Skocz do zawartości

Koźlak, utrzymanie stałej niskiej temperatury


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry , 

 

Moja 12 bodaj warka - Koźlak. Zasyp niżej

Mam jeden problem i liczę że część na pewno musiała przez niego przebrnąć chcąc uwarzyć coś dolnej fermentacji, mianowicie temperatura fermentacji - jak utrzymać stałą niską temperaturę , i jaka ma to być temperatura ? gdy raz przymrozek raz zrobi się cieplej a raz wiosenna temperatura - a fermentacji plus minus 3 tyg na burzliwą i cichą. Co robić ? Gdzie trzymać ? Temp piwnicy stałe -10 stopni, Temp strychu stałe 15 stopni , Temp garażu (niestety) zmienne w zależności od pogody 5-15 . Od razu mówię że nie posiadam niestety wielkiej lodówy z reguloaną temperaturą na cały fermentor ani drogiego specjalnego koca termicznego.

 

oto zasyp:

- Strzegom monachijski II - 4,0kg,
- Strzegom pilzneński - 1kg
- Strzegom wiedeński - 1kg
- Strzegom karmelowy 150 - 0,2kg
- Strzegom karmelowy 600 --0,2kg
- Weyermann melanoidynowy - 0,4kg,
- Chmiel magnum - 60g

Drożdże zakupiłem Saflager S-23 do dolnej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kuba Furczyński napisał:

Mam jeden problem i liczę że część na pewno musiała przez niego przebrnąć chcąc uwarzyć coś dolnej fermentacji, mianowicie temperatura fermentacji - jak utrzymać stałą niską temperaturę , i jaka ma to być temperatura ? gdy raz przymrozek raz zrobi się cieplej a raz wiosenna temperatura - a fermentacji plus minus 3 tyg na burzliwą i cichą. Co robić ? Gdzie trzymać ? Temp piwnicy stałe -10 stopni, Temp strychu stałe 15 stopni , Temp garażu (niestety) zmienne w zależności od pogody 5-15 . Od razu mówię że nie posiadam niestety wielkiej lodówy z reguloaną temperaturą na cały fermentor ani drogiego specjalnego koca termicznego.

Sadząc sie na piwa dolnej fermentacji trzeba stworzyć warunki do poprawnej fermentacji w ok 10 stC i ewentualnie na koniec fermentacji podnieść do 14st C .

Jezeli pomieszczenie jest ciepłe to lodówka ( której nie masz ) lub box styropianowy i wkłady z PET z zamrozoną wodą dla obniżenia temperatury( trochę upierdliwe jak dla mnie )  

Jezeli pomieszczenie zimne to tez box styropianowy i regulacja temperatury poprzez kabel terariowy i sterownik 

np takie coś :

20201212_160328.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2020 o 14:21, Kuba Furczyński napisał:

Od razu mówię że nie posiadam niestety wielkiej lodówy z reguloaną temperaturą na cały fermentor ani drogiego specjalnego koca termicznego.

Więc polecam dostosowanie Ci stylów piwa i wybór takich drożdży do których masz odpowiednie warunki, aby przeprowadzić prawidłową fermentację. Lepszy jest dobrze zrobiony  Bitter, niż źle zrobiony Koźlak. Drożdży nie oszukasz, zwłaszcza przy mocno ekstraktywnych piwach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.