Jump to content

Fermenacja cicha i refermentacja

Recommended Posts

Na wstępie chciałbym się przywitać, jako nowa osoba na forum. Mam za sobą kilka warek z brewkitu. Aktualnie zrobiłem pierwsze piwo z zacieraniem. Mam kilka pytań.

1. Przeglądając forum i czytając wszelkie za i przeciw przelewaniu na cichą, postanowiłem nie przelewać - boję się infekcji przy przelewaniu. W przepisie dołączonym do zestawu ze słodami mam takie info

Cytat

Fermentacja burzliwa w temp. 19-21 C przez 7 dni, później cicha w temp. 19-21 C przez 14 dni.

Jeżeli pomijam przelewanie na cichą, to po prostu trzymać w fermentatorze przez 3 tygodni i pod koniec sprawdzać czy spada blg? Czy jeśli  nie przelewam, to powinienem trzymać krócej w sensie, pod koniec drugiego tygodnia kontrolować blg i jak nie spada to przelewać?

2. Refermentacja. Wcześniej dosypywałem cukier bezpośrednio do butelek z miarki z różnym skutkiem, ostatnio z małym gejzerem :P Doczytałem, że ogólnie lepiej stworzyć roztwór cukru i dolać do fermentatora. Czy powinienem ten roztwór dodać bezpośrednio przed rozlewem i ostrożnie wymieszać zdezynfekowaną łychą? Czy lepiej dodać roztwór cukru do nowego fermentatora i przelać tam wszystko (tu też boję się infekcji)?

Ad. 1 Trzymasz tyle czasu aż blg przestanie spadać a drożdże posprzątają po sobie, więc jeśli jest to jakaś brzeczka 12 blg to 3 tyg. powinny wystarczyć

Ad. 2 Przelewają pozbywasz się drożdży i innych osadów z piwa czyli warto wlać delikatnie do zdezynfekowanego fermentora do którego wlałeś sterylny syrop cukrowy.

Edited by yoshko
15 minut temu, pantomash napisał:

Jeżeli pomijam przelewanie na cichą, to po prostu trzymać w fermentatorze przez 3 tygodni i pod koniec sprawdzać czy spada blg? Czy jeśli  nie przelewam, to powinienem trzymać krócej w sensie, pod koniec drugiego tygodnia kontrolować blg i jak nie spada to przelewać?

Cześć! Napisz jakie masz początkowe blg. Ja przy piwkach w przedziale 11 - 16 blg zawsze trzymam 3 tygodnie, nie robie cichej. Po tym czasie zawsze odfermentowuje mi prawidłowo, nigdy nie miałem problemów. Nie zaglądam do fermentora, daje drożdżom święty spokój ;)  

15 minut temu, pantomash napisał:

2. Refermentacja. Wcześniej dosypywałem cukier bezpośrednio do butelek z miarki z różnym skutkiem, ostatnio z małym gejzerem :P Doczytałem, że ogólnie lepiej stworzyć roztwór cukru i dolać do fermentatora. Czy powinienem ten roztwór dodać bezpośrednio przed rozlewem i ostrożnie wymieszać zdezynfekowaną łychą? Czy lepiej dodać roztwór cukru do nowego fermentatora i przelać tam wszystko (tu też boję się infekcji)?

Ja robię tak. Przygotowuje roztwór cukru (ilość wg kalkulatora) w zależności jakie nagazowanie chce uzyskać. Roztwór się studzi, ja w tym czasie przelewam piwko znad osadu drożdzy do nowego fermentora z kranikiem. Po przelaniu dolewam roztwór cukru i delikatnie mieszam łygą aby zbytnio nie natlenić. Potem rozlew do butelek.

Edited by Piwosz86
Cytat

Cześć! Napisz jakie masz początkowe blg. Ja przy piwkach powyżej 12 blg zawsze trzymam 3 tygodnie, nie robie cichej. Po tym czasie zawsze odfermentowuje mi prawidłowo, nigdy nie miałem problemów. Nie zaglądam do fermentora, daje drożdżom święty spokój ;)

Wyszło 11 blg, czyli na spokojnie potrzymać te 3 tygodnie :) 

Przekonaliście mnie, roztwór doleję do nowego fermentatora, przy okazji pozbędę się osadów i drożdży :okey:

Z tym przelewaniem to tak jest, żeby nie przelewać na cichą, a przelewać przed rozlewem. :)

Tak naprawdę to nie ma znaczenia, ważne żeby nie za wcześnie.  Podane czasy traktuj jako minimalne, w drugą stronę raczej nie przesadzisz.

Drożdże możesz wykorzystać do nowego piwa.

6 godzin temu, pantomash napisał:

boję się infekcji przy przelewaniu.

O infekcję w gotowym piwie jest dosyć ciężko. Prędzej martwił bym się o natlenienie przy przelewaniu.

• 3 weeks later...

Mam pytanko odnośnie refermentacji. Nastawiłem piwo miodowe 25 litrów z zawartością prawie 4kg miodu gryczanego. Chciałbym do refermentacji użyć również miodu, tylko nigdzie nie znajduję przelicznika na miód. Ile mogę dodać miodu do 0,5 l butelek? Za pomoc z góry dziękuję