Skocz do zawartości

Klon Imperium Prunum


Marcin Skwira

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar w planach uwarzenia klona IP. I tak mam nadzieję, że wyjdzie ok. Po przeszukaniu informacji w necie i uwag kilku kolegów. Coś się już wyklarowało. Wstępnie rzuciłem to na brewnes i takie coś wyszło.

Imperial Baltic Porter

25l, 26blg, 58IBU, 45EBC, alko 12%,

 

11kg monachijski jasny

0,5kg caramunich 3

0,5kg caramunich 1

0,25kg coffe light

0,25kg karmel 600

0,2kg carafa 2

0,5kg ekstrakt jasny

0,5kg ekstrakt bursztynowy

0,75kg Suska sechlonska

 

Zacieranie

90min w 65C

20min w 72C

10min w 78C

Wysładzanie do uzyskania 35l do gotowania.

 

Gotowanie 90 min

 

Chmielenie

100g Iunga 10alfa. Na 60min

250g Suski               na 10min

 

Na zimno 500g Suski na 1-2 miesięcy.

 

Zastanawiam się jeszcze czy nie zmniejszyc chmielu tak na 70g nie chce aby było zbyt gorzkie nie wiadomo co śliwką odda.

Kupiłem śliwki jedna paczkę więcej, próbowałem ostatnio to jest pierońsko mocno wędzona.

 

 

 

Edytowane przez Marcin Skwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hajka

 

Jakieś postępy, przemyślenia? :)

 

Też mnie ten temat interesuje, a że będę w lutym chyba jechał przez okolice produkcji suski to może uda mi się kupić...

Ilość rodzajów słodów zmniejszyłbym pewnie ;) - w sumie gdyby udało mi się dodać do zrobionego w zeszłym roku

portera nutę śliwki byłbym zachwycony. Robiłem jakąś próbę z dodaniem śliwek suszonych do piwa, ale niestety

smak i zapach szybko zniknął...

 

Napisz jak coś zrobisz :)

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warka 47. Imperium Prunum klon

Wyszło 25l 27blg 23.1.2021r.

słody

  1. 11kg monachijski
  2. 0,5kg caramunich 2
  3. 0,5kg caramunich 3
  4. 0,25kg coffe light
  5. 0,25kg karmel 600
  6. 0,05kg Jęczmień palony
  7. 0,25kg carafa 1,2 
  8. 1,2kg ekstrakt jasny płynny WES

drożdże:

 FM32 gęstwa 50pml

warzenie:

zasyp do 35l wody 50stopni +5ml KM80%.

zacieranie

90min 65C,

30min 72C, plus 0,2kg carafy2 i 0,1kg jęczmien palony

wygrzew filtracja Do uzyskania 30l.

Gotowanie 90min.

chmiele:

  1. 50g Marynka     na 60
  2. 40g Sybilla         na 10
  3. 450g Suska sechlonska na 20min
  4. 1,2kg ekstrakt na ostatnie 10min

fermentacja:

lodówka start 7C.

wydajnosc 

Wszystko ok ładnie się zacierało wydajność ok jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piwo przelane do szklanego gąsiorka dodane 500g Suski posiekanej na drobno. Widać, że fermentacja ruszyła od nowa delikatnie pianka na wierzchu o i bulgota co jakiś czas. Wrzuciłem spławik i odfermentowanie dosyć niskie 13blg ze startowego 27blg. Teraz będzie leżakować w piwnicy do jesieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zastanawiam się, czy wiele by się straciło, gdyby dać śliwki jeszcze na burzliwej. Ma sens tak długo je trzymać? Pływają, czy leżą na dnie? Bo zastanawiam się, czy w podobnej sytuacji lagerować / robić cold crash ze śliwkami, czy po zlaniu, bo obawiałbym się drobin.

Sam mam taki dylemat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że da i to zawsze.

Czy długo to pół roku myślę, że nie słyszałem, że oryginalny z kormorana w tankach leżakuje 24msc.

Na burzliwej to trzeba by z gęstwą trzymać. A ja chciałem zlać i trzymać to jak najdłużej.

Fermentacja ruszyła bo cukier ze śliwek pewnie ruszył, pianki cienka warstewką jak ruszyłem to część chyba opadła bo piwo czarne i nie bardzo widać tylko tyle co przy szkle. Cześć śliwek pływa ale nie wszystkie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nic nie próbowałem. Po dodaniu śliwki fermentacja ruszyła z kopyta, jak zamieszalem gąsiorkiem to piana była spora i dużo gazu uchodziło. Zapach z rurki bardzo przyjemny czuć śliwkę i dym. Włożyłem do piwa zdezynfekowany balingometr spławikowy ale przez te pływające śliwki odczyt chyba zakłamuje bo pokazuje 12blg. 

Pozostało zabezpieczyć rurkę watą i czekać do jesieni na rozlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy zostanie smak i aromat śliwek. W mojej pierwszej próbie niestety nic nie zostało.
 

Na święta kupiłem minn "Porter Podbity Śliwką" za całe 16 zyli i niestety śladu śliwki nie stwierdziłem.

Jedynie jakieś ciężkie aromaty / smaki wędzenia...

 

Trzymam kciuki :)

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Ciekaw jestem czy zostanie smak i aromat śliwek. W mojej pierwszej próbie niestety nic nie zostało.
 

 

u mnie przy warce 13l 25blg stouta jak dałem ok. 200g na 2 tygodnie cichej to zdominowała totalnie piwo, ile dałeś do swojego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba z pół kilo. Cukier wyfermentował, ze smaku ani zapachu ślad nie pozostał...

Z tym, że to była zwykła śliwka suszona a nie "Suska" ;) ale zapach i smak miała...

 

Chociaż czort wie jak była produkowana - może trzeba we własnym zakresie wysuszyć

i podwędzić, żeby było wiadomo, że zrobiona naturalnie a nie dodany jakiś ekstrakt...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Chyba z pół kilo. Cukier wyfermentował, ze smaku ani zapachu ślad nie pozostał...

Z tym, że to była zwykła śliwka suszona a nie "Suska" ;) ale zapach i smak miała...

 

Chociaż czort wie jak była produkowana - może trzeba we własnym zakresie wysuszyć

i podwędzić, żeby było wiadomo, że zrobiona naturalnie a nie dodany jakiś ekstrakt...

 

J.

To chyba w takim razie trafiłeś jakąś trefną, ja kupowałem w Lidlu po parę zł za 250g prawdziwą Suską i był kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 19.08.2021 o 15:52, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

I co tam słychać? Jakieś nowe wnioski odnośnie ilości śliwek?

Cały czas w gąsiorku wczoraj poszło 20g płatków dębu amerykańskiego mocno palonego. Za 1-2 miesiące pójdzie w butelki. Śliwki już opadły na dno blg cały czas utrzymuje się na 12blg. Zastanawiam się jak i czy dawać cukier do refermemtacki

Edytowane przez Marcin Skwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.