Skocz do zawartości

Kamień do nagazowywania karbonizator.


Mateusz Rosiński

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Widziałem na zagranicznych forach, że do nagazowywania piwa w kręgu używają kamienia razem z pompą. Znalazłem kamień, na pompę czekam do kotła, ale zastanawiam się, czy da się nagazować za pomocą kamienia bez pompy. Według opisu wychodzi na to, że tak. Ktoś używał i jest w stanie powiedzieć coś o działaniu karbonizatora?

 

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/akcesoria/kamien_do_napowietrzania_brzeczki_karbonizator_stalowy

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę zamówiłem do kotła, buduje automat. Amerykanie widziałem, że z pompą właśnie nagazowują

.
I jak nagazowujesz sama butla z kamieniem? Bez trzęsienia tylko podpinasz ? Strzały robisz czy jak. Jeśli możesz opisz proces.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz instrukcję w linku sklepu, który dałeś. Ja nie używam więc się wypowiadam.
Instrukcja, a działanie to często dwie różne rzeczy :) jeśli z kamieniem przez pompę, trzeba z 20 minut przepompowywać, a mam kolesia co używa tego zestawu z pompą, to jak się samo nagazowuje z kamieniem bez pompy? Dlatego chce wiedzieć od kogoś kto używa, jak dokładnie wygląda ten proces i ile trwa.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2021 o 16:35, Mateusz Rosiński napisał:

Pompę zamówiłem do kotła, buduje automat. Amerykanie widziałem, że z pompą właśnie nagazowują

.

 

Niektórzy to potrafią sobie utrudniać życie. Przecież przez 40 minut można nagazować 3 kegi a jak pomyślę o dezynfekcji wszystkiego, później myciu to odniechciewa się piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy to potrafią sobie utrudniać życie. Przecież przez 40 minut można nagazować 3 kegi a jak pomyślę o dezynfekcji wszystkiego, później myciu to odniechciewa się piwa.
Jak masz starsan ciągle w jednym wiadrze to co Ci roboty dochodzi ? I tak trzeba je wyjąć do dezynfekcji i tak. Co masz do mycia później ? Przewody przepompowuje aż pompa, dezynfekcja starsanem, a roboty mniej niż siedzieć i turlać kegi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mateusz Rosiński napisał:

Jak masz starsan ciągle w jednym wiadrze to co Ci roboty dochodzi ? I tak trzeba je wyjąć do dezynfekcji i tak. Co masz do mycia później ?

 

No wszystko co zostało na filmie użyte, czyli przewody, złączki, pompa, trójnik, końcówki do trójnika, kamień

 

43 minuty temu, Mateusz Rosiński napisał:

Przewody przepompowuje aż pompa, dezynfekcja starsanem, a roboty mniej niż siedzieć i turlać kegi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

 

Można i tak, ja tam jestem tradycyjny i bym tego tak nie zostawił, musiałbym wszystko rozkręcić, umyć, wymoczyć w jakimś oxi ,skręcić, pompę czymś zalać itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny argument jaki do mnie przemawia to nagazowanie na konkretną wartość, bo faktycznie potrząsanie nie jest precyzyjne. Nie wiem natomiast o ile jest to lepsze od sposobu ze sklepu, czyli gazowanie samą butlą. Dobra, w przypadku np petainera nie da się włożyć kamienia do środka.

Niemniej dla mnie osobiście przerost formy nad treścią, wolę kilka minut poturlać kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny argument jaki do mnie przemawia to nagazowanie na konkretną wartość, bo faktycznie potrząsanie nie jest precyzyjne. Nie wiem natomiast o ile jest to lepsze od sposobu ze sklepu, czyli gazowanie samą butlą. Dobra, w przypadku np petainera nie da się włożyć kamienia do środka.
Niemniej dla mnie osobiście przerost formy nad treścią, wolę kilka minut poturlać kega.
Dla Ciebie tak, dla mnie nie, a dalej nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie :) także liczę, że ktoś się znajdzie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz Rosiński napisał:

Dla Ciebie tak, dla mnie nie, a dalej nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie

I raczej nie uzyskasz, bo większość sądzi, że jest to przerost formy na treścią, skoro wystarczy podłączyć gaz do butli, potrząsnąć kilka minut i po robocie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I raczej nie uzyskasz, bo większość sądzi, że jest to przerost formy na treścią, skoro wystarczy podłączyć gaz do butli, potrząsnąć kilka minut i po robocie. 
Jeśli, jak jest w opisie, wystarczy tylko podpiąć kamień, podłączyć gaz i bez trzęsienia samo się nagazuje, to czemu niby przerost ? Ja akurat tam gdzie fermentuje piwo, trzymam też schładzarke i zlewam piwo do kega, mam tam ciasno i muszę wynosić keg i butle tylko po to by nagazować, to chyba łatwiej było by podpiąć z kamieniem jeśli by działał jak napisane w opisie i zrobić to na miejscu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowiłem się nad tym opisem i:
- gaz popłynie szybko przez kilka sekund przez kamień do wyrównania ciśnienia ustawionego na reduktorze i wtedy będzie szybko karbonizował piwo, ale te kilka sekund gazowania będzie nieistotne do całkowitego czasu nagazowania, bo
- po wyrównaniu ciśnień gaz popłynie bardzo wolno, ponieważ będzie tylko uzupełniał ciśnienie CO2 które rozpuściło się w piwie, więc obecność na tym etapie kamienia jest marginalna.

Rozwiązaniem byłoby upuszczanie ciśnienia zaworem bezpieczeństwa ale to już nie będzie bezobsługowe i na pewno wybrudzisz pianą zawór bezpieczeństwa (ryzyko infekcji).

Widzę jeszcze kilka wad takiego gazowania:
1. Przy szybko opróżnianym kegu piwo będzie coraz bardziej nasycone CO2,
2. Przy wzroście temperatury piwa może nastąpić cofka piwa do reduktora,
3. Jeśli będziesz gazował upuszczając ciśnienie zaworem, pójdzie dużo więcej CO2 z butli,

 

x1d
Przecież tutaj nie może być mowy o jakiejkolwiek precyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowiłem się nad tym opisem i:
- gaz popłynie szybko przez kilka sekund przez kamień do wyrównania ciśnienia ustawionego na reduktorze i wtedy będzie szybko karbonizował piwo, ale te kilka sekund gazowania będzie nieistotne do całkowitego czasu nagazowania, bo
- po wyrównaniu ciśnień gaz popłynie bardzo wolno, ponieważ będzie tylko uzupełniał ciśnienie CO2 które rozpuściło się w piwie, więc obecność na tym etapie kamienia jest marginalna.
Rozwiązaniem byłoby upuszczanie ciśnienia zaworem bezpieczeństwa ale to już nie będzie bezobsługowe i na pewno wybrudzisz pianą zawór bezpieczeństwa (ryzyko infekcji).
Widzę jeszcze kilka wad takiego gazowania:
1. Przy szybko opróżnianym kegu piwo będzie coraz bardziej nasycone CO2,
2. Przy wzroście temperatury piwa może nastąpić cofka piwa do reduktora,
3. Jeśli będziesz gazował upuszczając ciśnienie zaworem, pójdzie dużo więcej CO2 z butli,
 
x1d
Przecież tutaj nie może być mowy o jakiejkolwiek precyzji
W końcu jakaś konkretna odpowiedź :) dzięki za słuszne uwagi.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzych132 napisał:

Przecież tutaj nie może być mowy o jakiejkolwiek precyzji

Ustawiasz konkretne ciśnienie, którym chcesz osiągnąć dany stopień nagazowania.

W opcji z kamieniem wg opisu ma to nastąpić szybciej, niż przy klasycznym gazowaniu przez tydzień. Ile szybciej - trudno powiedzieć.

W opcji z pompą cały proces ma zająć te kilkadziesiąt minut. Chociaż nie jestem pewien czy fakt, że w rurce nie ma bąbelków oznacza, że piwo jest już całkowicie nagazowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiasz konkretne ciśnienie, którym chcesz osiągnąć dany stopień nagazowania.
W opcji z kamieniem wg opisu ma to nastąpić szybciej, niż przy klasycznym gazowaniu przez tydzień. Ile szybciej - trudno powiedzieć.
W opcji z pompą cały proces ma zająć te kilkadziesiąt minut. Chociaż nie jestem pewien czy fakt, że w rurce nie ma bąbelków oznacza, że piwo jest już całkowicie nagazowane.
 
Kumpel z pompą jak robi to 20 minut trwa i mówi, że efekt jak tydzień podłączonego kega do butli.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
2 godziny temu, Seli napisał:

będę wdzięczny za info.

https://www.piwo.org/forums/topic/35478-nasycenie-piwa-w-browarze-rzemieślniczym/

Tutaj było o tym ostatnio.

edit: a nie, przrpraszam. Szybciej klikam niż czytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Seli napisał:

Witam,

Mam pytanie, czy taka metodą dałoby się nagazować wiekszą ilość piwa. np z 600l w zbiorniku ciśnieniowym z płaszczem chłodzącym,

będę wdzięczny za info.

 

Pozdro.

 

Właz  z boku czy na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.