Skocz do zawartości

Kolor Piwa (NEIPA)


Dave20050

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, uwarzyłem już kilka, kilkanaście warek IPy.  Nurtuje mnie jedna kwestia. Nie udało mi się do tej pory uzyskać NEIPY o kolorze pomarańczowym. Próbowałem różnych sztuczek, jednak nie udało mi się uzyskać takiego koloru jak w piwie kraftowym, moje piwo jest nieco ciemniejsze. Bliskie ideału, ale jednak, jestem jaki jestem, lubię ideały. Pomocy?!?!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się jakieś szczegóły, przede wszystkim w kwestii zasypu, długości gotowania. Bez tego pozostaje szklana kula i fusy.

Jeśli wychodzi zbyt ciemne, prawdopodobnie używasz zbyt ciemnych słodów lub zbyt długo intensywnie gotujesz.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, punix napisał:

Przydałybyy się jakieś szczegóły, przede wszystkim w kwestii zasypu, długości gotowania. Bez tego pozostaje szklana kula i fusy.

Jeśli wychodzi zbyt ciemne, prawdopodobnie używasz zbyt ciemnych słodów lub zbyt długo intensywnie gotujesz.

Lub utleniasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2020 o 17:56, punix napisał:

Przydałyby się jakieś szczegóły, przede wszystkim w kwestii zasypu, długości gotowania. Bez tego pozostaje szklana kula i fusy.

Jeśli wychodzi zbyt ciemne, prawdopodobnie używasz zbyt ciemnych słodów lub zbyt długo intensywnie gotujesz.

Zasyp:

Pale Ale 3kg 

Pilzneński 1kg 

Pszeniczny 0,5 kg 

Płatki owsiane 0,4 kg 

Płatki pszenne 0,5 kg

Płatki orkiszowe 0,4 kg 

Gotuję 60 minut 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Suchejroo napisał:

Ja dorzucę od siebie brak dostosowania pH. 

Dodaję najczęściej 10g gipsu piwowarskiego. Wodę mam miękką, ale  parametrów dokładnie nie podam bo takiej wiedzy nie posiadam  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2020 o 17:59, anteks napisał:

Lub utleniasz

Utleniam? Mógłbyś mi przybliżyć temat? Jak utlenienie wpływa na kolor piwa ?  Byłbym bardzo wdzięczny, bo nigdzie wcześniej nie natknąłem się na to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dave20050 napisał:

Utleniam? Mógłbyś mi przybliżyć temat? Jak utlenienie wpływa na kolor piwa ?  Byłbym bardzo wdzięczny, bo nigdzie wcześniej nie natknąłem się na to. 

 

Część 1

 

http://www.beerfreak.pl/utlenianie-i-starzenie-piwa-czesc-1-wstep/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Dave20050 napisał:

Dodaję najczęściej 10g gipsu piwowarskiego. Wodę mam miękką, ale  parametrów dokładnie nie podam bo takiej wiedzy nie posiadam  :)

Dodawanie soli bez znajomości składu wody moim zdaniem mija się z celem. Szczególnie aż tyle gipsu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.