Jump to content
Bartol

Piwo na warunki studenckie.

Recommended Posts

Cześć!

Chciałbym radzić się was, czy piwo fermentujące w 22 st. C temperatury otoczenia ma rację bytu? Używałbym belgów. Na lodówkę i kontrolę temperatury nie mam póki co funduszy, z miejscem też kiepsko także styropianowe skrzynki też nie bardzo wchodzą w grę.

Jest sens? Za każdą odpowiedź dziękuję.

Co do belgijskich drożdży nie zgodziłbym się - 22 otoczenia może dać 25-26 stopni w fermentorze, a to za dużo dla znanych mi szczepów belgijskich.

Natomiast większość kveików jak najbardziej sobie poradzi.

Co do belgijskich drożdży nie zgodziłbym się - 22 otoczenia może dać 25-26 stopni w fermentorze, a to za dużo dla znanych mi szczepów belgijskich.
Natomiast większość kveików jak najbardziej sobie poradzi.
No to też od balingu zabierze bo racja, taki saison 16blg może znacznie skoczyć temepratura do góry. No to kveiki najlepiej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

2 godziny temu, Bartol napisał:

Cześć!

Chciałbym radzić się was, czy piwo fermentujące w 22 st. C temperatury otoczenia ma rację bytu? Używałbym belgów. Na lodówkę i kontrolę temperatury nie mam póki co funduszy, z miejscem też kiepsko także styropianowe skrzynki też nie bardzo wchodzą w grę.

Jest sens? Za każdą odpowiedź dziękuję.

Na warunki studenckie to w 22* możesz nawet lagery robić i tak zejdą :-) A tak serio to belgi spokojnie. Moim zdaniem inne piwa górnej fermentacji też przejdą, najwyżej nie będą super czyste zależy jakie efekty chcesz osiągnąć. Poszukaj z termometrem jakiegoś chłodniejszego miejsca. Np gdzieś w kącie pokoju na podłodze, może przy drzwiach masz np 20°C.

Również proponuję kveiki, to naprawdę "studenckie" drożdże, poza wymienionym walorem braku konieczności rygorystycznego dopasowania temperatury można długo przechowywać, łatwo startować i wielokrotnie używać gęstwy z jednej paczki, do tego mnożą się na potęgę, a można otrzymać bardzo dobre piwo.