Jump to content

Soda kaustyczna a metale


Fab Parznice
 Share

Recommended Posts

Dezynfekcja w NaOH to słaby pomysł. I tak trzeba wypłukać w kwaśnym, bo jak soda przejdzie do piwa to zdaje się, że mogą powstawać mydlane posmaki.

Dodam tylko, że jeśli chodzi o emalię i sodę kaustyczną to zdarzało mi się myć gar tym środkiem, ale bardzo rzadko. Z tego co kojarzę to generalnie emalia koroduje w kontakcie z roztworami NaOH. Jednak w tej chwili większe zniszczenia emalii w moim garze pochodzą z mechanicznego mycia.

Miedzi raczej nie należy myć w zasadach, jeśli pokryje się kolorowymi związkami to wtedy należy umyć w roztworze kwasku cytrynowego. W innym wypadku wymyje się w brzecce, a te kolorowe związki są podobno toksyczne. Miedź z czasem pokrywa się tlenkami, które powodują, że ciemnieje, ale nie są mocno toksyczne i nawet wypłukanie długo nieużywanej miedzianej chłodnicy w brzecce nie spowodowało, że zatrułem się piwem. Raz mi się zdarzyło zapomnieć o przepłukaniu w kwasku po kilku miesiącach nieużywania chłodnicy.

Te informacje to rzeczy, które dawno temu sprawdzałem i teraz nie przytoczę konkretnych źródeł tych informacji. Też nie wiem czy coś nie  pomieszałem. Są to w tej chwili bardziej zasady, którymi się kieruję przy zabawie emalią, miedzią i sodą kaustyczną.

Link to comment
Share on other sites

W sumie pytanie jest o dezynfekcję, nie o mycie. Mycie, myciem, wiadomo musi być wszystko czyste i zadbane, a jeśli chodzi o dezynfekcję, to nie prościej kupić wszędzie dostępny pirosiarczyn potasu, albo sodu, zwłaszcza że po nich nie trzeba płukać wodą. Osobiście wolę potas, bo soda zostawia nieraz białe ślady jak wyschnie.

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji,  w tej tabeli jest sporo przydatnych informacji

 

https://www.tubes-international.pl/informacje-techniczne/tabela-odpornosci-chemicznej-dla-materialow-koncowek-i-zlaczy/

 

Gdzieś na ich stronie jest też tabela dla węży.

Mi to bardzo dużo rozjaśniło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.