Skocz do zawartości

Dział RIMS - zaczynamy!


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

W związku, że tak na prawdę nigdzie nie ma osobnego miejsca, gdzie byłyby zebrane informacje na temat RIMS/HERMS w formie pozwalającej wykonanie każdemu takiej instalacji, postanowiliśmy rozpocząć dyskusje na forum piwo.org

 

W tym temacie proszę o wpisywanie wszystkich informacji, linków i zdjęć które pozwolą nam w czasie późniejszym wyodrębnić określone tematy. Tak więc, piszemy bez określonych zasad.

 

Mam nadzieję, że zaproszeni konstruktorzy posiadający działające RIMS'y pomogą nam zbudować pierwszą w naszym kraju bazę wiedzy na ten temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosik napiszę, jak moje ustrojstwo zacznie działać. To nie będzie RIMS, ale coś dla ludzi, którzy mieszkają w blokach (warki rzędu 25 litrów) z pełną automatyką - wsypujemy słody i po dzwonku przychodzimy odebrać brzeczkę przednią oraz wysładzać. - Taki jest plan. Poligon pokaże, czy urządzenie sie sprawdzi. Jeśli tak, to zaoszczędzi mi jakieś 1,5 h przy każdej warce. :)

Pozdrawiam.

W_B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosik napiszę, jak moje ustrojstwo zacznie działać. To nie będzie RIMS, ale coś dla ludzi, którzy mieszkają w blokach (warki rzędu 25 litrów) z pełną automatyką - wsypujemy słody i po dzwonku przychodzimy odebrać brzeczkę przednią oraz wysładzać. - Taki jest plan. Poligon pokaże, czy urządzenie sie sprawdzi. Jeśli tak, to zaoszczędzi mi jakieś 1,5 h przy każdej warce. :)

Pozdrawiam.

W_B

Właśnie lekko zmodyfikowałem tytuł forum - nie każdy chce budować akurat Rims'a:)

 

Może założysz swój własny wątek na temat ? Uważam, że może spotkać się z dużym zainteresowaniem. W końcu wiele osób mieszka w klasycznych mieszkaniach i duze instalacje nie wchodzą w grę z tych prostych przyczyn. Co Ty na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie lekko zmodyfikowałem tytuł forum - nie każdy chce budować akurat Rims'a:)

 

Może założysz swój własny wątek na temat ? Uważam, że może spotkać się z dużym zainteresowaniem. W końcu wiele osób mieszka w klasycznych mieszkaniach i duze instalacje nie wchodzą w grę z tych prostych przyczyn. Co Ty na to ?

Chętnie opiszę to moje ustrojstwo. Nie będzie to jednak prędko, bo sezon warzelniczy mamy juz za sobą (generalnie jestem lagerowcem!), a sprzęt szykuję na sezon 2007/2008.

Najdroższa jest w nim automatyka (pełna programowalność przerw i czasu przechodzenia z jednej do drugiej oraz podgrzania do temp. wysładzania). Jestem na etapie kombinowania mieszadła, które nie będzie kolidowało z filtratorem.

Gdybym zapomniał, to proszę o przypominajkę za jakis czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zapomniał, to proszę o przypominajkę za jakis czas :)

Już ja Ci przypomnę :) na pewno.

A skoro kończysz sezon warzelniczy to znajdziesz trochę czasu na pisanie więc myślę, że opiszesz na bieżąco postępy prac :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No to może coś ja napiszę. Moja maszynka tak jak Wielkiego, też nie jest RIMSem.

Wzorcem był kocioł zacierno-warzelny Speidel Braumeister.

Podstawą jest keg 50l, do tego grzałka 2 kW, sterownik z dwoma czujnikami, pompka z pralki, zaworek, nyple, trochę nierdzewki, jeszcze wkład filtracyjny, i całość gotowe.

Zrobilem na razie na tym urządzonku 11 warek, jeszcze prawdopodobnie coś w nim zmienię, ale ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne.

Będą pytania, będą odpowiedzi.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Zestaw prezentuje się bardzo ciekawie :). Zwłaszcza, że użyłeś własnego sterownika.

Mam kilka pytań, więc zastanawiam się, czy nie chciałbyś założyć osobnego wątku na ten temat. Mielibyśmy porządek. Poza tym myślę, że nie tylko ja będę chciał o coś pytać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...
  • 4 tygodnie później...
Czy ciekła część zacieru (w RIMSie) może wracać do kadzi zaciernej przez zraszacz, czy lepiej jest kiedy wraca ciągłym strumieniem?

Sądzę, że może przez zraszacz, choć w ten sposób zapewne bardziej stygnie i się natlenia...

widziałem rozwiązanie, w którym ciekła część wraca do kotła przez wlot (zawór?) umieszczony u góry kotła, ponad powierzchnią zacieru i skierowany kolankiem tak, by zacier wypływał wzdłuż boku kotła, powodując lekkie wirowanie części rzadkiej i, co za tym idzie, jej równomierne wymieszanie.

Stosuję obecnie coś podobnego ale "z ręki"...;), ponieważ recyrkuluję brzeczkę tylko w czasie, kiedy uruchamiam palnik, no i dłużej przy podgrzewaniu do 76°C ... praktycznie mam od razu ułożone złoże filtracyjne i klarowną brzeczkę... odpinam wężyk od pompy i spuszczam do fermentora.......

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ciekła część zacieru (w RIMSie) może wracać do kadzi zaciernej przez zraszacz' date=' czy lepiej jest kiedy wraca ciągłym strumieniem?[/quote']

Sądzę, że może przez zraszacz, choć w ten sposób zapewne bardziej stygnie i się natlenia...

widziałem rozwiązanie, w którym ciekła część wraca do kotła przez wlot (zawór?) umieszczony u góry kotła, ponad powierzchnią zacieru i skierowany kolankiem tak, by zacier wypływał wzdłuż boku kotła, powodując lekkie wirowanie części rzadkiej i, co za tym idzie, jej równomierne wymieszanie.

Pewnie widziałeś whirlpool albo whirlpoolokocioł. W opisany przez Ciebie sposób raczej nikt nie miesza zawartości kotła.

Natlenianie gorącej brzeczki czy zacieru jest niewątpliwie niekorzystne i należy tego unikać. Nie bez powodu w profesjonalnych urządzeniach wszystkie naczynia wypełnia się od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ciekła część zacieru (w RIMSie) może wracać do kadzi zaciernej przez zraszacz' date=' czy lepiej jest kiedy wraca ciągłym strumieniem?[/quote']

Sądzę' date=' że może przez zraszacz, choć w ten sposób zapewne bardziej stygnie i się natlenia...

widziałem rozwiązanie, w którym ciekła część wraca do kotła przez wlot (zawór?) umieszczony u góry kotła, ponad powierzchnią zacieru i skierowany kolankiem tak, by zacier wypływał wzdłuż boku kotła, powodując lekkie wirowanie części rzadkiej i, co za tym idzie, jej równomierne wymieszanie.[/quote']

Pewnie widziałeś whirlpool albo whirlpoolokocioł. W opisany przez Ciebie sposób raczej nikt nie miesza zawartości kotła.

Natlenianie gorącej brzeczki czy zacieru jest niewątpliwie niekorzystne i należy tego unikać. Nie bez powodu w profesjonalnych urządzeniach wszystkie naczynia wypełnia się od dołu.

Chyba niezupełnie się zrozumieliśmy ;) mówiłem o czymś np. takim (od 55 sek.):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ja myślę, że w domowym piwowarstwie nie ma co szaleć z kwasówką/nierdzewką. Oczywiście jeśli ktoś ma możliwość tanio załatwić bo ma znajomego albo jakoś inaczej to jasna sprawa. Jednak jeśli ktoś robi instalacje dla siebie będzie jej używał 1-2 razy w tygodniu to myślę że nie ma co szaleć z wydatkami, wystarczy miedź/mosiądz/niklowany mosiądz. Ja mam u siebie pompę przyłączoną na kolankach mosiężnych i zwykłym zaworze do wody i od 40 warek jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX ma bardzo dużą rozszerzalność cieplną, lepsze by były te z wkładką aluminiową (PEX-AL-PEX). Co do mosiądzu, to jest on bezpieczny? Nie wypłukuje się z niego cynk od kwaśnej brzeczki? Ponoć w instalacjach do spożywki właśnie mosiądzu się nie używa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Te z wkładką aluminiową ?,a są może z wkładką miedzianą ?.

 

są tylko z powłoką Al ale można kupić sobie pexa lepszej firmy (Kisan, Wavin, Viessmann) na pewno jakość jest ich lepsza od tych najtańszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.