Jump to content

Dozowanie drożdży suchych - oszustwo producenta?!

Recommended Posts

Zastanawia mnie fakt zmiany proporcji użycia drożdży, jakie podaje producent Fermentis przy drożdżach s23. Kupiłem drożdże z informacją o zastosowaniu saszetki 11,5g na 20-30 litrów, otrzymałem z innym napisem 11,5g na 10-15 litrów. To jest dopiero jakiś przekręt. Dodam, że dla producenta najlepiej będzie, jak piwowar doda saszetkę na 5 litrów. Popyt zwiększony, sprzedaż zwiększona, zyski zwiększone. Saszetka kosztuje około 16zł ...

IMG_20210124_124050.jpg

23.png

2 minuty temu, grzesiuu napisał:

Na stronie producenta 11,5 grama zaleca stosowanie w granicach od 9,5 do 14 litrów - dosage 80-120g na 100 litrów.  Na etykietach są różne informacje 20-30 litrów, a na drugiej 10-15 litrów.

Bliżej prawidłowej ilości drożdży jest ta wersja z saszetką na 10-15 litrów, ale ja bym dał jeszcze więcej. Tutaj masz kalkulator ilości drożdży. https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Godzinę temu, grzesiuu napisał:

Zastanawia mnie fakt zmiany proporcji użycia drożdży, jakie podaje producent Fermentis przy drożdżach s23. Kupiłem drożdże z informacją o zastosowaniu saszetki 11,5g na 20-30 litrów, otrzymałem z innym napisem 11,5g na 10-15 litrów. To jest dopiero jakiś przekręt. Dodam, że dla producenta najlepiej będzie, jak piwowar doda saszetkę na 5 litrów. Popyt zwiększony, sprzedaż zwiększona, zyski zwiększone. Saszetka kosztuje około 16zł ...

IMG_20210124_124050.jpg

23.png

Ale przecież jest napisane na tej drugiej saszetce, że 11.5g to jest przy fermentacji 20-30l w temperaturach pokojowych, w temperaturach odpowiednich dla dolnej fermentacji jest napisane 2 x 11.5g.

Widocznie producent poszedł po rozum do głowy i zmienił, bo 2 paczki na 30L to trochę mało.

Edited by skazi
32 minuty temu, grzesiuu napisał:

Na stronie producenta 11,5 grama zaleca stosowanie w granicach od 9,5 do 14 litrów - dosage 80-120g na 100 litrów.  Na etykietach są różne informacje 20-30 litrów, a na drugiej 10-15 litrów.

No to dlaczego piszesz o oszustwie ?

Po prostu jakiś czas temu zmienili zalecenia - żebyś zrobił lepsze piwo.

Czy producent nie zmienił zdjęć etykiet ?

7 minut temu, skazi napisał:

Ale przecież jest napisane na tej drugiej saszetce, że 11.5g to jest przy fermentacji 20-30l w temperaturach pokojowych, w temperaturach odpowiednich dla dolnej fermentacji jest napisane 2 x 11.5g.

To i tak jest nieaktualne

24 minuty temu, fotohobby napisał:

No to dlaczego piszesz o oszustwie ?

Po prostu jakiś czas temu zmienili zalecenia - żebyś zrobił lepsze piwo.

Czy producent nie zmienił zdjęć etykiet ?

To i tak jest nieaktualne

Dlatego napisałem wyżej, że widocznie producent poszedł po rozum i zmienił na 2 x 11.5g na 10-15L, bo na 30L to mało.