Jump to content
Łyskacz

Garnek Olkusz i indukcja

Recommended Posts

Cześć, ostatnio odchudziłem swój browar domowy sprzedając swoją Coobre, Zostawiłem sobie poniemiecki warnik, żeby nie rezygnować do końca z piwowarstwa. Ale do sedna. Warnik niestety zakończył swój żywot i aktualnie nie mam gara do piwa :( Najtaniej wyjdzie mnie kupno https://allegro.pl/oferta/duzy-garnek-emalia-emaliowany-olkusz-40cm-30l-9763788700 i jazda na indukcji. Pytanie mam czy ktoś z Was używa taki zestaw i czy faktycznie ten gar hula na indukcji? W razie lipy wykosztuję się na nierdzewkę. Myślałem też o taborecie gazowym ale w bloku to tak średnio paradować z butlą....

Coś ten link nie za bardzo wkleiłeś.

Generalnie garnki stalowe pokryte emalią (sproszkowanym szkłem) działają bardzo dobrze na kuchenkach indukcyjnych.

Garnki w całości ze stali nagrzewają się znacznie szybciej niż te z nierdzewki bo te mają tyko w dnie odpowiednią płytę/warstwę.

Problem z emaliowanymi garnkami na indukcji jest taki że bardzo często mają wypukłe dno co eliminuje je z użytku. Kup nierdzewkę, jest wieczna, a jak będziesz chciał zmienić to sprzedasz z niewielką strata. Albo jak cena jest problemem to szukaj używki.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Btw. sprzedawca faktycznie jest z Olkusza, ale garnki prawdopodobnie przypływają z Azji. Emalia Olkusz od jakiegoś czasu nie istnieje 😉

16 minut temu, mkrawc napisał:

Problem z emaliowanymi garnkami na indukcji jest taki że bardzo często mają wypukłe dno co eliminuje je z użytku.

tak, może nie nie wypukłe na zimno ale po nagrzaniu robią się lekko wypukłe i nie dolegają dobrze do płyty a co za tym idzie grzanie może być mniej efektywne, dno garnka ma taką samą grubość jak ścianka.

ok dzięki :) Czyli iść w nierdzewkę. Dzięki.

Hej.

Ja używam takiego emaliowanego garnka na indukcji od ok 15 warek i nie widzę żadnych problemów. Zawsze podgrzewam zawartość garnka na dwóch sąsiednich polach grzewczych (u mnie dwa średnie) jednocześnie.

Pozdrawiam

13 minut temu, Łyskacz napisał:

ok dzięki :) Czyli iść w nierdzewkę. Dzięki.

5 minut temu, beerrocker napisał:

Zawsze podgrzewam zawartość garnka na dwóch sąsiednich polach grzewczych (u mnie dwa średnie) jednocześnie.

Nie wiem :)

Ale biorąc po uwagę grube dno w garnkach nierdzewnych + brak możliwości odprysku emalii to wybieram gar nierdzewny. Minusem oczywiście cena ale...

14 godzin temu, skybert napisał:

Nie wiem :)

Ale biorąc po uwagę grube dno w garnkach nierdzewnych + brak możliwości odprysku emalii to wybieram gar nierdzewny. Minusem oczywiście cena ale...

Ale ja wiem, bo używam :)

Jednak dokładnie dlatego wziąłem gar emaliowany zamiast nierdzewki - cena :) Kompletując zabawki nie byłem pewien czy nowe hobby "siądzie" czy skończy się na 1-2 warkach. Siadło, więc teraz bym może i dołożył do nierdzewki i do tego 40l.

Nie jestem pewien czy nie ma znaczenia też model płyty indukcyjnej. O ile na samą wypukłość dna gara nie pomoże to rozstaw pól grzewczych a dokładniej odstęp między nimi już może mieć znaczenie.

Edited by beerrocker
Uzupełnienie odpowiedzi