Skocz do zawartości

Za duzo alkoholu w piwie


chiczek

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc! (przepraszam, ale nie mam polskich znakow diakrytycznych)

Chcialbym zapytac o mozliwosci bledow odczytu refraktometra. Wg pomiaru piwo ma 21 % !!!

Refraktometr przy wodzie ma 0% a przy wodce 38%, takze wskazania wydaja sie byc ok.

Natomiast po zakropieniu piwem pokazuje 21%, co dla mnie na pierwszy rzut oka wydaje sie przeklamane.

 

Jest to moja 4 warka, BLG poczatkowe 16, koncowe 4, natomiast bylo za malo wody (wg zamowionego zestawu powinno byc 20l a wyszlo mi moze 17, chcialem raczej zeby poczatkowe blg sie zgadzalo, niz konkretna ilosc wody. Piwo jest metne, IPA z dodatkiem przenicy, moze ta metnosc ma wplyw na odczyt refraktometru?

Uzyte drozdze to wyeast london ale

 

Druga sprawa, czy jesli poczatkowe blg wyszlo za wysokie, czy moge poprostu dolac zwyklej wody? Np mineralnej czy z kranu, czy raczej koniecznie przy wycukrzaniu woda o odpowiedniej temp?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Refraktometr nie służy do pomiaru zwartości alkoholu (można co najwyżej policzyć zawartość alkoholu na podstawie wyników pomiarów refraktometrem).

https://wiki.piwo.org/Refraktometr

 

2. Tak, przed fermentacją możesz dolać wody.

 

PS: co to za "refraktometr" co pokazuje Ci 21 na piwie? :) 

Edytowane przez dżazder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr jaki używam to ten https://allegro.pl/oferta/refraktometr-do-alkoholu-0-80-atc-alkohol-miernik-9544736647

 

Żeby nie być gołosłownym, zrobiłem foteczkę :) piwo aktualnie jest na cichej ferm.

 

21 - piwo

37 - wódka

0 - woda

 

20201217_142740.jpg

20201217_143823.jpg

20201217_143708.jpg

Edytowane przez chiczek
dodanie zdjec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej strony odnośnie tego urządzenia:

 

  • pomiaru procent objętościowych alkoholu (optyczny alkoholomierz),
  • nadaje się do pomiaru wódek owocowych, destylatów (bourbon, whiskey) i innych trunków,
  • współpracuje z destylatami cieczy, takich jak piwo i wino, jednak najlepsze wyniki uzyskuje w rozwiązaniach spirytusowych (czysty alkohol),
  • nie nadaje się do pomiaru likierów, piwa, wina itp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr działa na zasadzie załamania światła w cieczy. Żeby wyniki były wymierne, ciecz musi być jednorodna, a próbki różnić się jedynie stężeniem. W tym przypadku cukier rozpuszczony w piwie zaburza ci odczyt, sytuacja jest analogiczna do pomiaru blg w przefermentowanym piwie, gdzie czynnikiem zaburzającym jest alkohol. Pewnie można by przeliczyć znając wartość blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.