Jump to content
Sign in to follow this  
Rysiek

dunkel weizen, wb-06, 2 dni i nie startują

Recommended Posts

Witam

Warzę swoją trzecią warkę - dunkel weizena luźno wzorując się na recepturze z homebrewing.pl z zastosowaniem drożdży wb-06, zaczynam się obawiać o warkę, gdyż mija już 2-gi dzień a burzliwej jak nie było, tak nie ma. Drożdże zadane przy brzeczce schłodzonej do 20°C oraz napowietrzonej przy przelewaniu, temp. otoczenia fermentatora - 20-21°C . Pojawiłą się/(pozostała z przelewania) słaba piana (zdążyła się zabrązowić), ale CO2 się nie wydziela, przynajmniej nie w takiej ilości żeby było to widoczne na wskazaniach poziomu wody w rurce (w ciągu 2-3 minut). Zapasowych drożdży nie mam :P. Czytałem że te drożdże potrafią wolno startować, ale w znalezionych postach była mowa o tym że max 2-3 dni i ruszały. Co myślicie? Jakc coś się zmieni to napiszę.

Otwórz fermentator i zobacz czy jest piana, to że w rurce nic nie widać to nie znaczy że nie ruszyła. Może dekiel nie szczelny.

Otwierałem, pisałem że delikatna (0,5-1cm) piana jest, ale nie wiem czy to pozostałość tej jaka była przy przelewaniu na fermentacje (zrobił się niezły kożuch), czy drożdżowa. Fermentator jest szczelny. Drożdże posypałem luźno na pianę i zabełtałem żeby wymieszały się trochę z brzeczką.

Otwierałem, pisałem że delikatna (0,5-1cm) piana jest, ale nie wiem czy to pozostałość tej jaka była przy przelewaniu na fermentacje (zrobił się niezły kożuch), czy drożdżowa. Fermentator jest szczelny. Drożdże posypałem luźno na pianę i zabełtałem żeby wymieszały się trochę z brzeczką.

No to myślę, że to początek fermentacji. Piana po napowietrzaniu nie utrzymywałaby się przez 2 dni na wysokość 1 cm. Poczekaj parę godzin i zobacz czy się coś zmieniło, powinno się rozkręcać teraz szybciej.

robiłem dużo dunkelów, oprócz jednego wszystkie na WB-06, zazwyczaj po 2-3 dniach piana miała kilkanaście centymetrów. Przy tym piwie i tych drożdżach bąble piany potrafiły mieć po kilka centymetrów średnicy i wyglądało to bardzo efektownie. Ja drożdże suche dodaję do odrobiny brzeczki, pobranej między filtracją a warzeniem, gotuję parę minut chłodzę i do niej daję drożdże żeby się uwodniły i wtedy fermentacja rusza szybciej. Dużo zachodu z tym nie ma spróbuj tak zrobić następnym razem bo moim zdaniem to pomaga.

delikatna (0,5-1cm) piana jest, ale nie wiem czy to pozostałość tej jaka była przy przelewaniu na fermentacje (zrobił się niezły kożuch), czy drożdżowa.

Piana z przelewania nie utrzymała by się raczej tak długo czyli to co widać to pewnie "pierdy" drożdży :P

Poczekaj jeszcze, ruszą mocniej.

Następnym razem pomyśl o rehydracji drożdży (wodą lub lekką brzeczką).

Podobne rozterki miałem ostatnio z Trappistami. Saszetka nie pęczniała, starter niemrawy a w fermentorze po dwóch dniach chciały uciec przez rurkę... Dziś "blukają" już ponad tydzień na całego.

Edited by prusak

parę godzin temu energicznie wybełtałem zawartość fermentatora i o dziwo dosyć szybko po tym zaczęło bulgotać. Dzięki wszystkim za odpowiedzi!