Jump to content
Sign in to follow this  
zoltek

Oatmeal Stout pytanie

Recommended Posts

Witam!

Chciałem sie zapytać czy dobrym pomysłem byłoby dodanie kakaa do Oatmeal Stouta ( ile? i w jakim momencie? )

skład ( 20 L)

- słód Pale Ale Weyermann 3,2 kg,

- słód karmelowy ciemny 0,3 kg,

- słód Carafa Typ I 0,2 kg,

- jęczmień palony (roasted barley) Weyermann 0,3 kg,

- płatki owsiane błyskawiczne 0,5 kg,

- chmiel goryczkowy Marynka 25 g (granulat),

- drożdże Safale S-04 11,5g,

I ile laktozy powinienem dodać?

Edited by zoltek

Z zasady laktozę to do milk stouta dajemy a w ilości 200g lub więcej. Wątpię żeby ktoś eksperymentował z kakaem. Kakao zawiera średnio od 10-20% tłuszczu, w piwie było by to zabójcze dla piany.

Eksperymentowałem z wieloma dziwnymi rzeczami. Oprócz uznanych dodatków niesłodowanych nie polecam NICZEGO. Spójrz na mój wynik w KPD Parpary w kat. miodowe. Wcale nie twierdziłem, że było złe. Piwem bazowym była pszenica z pierwszego miejsca, a miodowe uzyskało też pierwsze (z tą drobną różnicą, że w przeciwnej kolejności :):):lol: )

Ale ja dalej nie rozumiem, chcesz warzyć oatmeal czy milk/sweet stouta? Warzysz pewnie z zestawu z BA i po tym co piszesz wnioskuję, że oatmeal stouta. Do niego wcale nie potrzebujesz laktozy.

Chciałem zrobić tak, że 10l normalne, a drugie 10l z laktozą ( czy 250g to przegięcie??) chodzi mi by trochę smak zmienić, żeby mieć ich opcjonalnie jak najwięcej w piwnicy. Bo za dry stoutem za bardzo nie przepadam.

Edited by zoltek

Chciałem zrobić tak, że 10l normalne, a drugie 10l z laktozą ( czy 250g to przegięcie??) chodzi mi by trochę smak zmienić, żeby mieć ich opcjonalnie jak najwięcej w piwnicy. Bo za dry stoutem za bardzo nie przepadam.

Możesz tak zrobić, 250 g jest w sam raz. Milk stout to nie będzie, ale smak się trochę zmieni.