Skocz do zawartości

Niemieckie Ale (Koelsch, Altbier) - porady techniczne.


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Wuuu napisał:

 

Wielu kolegów przy różnych okazjach podaje ten link.

Powiem tak: albo jestem ślepy, albo już czas przestać używać komputera, ale pod tym linkiem znajduję jedynie informację o możliwości zakupienia aplikacji na iOS'a lub Androida ( zresztą na Androida raczej nie bardzo). Kalkulatora na desktopie tam nie ma (? ).

 

Nie załamujcie mnie. Tak na prawdę tam nie ma tego kalkulatora. Prawda? ?

Edytowane przez andy1856
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, andy1856 napisał:

 

Wielu kolegów przy różnych okazjach podaje ten link.

Powiem tak: albo jestem ślepy, albo już czas przestać używać komputera, ale pod tym linkiem znajduję jedynie informację o możliwości zakupienia aplikacji na iOS'a lub Androida ( zresztą na Androida raczej nie bardzo). Kalkulatora na desktopie tam nie ma (? ).

 

Nie załamujcie mnie. Tak na prawdę tam nie ma tego kalkulatora. Prawda? ?

Musisz zezwolić na użycia Flash w przeglądarce w systemie Windows.

Na przeglądarkach z Androidem nie działa.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, andy1856 napisał:

Nie załamujcie mnie. Tak na prawdę tam nie ma tego kalkulatora. Prawda? ?

Od grudnia flash player nie jest obsługiwany, więc masz rację. Ten działa https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat jeszcze nie ruszony ale wstępna decyzja jest taka:

Zasyp 3,65 kg pilzneński Weyerman premium + 350 gramów pszenicy. Będzie z tego w wiadrze  20 litrów 12stki

Zacieranie oczywiście infuzyjne 65 st C.

Fermentacja - debiut drożdży płynnych i teraz co wybrać - Stare nadreńskie czy 2565 ? Czy np 1007 ?  Będzie kręcony 1 litrowy starter z brzeczki 12 st P.

Chmielenie brzeczki - 2 z 3 : spalt, tetnanger, tradition w zależności co będzie na sklepie.

fermentacja - 1 tydzień 14 stopni otoczenia, 2 tydzień piwnica (nie wiem ile tam będzie chyba 18 st C), tydzień lagerowania w lodówce w 3 st C z histerezą 1 st C.

jak to nagazować? 2,3 2,4 grama cukru na butelkę powinno styknąć.

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty się chłopie uparł na tą pszenicę ?

Te 18 stopni też możesz sobie darować, trzymaj piwo w 14 ze dwa tygodnie minimum.Jeśli uparłeś się zrobić po swojemu to Koelscha nie zrobisz.

U mnie w tym roku było tak : 2565 - pierwszy przebieg - wynik marny, drugi - baardzo świetne, obiecujące piwo, niestety pośpieszyłem się i oddałem gęstwę.

 Następnym razem zrobię pierwszą małą warkę na tych drożdżach, do rozdania. Już z 5 lat ćwiczę Koelscha i ciągle jest nie tak jak w Kolonii.    Ale jest coraz lepiej.                                                    

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam piszą :

Dopuszczalny niewielki dodatek słodu pszenicznego.

A u Ciebie 10 %. 

Jak uznałem Koelscha jak wyznacznik poziomu mojego piwowarzenia. A w Kolonii sporo go wytrąbiłem. To były czasy ..

I walka trwa. Ale jak pisał klasyk "ale co ja tam wiem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zielony07 napisał:

Jak uznałem Koelscha jak wyznacznik poziomu mojego piwowarzenia. A w Kolonii sporo go wytrąbiłem. To były czasy ..

I walka trwa. Ale jak pisał klasyk "ale co ja tam wiem"

No to ja mam taką przewagę że nigdy nie piłem Kolscha więc każdy jeden będzie dobry :P

Nie 10 tylko 8 % tzn do 8 % chcę sypnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Surowce zamówione - decyzja zapadła.

Na warkę:

4 kg pilzneński + 0,3 kg ozimej.

Celowane 21-22 litry 12 Plato ( z tego litr zabiorę do zamrożenia starter)

Chmiele - na warkę jest zamówione po 30 gramów  - hersbrucker, Spalt i Tettnanger razem 90 gramów. Nie wiem ile mają AA

Będę robić sucharami K-97 ponieważ są chwalone na zagranicznych forach do tego stylu, płynne Stare Nadreńskie i 1007 są prawdopdobnie tym samym co K97 więc jedynym sensem płynnych jest 2565 który jeśli jest na sklepie to chmiele mi nie pasują.

Samo przygotowanie brzeczki takie samo jak w recepturze Jan Szała - nic nie zmienię (w tym chmielenie też tak samo w dwóch porcjach i myślę że wszystkie trzy chmiele zmieszam ze sobą żeby każdy po równo coś dał od siebie)

Będę fermentować w 13 st C otoczenia przy ścianie wiadra.

 

Liczę na dobre piwo na sezon późnowiosenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

zrobione.

proszę o opinie odnośnie jak postąpilibyście przed rozlewem - tzn chodzi o minimalny czas leżakowania - zakładam tylko ok. 5-7 dni w 3-4 st C i teraz dylemat czy zrobić to przed butelkowaniem czy 7 dni po zabutelkowaniu ?? Tzn czy jeśli przed butelkowaniem to czy nie będzie problemów z refermentacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Ba napisał:

zrobione.

proszę o opinie odnośnie jak postąpilibyście przed rozlewem - tzn chodzi o minimalny czas leżakowania - zakładam tylko ok. 5-7 dni w 3-4 st C i teraz dylemat czy zrobić to przed butelkowaniem czy 7 dni po zabutelkowaniu ?? Tzn czy jeśli przed butelkowaniem to czy nie będzie problemów z refermentacją ?

Zrobiłem dwa "Kelsze", oba lagerowałem chyba z 3 tyg. (2-5 st. C). Do jednego dodałem gęstwę, do drugiego nie. Oba fajnie nagazowały się, choć ten na gęstwie trochę szybciej. 

Także leżakuj śmiało, później butelkuj.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki Janek napisał całą recepturę ze szczegółami, przeczytaj dokładnie jeszcze raz i przestań Nas już zadręczać pytaniami ;)

ps zerknij jeszcze tu https://kompendiumpiwa.pl/kolonskie-kolsch/

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

No i faktycznie daje to coś dla tego piwa ?? Ja absolutnie nie chce mieć wyrobu lageropodobnego - chcę estry.

Jeśli chcesz estry, to Pale Ale na S-04. Jasne piwo.

Piłeś oryginalnego Kolsch-a? To taki lager na drożdżach górnej fermentacji, a w zasadzie tzw. hybrydowych. Estry, o których piszesz, powinny być delikatnie wyczuwalne. Przykryte przez aromaty chmielowe, które też nie powinny być jakieś mocno wyraźne. Ogólnie wg mnie to trudny styl - pilsnery mi wychodzą w miarę poprawne, Kolsch-a nie udało mi się dobrego uwarzyć.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wyszedł z tego koncernowy lager. Ale bardzo dobry. Aromat i smak slodu pilznenskiego orzechowy. Dosc wydatna goryczka. Bardzo czysty profil. Żadnych estrow nie czuje. Chmiel ziołowa nuta w tle. Nie wiem jak to się ma do wzorca czyli Fruh Koelsch bo nie mozna go u nas w mieście nabyć. Odfermentowal z 12 do 2.5. Fermentowal w 13 st C przy ścianie wiadra. Dobre piwo ale Pils na Lubelskim kopie go w d***e. Nagazowanie średnie mimo dania 3 gr cukru na butelkę 

IMG_20210618_214421.jpg

IMG_20210618_214314.jpg

IMG_20210618_214250.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.