Jump to content

Aerator w przepływie


smola
 Share

Recommended Posts

Używa ktoś może takiego aeratora w przepływie link ? Jest tam kamień z nierdzewki 2 mikrony, do którego mógłbym podłączyć butlę  z tlenem i brzeczkę natlenić po chłodzeniu, w trakcie tankowania fermentora. Zda to egzamin, czy odpuścić natlenianie w domowych warunkach?

aerator.JPG.d7bc44f25eb1afbd4a1e2dd8353b822e.JPG

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Robert87 napisał:

Tlenem lepiej nie natleniac, bo to niebezpieczne.

Rozwiń myśl? Przy przepływie 1 - 2 litrów na minutę i objętości około 50l brzeczki, nie wiem czemu ludzie tak się boją, zachować wszystkie zasady bhp i nic groźnego się nie wydaży.

@anteks o takim patencie właśnie myślę 😀

Link to comment
Share on other sites

Nie ma, przecież wiele razy podajemy tlen 100% podczas tlenoterapii biernej poszkodowanym w czasie prowadzonych działań. Odłączamy tlen  tylko w momencie użycia AED do defibrylacji. A te działania prowadzimy w warunkach zastanych.

Z ciekawości zamówię i porównam przebieg fermentacji po takim natlenieniu. Obecnie napowietrzam mikserem około 10 minut.

Edited by smola
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za podpowiedź, ale taki nebulizator nie da 100% tlenu, a chcę sprawdzić jak będą pracowały drożdże po natlenieniu brzeczki.

 

edit: koszt tego aeratora niewielki, a dostęp do tlenu mam.

Edited by smola
Link to comment
Share on other sites

Od kilkunastu warek (20-25) natleniam warkę, co prawda nie w przepływie tylko wkładając wąż z kamieniem na końcu od góry wiadra. Używam butli jak w załączeniu plus do tego reduktor, i wspomniany kamień i przepływomierz od chinoli. Na początku, zgodnie z tym co mówił Jamil oraz Palmer, ustawiałem przepływ 1l/1min i natleniałem ok 60s-90s, max 2 minuty w przypadku mocniejszych piw/dolnej fermentacji. Jakiś czas temu kumpel który też tak natlenia wyczaił, bodajże na forum LODO (lowoxygenbrewing) że do natleniania wystarczy "barely breaking sufrace" - co w naszym przypadku sprowadziło się do przepływu na poziomie 0,2l/1min i też jakieś 60-90s dla standardowych 12* lub nawet do 4min w przypadku mocniejszych lagerow). 

Mocniejszych lagerow ostatnio nie robiłem jeszcze, ale 12* przy powyższym ustawieniu drozdze startują w przedziale 12-24h. 

A co do przepływu - z tego co kojarze to chyba @PiwoLab kiedyś wrzucił do swoich plików albo Excela albo zrzut z ekranu w którym pokazywał, że w przypadku natleniania w przepływie powinno stosować się jeszcze mniejsze ilości tlenu - musiałbyś rzucić okiem czy w jego galerii nie znajdziesz czegoś na ten temat. 

Screenshot_Allegro_20201214-070325.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 godzin temu, Marek_M napisał:

Gdzie można dostać reduktor do takiej butli tlenowej ? Chwilę poszukałem i wyszukuje mi zestawy do lutowania twardego a chciałbym sam reduktor.

Hej, wysyłałem Ci link do oferty z której kiedyś też kupowałem

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio czytałem o napowietrzaniu w książce Palmera. Podając tlen z butli łatwo brzeczkę przetlenić o czym wspominał wyżej @WiHuRa.

Wg zapisu w w/w książce wystarczy 10-15 min napowietrzania powietrzem atmosferycznym żeby osiągnąć natlenienie na wystarczającym poziomie. Wg książki natlenienie powinno wynosić 8-12 ppm, a natleniając powietrzem nie przetlenisz powyżej 10 ppm.

Nebulizator akurat posiadam więc mógłbym go użyć. Muszę dokupić kamień i filtr strzykawkowy HEPA. Ktoś może używał takiego filtra? Niby są one jedno razowe ale może można je jakoś zdezynfekować i użyć ponownie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 29.12.2020 o 10:01, Atebo napisał:

U mnie kiedyś tak to wyglądało:  W obwodzie przed fermentorem włączyłem pompkę inhalatora. Długość węża 4m. Startowało wszystko już po 5 minutach.

 

Mogę spytać co to za filtr przed wymiennikiem? Sam robiłeś czy kupiłeś?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.