Skocz do zawartości

Jaki ekstrakt


FreeKill4U

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zachciało mi się zaprzyjaźnić z balonem piwa, trochę posiedziałem, pooglądałem i mam jedną kwestię, która mnie gryzie. Z tego co zrozumiałem (nigdzie bezpośredniej informacji na to nie znalazłem) to taka puszka ekstraktu 1,7 kg starczy na ok. 12l piwa. Jednak na allegro jedna rzecz zwróciła moją uwagę, a mianowicie ekstrakt, który ma 1,2kg i też ma starczyć na 10-12l image.png.2624c61acf7eb1a1fb423737d65b16d3.png

Nie chodzi mi nawet o samą masę, a o dwukrotnie niższą cenę. Informuję, że będą ten trunek pili specjaliści od tyskiego i żubra, więc nie są to wygórowane kubki smakowe. Ostatnio mieliśmy "jakieś" piwa kraftowe (pilsner i coffee porter) i nie przypadły do gustu, szukał bym raczej czegoś o słabszym smaku (jakieś propozycję? sam myślałem nad Polskim Pale Ale). Pierwszą warkę chciałem przeznaczyć na alternatywę do meczowego napoju, jako coś przyjemnego. Czy warto więc dopłacić w moim przypadku do innej puszki? A może na start brewkit (chociaż lubię bawić się w kuchni takimi rzeczami)? 

A poza tym tematem ciekaw jestem jakie są metody poprawienia smaku piwa (na kilku filmikach parzą słód w brzeczce) mogę liczyć na jakieś tipy w tej kwestii?

W przeszłości miałem do czynienia z produkcją innych alkoholi, więc w sprawach po warzeniu dam sobie radę, ale chętnie poczytam na co uważać.

Podkreślam też, że nie zależy mi na ilości butelek, nawet jedna, ale dobra mnie zadowoli.

Edytowane przez FreeKill4U
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj wątek kolegi @Jancewicz może znajdziesz tam jakąś inspirację.

 

A tutaj kilka linków dla początkujących. Zapoznaj się proszę z nimi i w razie pytań, pytaj. Zrobienie dobrego piwa nie jest takie proste jak się wydaje, a kluczowa w tym jest fermentacja. 

http://www.beerfreak.pl/dekalog-fermentacji-piwa-domowego/

http://www.beerfreak.pl/7-zasad-dla-poczatkujacego-piwowara/

http://www.beerfreak.pl/4-najczestsze-bledy-w-recepturach-piw-domowych/

https://wiki.piwo.org/Strona_główna

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podesłanie stron, na pewno przeczytam, ale chyba trochę źle się określiłem. Przeczytałem już wiele artykułów i obejrzałem wiele filmików i nie znalazłem odpowiedzi na te pytania?

Nie znalazłem nikogo w internetach kto by korzystał z tego ekstraktu. Czy jest on warty uwagi? Czy nie ryzykować i dopłacić? A może sam ekstrakt nie ma znaczenie i ważniejsze jest wszystko dookoła (chmiel, drożdże, fermentacja)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, FreeKill4U napisał:

A może sam ekstrakt nie ma znaczenie i ważniejsze jest wszystko dookoła (chmiel, drożdże, fermentacja)?

Wszystko ma znaczenie. Z ekstraktem nie pomogę, bo zacieram piwa ze słodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ekstraktu nie znam. W Twoim przypadku skorzystał bym z czegoś sprawdzonego czyli Bruntal lub WES. Chyba, że chciałbyś zaryzykować. Z 1,7kg ekstraktu płynnego standardowo wyjdzie 10l piwa 11-12blg. Jak kolega wyżej wspomniał to wszystko ma znaczenie, każdy etap, każdy składnik aczkolwiek przede wszystkim skup się na dezynfekcji oraz fermentacji. 

 

Edit: może ten zaprezentowany przez Ciebie ekstrakt to ekstrakt suchy?

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jancewicz napisał:

Edit: może ten zaprezentowany przez Ciebie ekstrakt to ekstrakt suchy?

Nie wiem, w ofercie nie ma o tym informacji.

Godzinę temu, Jancewicz napisał:

przede wszystkim skup się na dezynfekcji oraz fermentacji.

Jak pisałem mam już doświadczenie z innymi alkoholami w tym z cydrem, który ma podobną ilość alkoholu.

 

Godzinę temu, Jancewicz napisał:

W Twoim przypadku skorzystał bym z czegoś sprawdzonego czyli Bruntal lub WES.

Tak też zrobię, z tego co czytałem WES ma charakterystyczny posmak, który na ten moment lepiej sobie odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, FreeKill4U napisał:

Nie wiem, w ofercie nie ma o tym informacji.

Jak pisałem mam już doświadczenie z innymi alkoholami w tym z cydrem, który ma podobną ilość alkoholu.

 

Tak też zrobię, z tego co czytałem WES ma charakterystyczny posmak, który na ten moment lepiej sobie odpuszczę.

 

Ekstrakt z pierwszego posta to ekstrakt płynny (był/jest w ofercie krakowskiego sklepu - nie używałem). 1,2kg pewnie starczy na 10l piwa, tylko będzie to bardzo lekkie piwo - w okolicy 8blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to są ekstrakty ze słodowni pod Kijowem. Zrobiłem na nich żytnie, nie wyszło jakoś rewelacyjnie - chociaż bardziej jestem skłonny winić siebie niż producenta ekstraktu. Natomiast oczywiście nie jest to ekstrakt ekstra wydajny - cukry to 80% masy, więc łatwo możesz sobie policzyć, jakie blg z nich uzyskasz. Miałem niezbyt wysokie odfermentowanie, około 65%, co może wynikać z tego, że w tych ekstraktach jest zawsze sporo cukrów niefermentowalnych.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.