Skocz do zawartości

Mieszadło-silnik


misiek4251

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Przymierzam sie do budowy mieszadła do kotła. Oczywistą opcją jest silnik od wycieraczek. Natomiast jest on 12v przy starcie wymaga strzału natężenia. No i wymaga zasilacza.

Na ali znalazłem silnik na 230V jedyny minus że przy szybszych obrotach jest w stanie mieszać z mniejszą siłą. Co o takim rozwiązaniu sądzicie?

Screenshot_20201228-112812_AliExpress.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykły zasilacz 12V do listew świetlnych, i prosty regulator PWM. Silnik to jakiś tani chiński zamiennik do Golfa za ca 60 zł. Zrobiłem na tym ponad 30 warek. Ale oczywiście rozumiem, silnik na 230V byłby mocniejszy, tylko jak go będziesz regulował?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik od wycieraczek VW i zasilacz od Xbox 360. Idealny zestaw. Inne zasilacze (ATX) wyłączały przy gwałtownym wzroście pobieranego prądu podczas rozruchu silnika. Do tego jeszcze regulator obrotów PWM (na Allegro są dobre-wysoka częstotliwość=brak pisku).
Silnika 230V łatwo nie wyregulujesz, potrzebujesz falownika, który będzie Ci modulował krzywą sinusoidalną.

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Muchor napisał:

Ja mam zwykły zasilacz 12V do listew świetlnych, i prosty regulator PWM. Silnik to jakiś tani chiński zamiennik do Golfa za ca 60 zł. Zrobiłem na tym ponad 30 warek. Ale oczywiście rozumiem, silnik na 230V byłby mocniejszy, tylko jak go będziesz regulował?

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
 

Moc silnika nie będzie zależeć od napięcia jakim go zasilasz.

 

Autorze silnik od wycieraczek jest najlepszym wyjściem, dość mocny silnik, przekładnia slimakowa przystosowana do dużego momentu, cena śmiesznie niska i napięcie nie zagrażające życiu. Zasilacz albo ATX o odpowiedniej mocy lub impulsowy do zasilania diod LED również o odpowiedniej mocy. Regulator tylko PWM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Eselchen napisał:

Inne zasilacze (ATX) wyłączały przy gwałtownym wzroście pobieranego prądu podczas rozruchu silnika

Musiałeś mieć gdzieś nieprawidłowe połączenie, albo uszkodzony zasilacz.

Zasilacz ATX, choćby 350W bez problemu pracuje z obciążeniem rzędu 20A.

Ja uzywam jeszcze słabszego, takiego jak na zdjęciu zasilacza i bez problemu radzi sobie z rozruchem mieszadła, zaklajstrowanego w złożu, po zakończeniu wysladzania.

IMG_20201229_144457251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kaniutek napisał:

Musiałeś mieć gdzieś nieprawidłowe połączenie, albo uszkodzony zasilacz.

Zasilacz ATX, choćby 350W bez problemu pracuje z obciążeniem rzędu 20A.

Ja uzywam jeszcze słabszego, takiego jak na zdjęciu zasilacza i bez problemu radzi sobie z rozruchem mieszadła, zaklajstrowanego w złożu, po zakończeniu wysladzania.

IMG_20201229_144457251.jpg

Niektóre ATX mają bezpiecznik przeciw przeciążeniowy i mój pewnie miał taki, a próbowałem na dwóch. Fakt, że były to najtańsze ATX z OLX. Jednakże polecam zasilacz od xbox360, jest mniejszy, ładniejszy, nie ma wentylatora, który hałasuje i jest prostszy w obsłudze (nie trzeba sztucznie go obciążać rezystorami kilku watowymi - jak ATX).

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak podłączysz zasilacz do silnika, nie musisz mu sztucznego obciążenia montować. Oczywiście, w przeciwieństwie do zasilacza z Xboxa, trzeba trochę w nim pogrzebać zanim się nada do zasilania.

Moje mieszadło robi tyle hałasu, że wentylator czy bez, nie ma żadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.