Skocz do zawartości

Twardość wody


Romanos_P

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie mi pomóc ws twardości wody? Sprawa jest mianowicie taka, że kupiłem sobie TDS tester, który pokazuje mi ja k widać na zdjęciu 265ppm. Pytanie brzmi co mam z tym zrobić? W załączeniu zrzut z Beersmitha uzupełniony o parametry, które udało mi się uzyskać z wodociągów. Tutaj nic się nie zgadza z tym wskazaniem 265ppm. :/

 

Czy mam dobrą wodę do Ale'sów? Co zrobić z nią jak będę chciał Pilsa uwarzyć?

image.png

1611154810012.jpg

Edytowane przez Romanos_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Romanos_P napisał:

Czy mam dobrą wodę do Ale'sów? 

W narzędziach masz BS masz Water Profile Tool z wpisanymi wodami o różnych parametrach i możesz sobie porównać.

2 godziny temu, Romanos_P napisał:

Co zrobić z nią jak będę chciał Pilsa uwarzyć?

 

Modyfikować wodę możesz na dwa sposoby. Dodając różnych soli, lub w przypadku gdy w twojej wodzie masz za duże stężenie, to możesz rozcieńczyć najpierw swoją wodę wodą demineralizowaną i dopiero dodawać różnych soli. W Bs jest to proste. Wybierasz profil docelowy wody, wpisujesz jaką ilością wody destylowanej rozcieńczasz i program sam wypluje czego i ile masz dodać. Na upartego to możesz zaczynać od samej wody destylowanej i zmodyfikować ją w dowolny sposób. Zrobisz tak wodę i z Pilzna i Burton  upon Trent.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że przyrząd ze zdjęcia to nie jest pHmetr tylko urządzenie do sprawdzania zanieczyszczenia wody. Na moje oko, kompletnie bezużyteczny w piwowarstwie domowym.

Edytowane przez Hary86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hary86 napisał:

Zacznijmy od tego że przyrząd ze zdjęcia to nie jest pHmetr tylko urządzenie do sprawdzania zanieczyszczenia wody. Na moje oko, kompletnie bezużyteczny w piwowarstwie domowym.

Tak. Oczywiście to jest TDS tester do sprawdzania twardoscli wody jak wcześniej pisałem. Przepraszam pomyliło mi się bo kupielm też pHmetr.

 

Tzn nie przyda się ten tester twardości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą resztę mam. Tylko Ca i HCO3 brakuje.

4 minuty temu, anatom napisał:

Masz też chlorki i siarczany. Poprzeliczaj z mg na ppm bo to częściej używane w profilach wody. 

Z twardości wyliczysz teoretycznie Ca i Mg i będziesz mógł budować profil wody. Sód Na nie powinien być na jakimś ekstremalnym poziomie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, anatom napisał:

Masz też chlorki i siarczany. Poprzeliczaj z mg na ppm bo to częściej używane w profilach wody. 

Z twardości wyliczysz teoretycznie Ca i Mg i będziesz mógł budować profil wody. Sód Na nie powinien być na jakimś ekstremalnym poziomie. 

 

Przecież 1mg/10cm3 to 1ppm

https://www.rapidtables.com/convert/chemistry/ppm-to-mg-per-liter.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkrawc napisał:

Masz twardość ogólną a to już dużo, poczytaj https://wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody

Super - już sobie wyliczyłem, że Ca mam ~42 :)

 

Jeszcze tylko HCO3 :) Ale nie mam nawet alkaliczności podanej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Romanos_P napisał:

 

 

34 minuty temu, Romanos_P napisał:

No więc przelicz sobie na ppm i wbij te dane ppmy w jakiś kalkulator profilu wody do piwa. 

 

Edit: a dobra, tam są dm3. 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wychodzi. Obliczyłem ze wzoru na twardość wody Ca - 8,35 (wczesniej był błąd i wyszło mi 42). Po podstawieniu do BS mam w nim twardość 12ppm :/ coś sie nie zgadza... Chyba, że ta twardość w BS to nie twardość ogolna?

Edytowane przez Romanos_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tutaj jest wzór:

 

https://wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody

 

Tw=50x(Ca/20+Mg/12,1)

 

Tw = 63

Mg = 10,2

 

 

Niestety nie wychodzi tyle.

Edytowane przez Romanos_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi z tym pomoże? :)

 

Mam Mg i Twardość wody Tw jak wyżej. Ile moge mieć mw Ca? Plis, bo musze za niedługo uwarzyć piwerko :)

 

Żeby wyszła mi twardość 63 w BS musiałbym wpisać Ca = 80. Z wzory powyżej to nie wynika. Co zrobić?

 

image.png.2320d1d46128045a76f16b37bc674e1a.png

Edytowane przez Romanos_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadałem z ludźmi na forach.... akwarystycznych :) i na forum BeerSmitha. Okazuje się, że rzeczywiście pry danych Mg - 10,2ppm i Twardości ogólnej = 63ppm Ca wychodzi na poziomie 8,5ppm. 

 

Problem z twardością wody w BS polega na tym, że w ENG języku to jest Effective Hardness, a to nie jest Twardość Ogólna wody.

 

Więc ostanę przy tym, że mam Ca = 8,5, Mg = 10,2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie arkusz bru'n water i znając wartości Ca, Mg, Na, chlorków i siarczanów możesz próbować dobrać wartość HCO3 tak żeby woda się balansowała. Nie wiem czy BS to podaje. Ogólnie wygląda że masz miękka wodę ubogą w minerały, idealna do modyfikacji. Zazdroszczę, u mnie Ca 112, HCO3 359 :/.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg naszych wzorów wygląda dobrze to co wyliczyleś, a potwierdzili ci to akwaryści. Na czymś musisz się oprzeć. Teraz HCO3 możesz dobrać żeby pasowało do reszty i masz wszystko co potrzeba.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.