Skocz do zawartości

Gdzie te cytrusy, tropiki? Pojawią się?


Lukaß Gallas

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie te cytrusy, tropiki? Pojawią się?

Witam,
pytanie do doświadczonych. W skrócie: moja pierwsza warka - AIPA, z zestawu na 10l (słody + chmiele). Po gotowaniu i chmieleniu (w 1 min. 20g Citra i 20g Mosaic, w 40 min. 20g Amarillo, 10g Cascade i 10g Mosaic, w 60 min. 10g Amarillo i 10g Cascade), Blg 18°, 11l. Po 5 dniach burzliwej otworzyłem, by sprawdzić Blg - wyszło 7°, co oznacza - jeszcze dać fermentować. Próbka smaku piwa - goryczka spora ale brak cytrusów, tropików - mocno wytrawne. Powinny być już być wyczuwalne te owocowe aromaty? Pojawią się jeszcze? Jeszcze zbyt młode? Czy coś idzie nie tak? Czekać? Cierpliwości? Dodanie pod koniec cichej Citry coś zmieni? Jak byście działali, mimo wszystko,  dalej?
Z góry dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać zapiski innych piwowarów z naciskiem na styl AIPA. Na 20l daje nawet i 100g na zimno, zależy jaki chmiel mam. Także jeśli chcesz fajne tropiki to daj chociaż 40-50g  np Citry, Mosaic na zimno i poczujesz tropiki :D  Niestety samo gotowanie nie wnosi tak dużo aromatów, chyba że masz specjalne drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Lukaß Gallas said:

Po 5 dniach burzliwej otworzyłem, by sprawdzić Blg - wyszło 7°, co oznacza - jeszcze dać fermentować.

Nie wiem czy w instrukcji miałeś napisane do ilu Blg ma zejść, ale żeby być pewnym że fermentacja się skończyła sprawdź Blg w odstępie 2-3 dni (spotkałem się z instrukcjami gdzie nie jest to napisane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



w 1 min. 20g Citra i 20g Mosaic, w 40 min. 20g Amarillo, 10g Cascade i 10g Mosaic, w 60 min. 10g Amarillo i 10g Cascade


A nie pomyliłeś kolejności chmielenia? Zwykle czasem określa się jak długo chmiel jest gotowany a nie w której minucie gotowania się go wrzuca. Ten schemat gotowania wygląda dość dziwnie, zwykle w APA/AIPA więcej chmielu idzie na aromat niż na goryczkę, a tu masz 40g gotowane przez 60 minut co już da wyraźną goryczkę, a tylko 20g wrzucone na koniec gotowania. Chociaż tak czy inaczej te ilości są niewielkie jak na AIPA jak już koledzy zauważyli.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mkrawc napisał:


A nie pomyliłeś kolejności chmielenia? Zwykle czasem określa się jak długo chmiel jest gotowany a nie w której minucie gotowania się go wrzuca. Ten schemat gotowania wygląda dość dziwnie, zwykle w APA/AIPA więcej chmielu idzie na aromat niż na goryczkę, a tu masz 40g gotowane przez 60 minut co już da wyraźną goryczkę, a tylko 20g wrzucone na koniec gotowania. Chociaż tak czy inaczej te ilości są niewielkie jak na AIPA jak już koledzy zauważyli.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 

 

 

Łącznie 100g, a to jest warka 10l, więc chyba wcale nie tak mało. Natomiast zgodzę się, że chmielenie raczej miało być na odwrót - wygląda, że dość podręcznikowo zaplanowane były dawki na goryczkę, smak i aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Łącznie 100g, a to jest warka 10l, więc chyba wcale nie tak mało.


Racja, umknęło mi że to 10l. To tym bardziej 40g na goryczkę nie ma sensu, ale na aromat jak najbardziej

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie chmielenia, wycinek z ,,instrukcji,,:
 

Chmielenie przez 70 min:

- w pierwszej minucie gotowania - 20g chmielu Citra

- w 40-tej minucie - po 10g chmielu Amarillo i Cascde

- w 60-tej minucie - po 10g chmielu Amarillo i Cascde lub dodajemy chmiel na cichą fermentację jednak nie dłużej niż 2-3 dni. Jako nowicjusz, trzymałem się ściągi - jeśli chodzi o zadawanie chmielu. Ale z ilościowo poszedłem dalej.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości, z jakiego sklepu ta instrukcja? Już z tego, co w niej zawarte, wychodzi 75 IBU, czyli wartość w miarę ok jak na ten baling, ale na aromat nie ma prawie nic.

Ty natomiast dodałeś więcej chmielu na goryczkę i może smak - wychodzi mi ponad 150 IBU :P Natomiast na aromat dalej miałeś ledwo 20g, i to jeszcze nie na sam koniec, więc ciężko tu jakiejś bomby aromatycznej oczekiwać.

Chłodzisz chłodnicą, czy w wannie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to do kompletu wolne chłodzenie zwiększyło poziom goryczki, a zmniejszyło aromatu. W przypadku braku chłodnicy warto wziąć poprawkę, że alfakwasy izomeryzują się powyżej 80°C, także po zakończeniu gotowania, tak na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.