Skocz do zawartości

Wrażenia po pierwszym zacieraniu i degustacji.


Szagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Piszę w tym dziale bo to nadal zabawa piaskiem dla mnie ?

Dodatkowo tu chyba największa szansa że doświadczeni piwowarzy przeczytają i się wypowiedzą :)

 

Jakiś czas temu zacierałem po raz pierwszy. Jestem już po degustacji i teraz chciałbym na bazie tego zadać kilka pytań.

 

Na początek dane pacjenta:

5kg - Pale Ale - Viking Malt,

0,5KG - płatki pszeniczne z Karefoura.

 

Zacierałem po raz pierwszy ogólnie, użyłem więc worka. Zagrzałem 27 litrów wody do temperatury 69 stopni, wsypałem słody no i zamknąłem pokrywką. Temperaturę monitorowałem czujnikiem WIFI. Gdy temperatura spadała za bardzo to trochę podgrzewałem unosząc lekko worek z dna i potem mieszając.

 

Wykres wskaźnika pokazuje taką historię tego zacierania:

image.png.ea0c86b929c634b68a9e60cf974be8f6.png

 

Ale nie uznawałbym tego za pewnik bo czujnik trochę wariował ( w momencie potrafił zmienić wynik z 65 na 68 np).

 

Następnie po próbie jodowej wyciągnąłem worek i lekko go ścisnąłem aby nie nakapać potem na piec.

Włożyłem go do innego garnka na odwrócony durszlak do ocieknięcia (następnie to co ociekło wlałem do grzejącej się już brzeczki).

 

Chmielenie zgodnie z poniższą tabelką:

image.thumb.png.084913d7420f58fb182e7f8d702187dc.png

 

Hopstand 20 min w temperaturze około 78 stopni.

W między czasie miałem problemy z Wirflook T. Finalnie cała warka razem z osadem trafiła do fermentora ale chmieliny byly dobrze oddzielone w hopspiderze.

Musiałem dolać około 3l wody bo wyszło mi za mało za gęstej brzeczki.

 

Fermentacja to drożdże Verdant IPA. Niestety tutaj trochę zawaliłem bo wstawiłem do 20 stopni i te wariaty od razu podbiły temperaturę do 23 stopni. Zapachy fermentacji przyjemne tak czy siak bo taka brzoskwinia.

Trzymałem około 14 dni na burzliwej potem zlałem na cichą na 5 dni (żeby oddzielić od piany jaką pozostawiają te drożdże i przygotować do chmielenia na zimno)

 

Sądząc że zepsułem fermentacje nachmieliłem finalnie na zimno Sorachi Ace 50g na 3 dni.

Następnie rozlew do butelek - 10 litrów tylko bo stwierdziłem że bez szału.

 

Wrażenia po degustacji:

- na początku wydawało mi się że czuję tę całą farbę itp stąd wsypałem chmiel na którym mi nie zależało na zimno,

- obecnie czuć może lekko zielone jabłko , ale naprawdę lekko i głównie w zapachu,

- uderzający jest za to brak wyczuwalnej goryczki, piwo wydaje się być takie gładkie, wydaje mi się że to nie jest 25 IBU,

- w ogólę nie czuję tu Mosaica a te drożdże niby miały uwydatnić aromat chmielowy,

- najbardziej uwydatnia się taki nijaki bezsmakowy smak ziemisty - głównie zastanawiam się skąd to się bierze. 

 

Zastanawiam się nad jakością chmielu Sorachi Ace - po otwarciu opakowania nie było tam granulek tylko taka masa lekko miękka. Dodatkowo po rozlaniu na dnie fermentora znalazłem metalowy fragment - mógł się tam znaleźć jedynie poprzez chmiel na zimno.

 

Jeżeli ktokolwiek przebrnął przez to wszystko to chętnie wysłucham rad - czy zacieranie z takim spadkiem temperatury można nazwać zacieraniem "na lenia" ? Spotkałem się z takim stwierdzeniem tutaj bez dokładniejszej definicji :P

 

 

 

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szagi napisał:

najbardziej uwydatnia się taki nijaki bezsmakowy smak ziemisty

 

A chmiel był świeży? Czasem stary, źle przechowywany słód też może taki posmak wnieść.

 

EDIT: Hmm, tak teraz czytam to Mosaic także potrafi wnieść aromaty ziemiste (o dziwo).

Jakbyś kiedyś chciał postudiować to proszę: https://warszawskifestiwalpiwa.pl/opis_cech_piwa.pdf

 

 

2 godziny temu, Szagi napisał:

uderzający jest za to brak wyczuwalnej goryczki

 

Cieżko coś wydusić z 10 g chmielu wrzuconego na goryczkę. Trochę poszło na smak, a prawie większość wrzuciłeś na aromat.

 

2 godziny temu, Szagi napisał:

czy zacieranie z takim spadkiem temperatury można nazwać zacieraniem "na lenia" ?

 

Prawie. Zacieranie na lenia polega na utrzymaniu temp zacierania przez ok 60 min w okolicach 67 stopni. Mały spadek jest akceptowalny. Dlatego najlepszym sprzętem na takie zacieranie jest lodówka turystyczna, ewentualnie dobrze zaizolowana kadź ;) 

 

Co to właściwie za styl miał być? :) 

Edytowane przez Piwosz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę nie podgrzewać worka ze słodami, wiem już Ci to pisałem. Jak przypalisz worek i słody uciekną do gara to dopiero będziesz miał bałagan.

W BIAB podgrzewasz wodę do określonej temperatury (wyłączasz palnik), wkładasz worek, wsypujesz słody, temperatura powinna ustalić się na żądanym poziomie, izolujesz gar tak żeby temperatura nie spadła przez godzinę (niech będzie nie więcej jak 2 st.). 

Gotowe piwo też chyba szybko próbowałeś :) zostaw kilka butelek na później i wtedy oceniaj jeszcze raz.

Edytowane przez CERNUNNOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 19:06, CERNUNNOS napisał:

Radzę nie podgrzewać worka ze słodami, wiem już Ci to pisałem. Jak przypalisz worek i słody uciekną do gara to dopiero będziesz miał bałagan.

Spokojnie można podgrzewać i sterować temperaturami w metodzie BIAB, tylko trzeba być ostrożnym. Ja mam na dnie garnka taką podstawkę drucianą używaną pod garnki i nic się nie przypala. 

Coś w tym stylu mam pod workiem.

 

 

podkladka-pod-garnek-tadar-lines-23-5-cm-5903313413985.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, CERNUNNOS napisał:

Fajny patent @Gawron a co to jest za element, bo chyba raczej nie typowo piwowarski? Heh już doczytałem, jaki wysoki jest ten twój patent?

Niski. Może centymetr z hakiem. Mieści się pod odpływem kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gawron napisał:

Moja podkładka to coś tam ze spożywką wspólnego ma.

 

Takie podkładki stosuje się w garnkach do pasteryzacji przetworów ;) Jak ktoś szuka takiego elementu to wystarczy w google wpisać "wkład (sito) do pasteryzacji/gotowania słoików". Do BIAB jak znalazł :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak wrócę jeszcze do tematu mojego piwa.

Dziś odkryłem coś co wcześniej całkowicie przeoczyłem..

W jednym ze sklepów piszą że chmiel w granulkach musi być przechowywany w temp -3 stopnie..

Ja swoje chmiele przechowują w normalnej lodówce - przekręcona jest na maxa więc temperatura oscyluje w granicach 3-5 stopni ale na plus.

 

Dodam, że chmiele przetrzymuje w takiej temp czasami nawet miesiąc - wspomniany Sorachi Ace na pewno przeleżał tak 2 tygodnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Szagi napisał:

Że tak wrócę jeszcze do tematu mojego piwa.

Dziś odkryłem coś co wcześniej całkowicie przeoczyłem..

W jednym ze sklepów piszą że chmiel w granulkach musi być przechowywany w temp -3 stopnie..

Ja swoje chmiele przechowują w normalnej lodówce - przekręcona jest na maxa więc temperatura oscyluje w granicach 3-5 stopni ale na plus.

 

Dodam, że chmiele przetrzymuje w takiej temp czasami nawet miesiąc - wspomniany Sorachi Ace na pewno przeleżał tak 2 tygodnie..

Ogólnie - im zimniej, tym wolniej się starzeje. Najlepszy jest zamrażalnik, ale lodówka i tak jest dużo lepsza niż trzymanie w temperaturze pokojowej. Na 2-4 tygodnie lodówka powinna wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem w trakcie czytania "Jak warzyć Piwo" JJ Palmera.

 

W rozdziale o pierwszym zacieraniu metodą BIAB mamy taki fragment:
"Mniej wiecej co 15 minut sprawdzaj temp zacieru. Jeżeli spadnie do 60 stopni to włącz na chwilę palnik, podnieś worek i mieszając podgrzewaj".

(nie cytowałem dokładnie ale suche fakty zostają niezmienne)

 

Autor również zakładał zacieranie w 67/68 stopniach i zakładał że temperatura może w 15 minut spaść o te 7/8 stopni.

 

Natomiast mam nowy trop w poszukiwaniu doskonałości (również na bazie książki) - ilość drożdży..

Zawsze zadawałem jedną saszetkę jeżeli piwo miało mniej niż 14BLG na 20l.. i to chyba duży błąd :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.