Skocz do zawartości

Rehydratyzacja drożdży


kowalkiPPP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, siadłem dzisiaj do pierwszego w życiu warzenia piwa. 

 

Jest to przepis na APĘ ze strony Marxam. Wszystko szło fajnie do momentu, gdy chciałem zaczynać burzliwą fermentację. Myślałem, że przy obecnie panujących temperaturach schłodzenie brzeczki potrwa z godzinę maksymalnie dwie i dokonałem rehydratyzacji drożdży w szklance wody, od tego momentu minęły 3 godziny, a brzeczka nadal nie ma temperatury, w której można byłoby podać drożdże.

 

Co teraz? Dodać te mokre drożdże, które zostały bardzo przeciągnięte czy poczekać z brzeczką do jutra i po pracy ogarnąć gdzieś drożdże na szybko i dodać je po około 20 godzinach po ściągnięciu piwa z palnika?

 

Jestem kompletnie świeży w te klocki i liczę na Waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mało danych ale drożdże w tym przypadku możesz dodać nawet w 28 C jak i się śpieszy. Dodanie drożdży na drugi dzień też nie będzie jakimś super błędem pod warunkiem że brzeczka będzie zamknięta i wszystko w koło wysterylizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utleniłem blenderem (odkażonym) brzeczkę, miała 26 stopni, dodałem te drożdże, już taki budyń się z tego zrobił. Zobaczymy, pierwsza warka w życiu. Zobaczyłem dużo rzeczy, których nie widziałem czytając o tym i oglądając filmy na youtube.

 

Jeśli chodzi o fermentację burzliwą - deczko szczelnie zamknięte i "oddychanie" przez rurkę czy zostawić prześwit między dekielkiem a wiadrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kowalkiPPP napisał:

Utleniłem blenderem (odkażonym) brzeczkę,

Znaczy natleniłeś. Bardzo dobrze zrobiłeś,.

 

3 minuty temu, kowalkiPPP napisał:

deczko szczelnie zamknięte i "oddychanie" przez rurkę czy zostawić prześwit między dekielkiem a wiadrem?

ja na początku fermentacji lekko rozszczelniłam fermentor, zwłaszcza jak brzeczki jest dużo i piana pod dekiel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kowalkiPPP napisał:

Jest to przepis na APĘ ze strony Marxam. Wszystko szło fajnie do momentu, gdy chciałem zaczynać burzliwą fermentację. Myślałem, że przy obecnie panujących temperaturach schłodzenie brzeczki potrwa z godzinę maksymalnie dwie i dokonałem rehydratyzacji drożdży w szklance wody, od tego momentu minęły 3 godziny, a brzeczka nadal nie ma temperatury, w której można byłoby podać drożdże.

Rehydratacje warto zaczynać gdy brzeczka jest schłodzona do temperatury zadania drożdży . Niektórzy dodają równiez drożdże prosto z torebki  i też można prawidłowo przeprowadzić fermentację . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.