Skocz do zawartości

Zestaw dla początkującego


mmiilloo

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, kiwitom napisał:

Aerator, to tylko 99 złociszy, warto go mieć. Tutaj masz Linka

 

 

na początek to i zwykłą łygą się napowietrzy :)

 

a jak już będziesz chciał dalej rozbudowywać browar to już lepiej  whirpool paddle z TB. Idealnie napowietrzy i do whirpoola będzie

https://twojbrowar.pl/pl/akcesoria-piwowarskie/grainfather/gf-whirlpool-paddle?search_query=whir&fast_search=fs

 

jak masz możliwość to bierz kapslownice stołową, ten zestaw z marxam chyba najlepszy na początek. Odląd mam grifo HD nie przeklinam dnia w którym muszę kapslować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór lodówki to kwestia budżetu i miejsca, ja mam ok 150 cm wysoką bez zarażalnika - wchodzą 2 wiadra na luzie, dałem chyba 150 zł, do tego stc1000 za parę dych, szczegóły tych urządzeń i podłączeń znajdziesz w osobnych wątkach.

Do napowietrzania na początek wystarczy ci przelanie z wiadra do wiadra albo mikser.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mmiilloo napisał:

Lodówkę to przy górnej fermentacji to na burzliwa część, potem już chyba nie? Nie wiem jak z dolnej. 

 

Wręcz odwrotnie kolego, poczytaj trochę.... Przy górnej fermentacji to lodówka rzadko jest potrzebna, gorzej z dolną, kiedy grzybki mają pracować przy stałej temperaturze rzędu 8 -12 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kiwitom napisał:

Przy górnej fermentacji to lodówka rzadko jest potrzebna

Potrzebna, potrzebna. Górną fermentację dobrze jest zacząć w dolnych granicach pracy drożdży stopniowo podnosząc temperaturę w trakcie fermentacji. Po fermentacji burzliwej temperatura bez kontroli może spaść a tego nie chcemy. Takie kveiki to mogą chyba obejść się bez lodówki.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wybrałem się z fermentorem do outletu AGD i w zasadzie fermentor pasował mi do większości chłodziarek podblatowych po zdemontowaniu półek na drzwiach. Mam podłączony stc-1000 i ostatnio zszedłem do 3 stopni na cold crash (nie próbowałem niżej i nie ingerowałem w termostat lodówki tylko chłodzenie na maksa).

IMG_20210126_122343.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, fotohobby napisał:

A ja szukam lodówki na Fermzilla 27, najchętniej przeszklonej lub do zabudowy

 

Oooo trudno będzie. Są fajne lodówy na wino, one mają przeszklone drzwi, ale nie są to tanie rzeczy, no chyba że znajdziesz outlet'a, jest trochę Klarsteinów na Allegro. Klarstein jako jedyny podaje wymiary wewnętrzne. Możesz też poszukać witryny sklepowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 18:49, mmiilloo napisał:

(...) a warzenie chciałbym przynajmniej na początek robić na płycie indukcyjnej. (...)

Przerabiałem ten temat i u mnie się nie sprawdził. Przy trzeciej warce płyta się przegrzewała i wyłączała. Stwierdziłem, że nie będę jej katował i przeszedłem na kadź z kega, a obecnie mam Grainfathera.

 

Może poszukaj jakiegoś używanego kociołka typu Cobra. Odejdzie Ci koszt gara, chłodnicy (jak będzie w zestawie), fermentora do filtracji i filtratora. Wszystko będziesz miał w jednym, a i używanie takiego sprzętu jest bardzo kompaktowe i mniej czasochłonne.

Zamiast Piro do dezynfekcji polecam Starsan. Zamiast spławika polecam refraktometr, najlepiej z Chin i warto się spieszyć bo podobno od czerwca będzie do wszystkiego doliczany Vat. Termometr to Ci praktycznie niepotrzebny. Tak samo jak wskaźnik skrobii. Kapslownica tylko stołowa i najlepiej ta Grifo HD. Poza tym potrzebujesz fermentor z kranikiem tylko i wyłącznie do butelkowania i do tego zaworek grawitacyjny, a do fermentacji 2-3 fermentory bez kranika, ale co najmniej jeden z rurką do burzliwej i jeden bez do cichej. 

Przyda się suszarka i sterylizator do butelek i kilka innych drobnych pierdół jak wężyki silikonowe, kapsle czy spryskiwacz.

 

Myślę, że warto od początku kupować raz, a dobrze, a nie bawić się potem w wymiany bo szkoda na to czasu i hajsu. Ja miałem dobrego "nauczyciela" na starcie i dzięki niemu dzisiaj wiem ile błędów mnie ominęło jak czytam to forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, fotohobby napisał:

Proszę:

https://m.olx.pl/oferta/klarstein-botella-120d-lodowka-nowa-okazja-CID628-IDGSSZO.html?query=Botella klarstein

 

Naprawisz ten zawias i masz super sprzęt. Dla mnie bezuzyteczna, właśnie przez te 2 strefy

 

Widziałem ją już wcześniej, prosiłem sprzedawcę o przesłanie mi wymiarów wewnętrznych oraz zdjęcia dolnej części, bo mam jedną lodówkę Klarsteina dwustrefową - kupiłem ją, gdyż chciałem w górnej strefie chłodzić butelki, a w dolnej wiadro. Z wymiarów podanych wynikało, że spokojnie wejdzie, tyle że nie wiedziałem, że na dole jest taki dość spory schodek przy tylnej ściance i dupa, wiadro nie wchodzi, więc stosuję ją do chłodzenia wina i piwa. Sprzedawca tej podanej przez Ciebie nie odpowiedział jednak, więc się wstrzymałem.

 

A co Ci przeszkadzają 2 strefy, przecież możesz 2 różne pifka robić równocześnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.