Skocz do zawartości

Jak najlepiej myć fermentor stożkowy ze stali nierdzewnej?


Rekomendowane odpowiedzi

Takie jak ten: https://www.expondo.pl/royal-catering-pojemnik-fermentacyjny-30-l-agregat-chlodniczy-10011529

 

Ręcznie nie bardzo, gdyż nie mam szansy dojść do wszystkich zakamarków, tym bardziej zawory. Wybrałem więc PBW. Tylko rozrabianie 30l roztworu jest średnio ekonomiczne.

Czy jedynym sposobem jest zrobienie np. 5l roztworu i potrząsanie w nadziei że wszystko obmyje? Trudno też o dokładne i długotrwałe potrząsanie, bo mało poręczny jest.

 

A co gdyby to był fermentor 150l? Wtedy podniesienie go nie wchodzi w grę. Jak się to czyści? Czy takie zbiorniki mają specjalne dysze i obiegowo się wewnątrz rozpyla środek czyszczący? A może są jakieś dobre narzędzia do takiej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiorniki 60l ze stali. W celu umycia odpinam właz z wężownicą, zawór wraz z rack arm i zaworem probierczym. Na miejsce zaworów wkładam zaślepki (tri-clamp) .

Od góry bieżącą wodą pod dużym ciśnieniem zmywam osad drożdzy/chmielu. Jeśli coś trzeba poprawić, gąbeczka idzie w ruch. 
Problem jest tylko na wysokości gdzie było lustro piwa jest tam zaschnięty osad, niżej wystarczy przepłukać.
Osobno czyszczę wężownicę i zawory. Montuję górny właz z wężownicą i puszczam dezynfekant w CIP, zaślepki na bocznych wyjściach nadal założone.
Zawory wraz z rack arm i probierczy dezynfekuję osobno i montuję do zdezynfekowanego zbiornika. Na razie system się sprawdza.

Jest prościej z higieną gdy zawory są w tri-clamp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.12.2020 o 12:09, Robert87 napisał:

Moim zdaniem, najsensowniej będzie podłączyć odpływ do pompy, stworzyć obieg zamknięty i zamontować dysze do mycia

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

 

Tylko jakie dysze? Przeglądam i wyceniam obrotowe dysze myjące, to albo cena powala, albo ciśnienie potrzebne 5 bar. Nie mogę znaleźć niczego co by tylko rozpylało środek czyszczący i dało by się to zasilić zwykłą pompą magnetyczną 10W.

 

Znacie jakieś gotowe rozwiązanie, czy nie ma takich cudów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.