Skocz do zawartości

Temperatura fermentcji


Str

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wstawisz do pudła fermentor z brzeczką o temp. 15 stopni, będziesz miał 15 stopni w pudle. Jak wstawisz o temp. 18 stopni to będziesz miał 18. Powietrze nie ma energii by schłodzić Ci fermentor z brzeczką. Dopiero jak wstawisz fermentor a z nim dwie butelki półtoralitrowe z lodem możesz liczyć na to, że schłodzi CI o stopień bądź dwa.

Edytowane przez yoshko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dirk gently napisał:

Nie wiem czy to sarkazm

Ależ nie, bardzo przepraszam jeśli tak odebrałeś. Cały czas uczę się i szanuję każda odpowiedź, każda sugestię. Mam nadzieje, ze kiedyś sam po uzyskaniu odpowiedniej wiedzy teoretycznej, praktycznej i po wszelakich popełnionych błędach będę przestrzegał pytających i rzetelnie odpowiadał na zadawane pytania. Na ten czas jestem tym pytającym (i pewnie długo jeszcze tak będzie :) ) i wdzięcznym za każdą podpowiedź.

Edytowane przez Nomic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Nomic napisał:

I kolejne, pytanie, spostrzeżenie - moja brzeczka będzie miała 12 BLG, ale wyprzedzając - warząc piwa mocniejsze, z BLG wyższym to na starcie temperatura fermentacji powinna być niższa, rozumiem z wypowiedzi. Niższa czyli do jakiej wartości temperaturowej mogę/powinienem zejść? Z góry przepraszam jeśli zadaję pytania, na które odpowiedzi są oczywiste.

 

W tym przypadku odnosiłem się do US-05. W niskich temperaturach dają one czysty profil, dlatego brzeczkę przeważnie fermentuje się w dolnym zakresie optimum ich pracy.

Ten szczep jest dość uniwersalny, potrafi pracować nawet w 12 st. C. Generalnie im więcej cukrów w brzeczce tym bardziej burzliwa fermentacja. Polecam pooglądać filmiki na youtube.

Przy mocnych piwach, aby uniknąć gwałtownego wzrostu temperatury na początku burzliwej, można schłodzić brzęczkę do temperatury troszkę poniżej dolnej granicy optimum. Łatwiej wtedy kontrolować temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wizi napisał:

 

W tym przypadku odnosiłem się do US-05. W niskich temperaturach dają one czysty profil, dlatego ...

Super, bardzo dziękuję za cenne podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.