentację cichą

 

Drożdże: US-05

 

Chmielenie : Hallertau Blanc DE (odmiana aromatyczna, alfa kwasy: 9,8 % )

 

20g – 60 minut

35 g – 30 minut

35 g – 5 minut

 

 

Zacieranie infuzyjne 67-68 C – ok. 60 minut

 

 

Pytania:

Zakładam że 10 % płatków owsianych to maksimum – zostawić taką ilość czy nieco zmniejszyć ?

 

Czy przed rozlaniem warto zastosować cold crash- pogoda jest sprzyjająca więc mógł bym spróbować ?

 

Generalnie myślałem nad dodatkiem np. Lactobacillus plantarum i zrobieniem Mango Sour Ale , ale mam małe doświadczenie i trochę się boję że coś zepsuję z bakteriami. Podniesiona kwasowość fajnie by równoważyła słodycz mango.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opowiem o moim doświadczeniu.
bez dobrej kontry z chmielu piwo będzie mdłe.
Tu powinna być bomba aromatycznego chmielu amerykańskiego na aromat i na zimno.
W moim przepisach z mango daje też laktozę i więcej pszenicy tworząc cos podobnego do white IPA tylko ze z mango.
długi coldcrash i poprawne filtrowanie. przygotuj się na duże straty w całym procesie ok 5 litrów. (więc warto założyć więcej brzeczki od początku)

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musiałbyś posmakować pulpy by wiedzieć jak to zgrać. mango jest też trochę kwaśne. kiedyś miałem. okazję pić bez chmielu na aromat okazało mdławe.
mogę się mylić.
ale obecnie moje recepty na mango mają więcej chmielu i więcej mango. a do tego liczę się z dużymi stratami

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.