Skocz do zawartości

Sterowanie HERMS


orim

Rekomendowane odpowiedzi

Już od dawna myślałem o przejściu z 30l garczka na nieco większy sytem ale ostatnia kwarantanna w końcu pozwoliła zagłębić się w temat i zacząć planować. Dzięki genialnemu postowi @Bartpianista dużo łatwiej było mi zaplanować jakie części mechaniczne potrzebuje do swojego systemu i już witałem się z gąską aż tu nagle doszedłem do planowania sterowania. W pierwszej wersji chciałem użyć Arduino ale znajomy szybko wytłumaczył mi że obsługa grzałek 6kW wymaga przekaźników SSR o dużej mocy np LINK i dodatkowo radiatory np LINK. Pokonany przez koszty zdecydowałem się na ręczne sterowanie  i zacząłem szukać sterowników na AliExpress. Dziś znalazłem taki regulator temperatury Sestos za 135zł i już chciałem zamawiać trzy sztuki ale po przeczytaniu specyfikacji całkiem się pogubiłem bo wymienili tam SSR 25A a żadnego radiatora ja tam nie widzę. Co ciekawsze, wyjście na grzałkę wygląda jak jedna faza gdzie spodziewał bym się trzech. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak ugryźć temat sterowania? Odrazu się przyznam że jeszcze kilka dni temu myślałem że coś tam rozumie jeśli chodzi o elektronike ale HERMS udowodnił że grubo się  mylę i jestem bliższy nierozumienia niczego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla grzalek do 5,5 kW (do 60l spokojnie wystarczą) możesz mieć 1 fazę. Trzy fazy doprowadzasz do sterownika ale na jedną grzałkę podłączasz jedna fazę. Zapewne takie sterowania widziałeś. SSR mocujesz do radiatora. 

Poszukaj inspiracji na theelectricbrewing.com, ssbrewtech, spikebrewing. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle o zbudowaniu HERMS na 80-90l i dlatego wspomniałem o grzałkach 6kW. @anatom mówisz że 5.5kW wystarcza do 60l czyli do tej objętości pewnie moje planowane 6kW to zdecydowanie za mało. Jaką grzałkę powinienem zastosować 7kW?

 

@tmk1 wielkie dzięki za linki, ceny zdecydowanie bardziej  przystępne ale z tego co czytałem to pisze na sterowniku to wyjście jest jena faza i chyba nie pociągnie to tak dużej  grzałki jak potrzebuje. Do sterowania używasz Arduino? 

 

Właśnie zacząłem przeglądać  theelectricbrewing.com i teraz to już jestem pewien że nie ogarniam elektroniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60l nie jest jakaś granicą możliwości dla grzałki 5,5kW. Napisałem że można stosować taka grzałkę ponieważ sprawdza się przy jeden fazie.

 

Jak gotuje te 60l to ustawiam moc grzałki na 65% i gotuje się jak trzeba. Moc grzałki ma większy wpływ na czas podgrzewania. Do gotowania 90l nie wiele zmieni te 0,5kW różnicy.

 

Wydaje mi się że starczy żeby taką ilość gotować na 5,5kW, różnica będzie tylko istotna przy czasie podgrzewania dla różnych mocy grzałek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie ustawiając moc na 100% powinna dać rady. Jak ustawiasz moc grzałki? Robisz to wszystko programistycznie? Do twojego postu myślałem że to działa bardziej "binarnie". Termometr podaje temperature cieczy i termostat sprawdza czy jest w granicy błędu ustawionej temperatury. Jak spadnie poniżej (np 1C) to włącza grzałkę i podgrzewa ciecz do ustalonej temperatury +1C (ten jeden stopień to bardziej umownie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orim napisał:

Właśnie zacząłem przeglądać  theelectricbrewing.com i teraz to już jestem pewien że nie ogarniam elektroniki. 


 

To się skończy nieszczęściem. zbierz forse i kup gotowca lub chociaż prosty regulator i ręcznie kręć gałką na jednej fazie, a cały osprzęt steruj na włącznikach choćby od światła z obi- z czystej życzliwości radzę Ci zaprzestać myślenia o budowie sterowania lub znajdź elektryka co odrobine kuma sterowanie i zleć mu zaprojektowanie i wykonanie sterowania taj jak zrobił autor tematu. 
 

 

Kilka włączników nadtynkowych z obi, jeden regulator z Allegro za 130 pln i kilka termometrów tablicowych z ustawianym alarmem ogarną temat, ale będziesz przy tym musiał stać i pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, orim napisał:

Myśle o zbudowaniu HERMS na 80-90l i dlatego wspomniałem o grzałkach 6kW. @anatom mówisz że 5.5kW wystarcza do 60l czyli do tej objętości pewnie moje planowane 6kW to zdecydowanie za mało. Jaką grzałkę powinienem zastosować 7kW?

 

@tmk1 wielkie dzięki za linki, ceny zdecydowanie bardziej  przystępne ale z tego co czytałem to pisze na sterowniku to wyjście jest jena faza i chyba nie pociągnie to tak dużej  grzałki jak potrzebuje. Do sterowania używasz Arduino? 

 

Właśnie zacząłem przeglądać  theelectricbrewing.com i teraz to już jestem pewien że nie ogarniam elektroniki. 

 

Do sterowania tak jak na obrazku używam NodeMCU z ESP8266 na pokładzie - zależało mi na sterowaniu po WiFi.

 

Do wysterowania grzałki 6 kW da radę przekaźnik SSR 40A np. Fotek 40A. Sterowanie jedną fazą, aczkolwiek musisz mieć znajomość sieci elektrycznej w miejscu gdzie będziesz warzył - od tego bym zaczął dywagacje nad HERMS'em. To chyba najważniejsze założenie projektowe tego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chprzemo wielkie dzięki za szczerą prawdę :) Już dawno pogodziłem się z koniecznością znalezienia jakiegoś elektryka. Brakuje mi zarówno wiedzy jak i odwagi żeby to włączyć (choć granica z głupotą jest tu dość cienka). Teraz jestem na etapie bardziej sprawdzania co mogę mieć i jak to teoretycznie działa żebym później mógł wytłumaczyć o co chodzi elektrykowi. 

 

@tmk1 wielkie dzięki za model. Poczytam chętnie i może uda mi się znaleść coś więcej grosza na taki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2020 o 07:59, tmk1 napisał:

do tego tranzystor BC337, żeby wysterować grzałki z pinu mikrokontrolera

 

Piszę zupełnie z ciekawości, elektronik ze mnie kiepski, ale troche bawiłem się z NodeMCU. Do czego służy tranzystor? Nie można sterować SSRem bezpośrednio z GPIO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mkrawc napisał:

 

Piszę zupełnie z ciekawości, elektronik ze mnie kiepski, ale troche bawiłem się z NodeMCU. Do czego służy tranzystor? Nie można sterować SSRem bezpośrednio z GPIO?

 

Prądowo PIN ESP8266 sobie by poradził, ale chodzi o to, że SSR ma często problemy jeżeli sterujesz nim 3.3V - tyle jest na wyjściu pinów i po prostu nie ma wysterowania, dlatego też musisz użyć 5V, a żeby użyć tego 5V to musisz użyć tranzystora. Zasada działania podobna do przekaźnika - cewką jest tutaj bramka tranzystora na które podajesz napięcie 3.3V, a napięciem roboczym jest tutaj u nas 5V, tranzystor dodatkowo wybrany, a nie np. tyrystor z uwagi na to, że tranzystory mogą pracować na wysokich częstotliwościach (chodzi tutaj o PWM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że to jest mój pierwszy post to może zacznę od  cześć wszystkim.  

 

Od jakiegoś czasu warzę ręcznie sterując grzałką 5.5kw. Czy możecie polecić jakiś pid? Najlepiej coś co macie i jesteście zadowoleni. Szykuje się udany sylwester w tym roku więc jak tylko uda mi się zamówić wszystkie części to coś porobię.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 hours ago, anatom said:

Cześć, Mypin dostępny na aliexpress. 

Jeśli miałoby to być do hermsa to do HLT Mypin TA4, do gotowania Mypin TD4. 

Wielkie dzięki. Widzę że mają wysyłkę z Polski ale z dostawą na koniec Stycznia więc nici z Sylwestrowej zabawy. 

 

Używał może ktoś https://allegro.pl/oferta/mta48-pid-regulator-temperatury-48x48mm-4-20ma-ssr-9912136306 albo coś innego dostępnego na Polskim rynku? Ten jest trochu droższy ale po nowym roku pewnie będzie krucho z czasem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś przeprowadziłem próbę głośności mojej syreny z garażowej ważelni i okazało się że wcześniej usłyszą ją sąsiedzi niż ja w domu. Czy "opracował" ktoś może jak stosunkowo tanio zrobić bezprzewodową syrenę? Znalazłem bezprzewodowy dzwonek na allegro https://allegro.pl/oferta/bezprzewodowy-dzwonek-magazynowy-baterie-12v-100m-9507419540 i teoretycznie mógłbym zewrzeć styk na stałe w pilocie a napięcie 12V sterować z przekaźnika czasowego link. Wszystko wydaje się działać ale coś mi się wydaje że da się to zrobić prościej i lepiej. Wie ktoś czy są dostępne na rynku proste syreny radiowe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.