Skocz do zawartości

Białe kłaczki w White IPA


Leon11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam problem z moją White Ipa

To już moja 3 warka z tego przepisu i przy pierwszej było wszystko ok wyszło świetne piwko.

Ale poprzednia i obecna mają wadę polegającą na pojawieniu się białych grudek, kłaczków podczas nagazowywania. W samej brzeczce ich nie było.

Grudki nie są wyczuwalne podczas picia natomiast widać je co nie jest zbyt fajne.

Myślałem że to może skrobia przy poprzedniej warce ale teraz robiłem próbę jodową i wszystko było ok.

W piwie jest mielona kolendra i tak myśle, że może to bo była dość drobno zmielona w młynku.

 

Przepis

Pilzneński 3kg

Pszeniczny 3kg

Wiedeński 0,5kg

Melanoidowy 0,2 kg

Płatki ryżowe 0,4

Płatki jęczmienne 0,4 kg

Zakwaszający 0,2 kg

 

Przyprawy:

Kolendra zmielona 10g

Curacao - 15g

Skórka słodkiej pomarańczy 20g 

Wszystko na 10m gotowania

 

Zacieranie 

67st - 60'

72st - 72'

78st - 78

 

Chmielenie 

Simcoe - 30 g - 60'

Citra 60g - 20'

Cascade 30g 5'

Cascade 30g Whirpool

Na zimno Citra Cascade i Amarillo po 30g

Chmielenie 4dni w temp 4-5 st

 

Drożdże US - 05

Mam dwie różnice pomiędzy pierwszą udaną warką bez farfocli i ostatnimi dwiema 

1.Wcześniej zacierałwm w garnku na gazie a teraz w kotle royal catering

2. Dla pierwszej warki nie robiłem cold crusha

 

OD RAZU POWIEM że to na pewno nie są chmieliny bo filtruje prze bazooke, worek muślinowy i hop stoper przy zlewaniu. Nie mam tego problemu w innych ipach mocno chmielonych na zimno.

 

Proszę o diagnoze

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kolendrą albo osad na zimno (sprawdź czy widać go w ogrzanym piwie).

Proponowałbym po cold crash (nie crush!) dodać żelatynę na 3-4 dni i potem ostrożnie wężykiem z góry do wiadra rozlewowego.

 

Jeśli nie psuje smaku to nie ma co wylewać, ew. skontroluj raz na jakiś czas czy się nie przegazowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pingwinho napisał:

Albo kolendrą albo osad na zimno (sprawdź czy widać go w ogrzanym piwie).

Proponowałbym po cold crash (nie crush!) dodać żelatynę na 3-4 dni i potem ostrożnie wężykiem z góry do wiadra rozlewowego.

 

Jeśli nie psuje smaku to nie ma co wylewać, ew. skontroluj raz na jakiś czas czy się nie przegazowuje.

Nigdy nie wiem jak to sie pisze to może po polsku schłodzenie do 4-5 stopni ?

To piwo jest bardzo dobre nawet szkoda mi tej butelki otwierać bo jeszcze niedogazowane. 

Brzeczka była fajna jak próbowałem.

 

Ale takiej butelki z farfoclami nikomu nie dam na spróbowanie.

 

A jak dozować tą żelatyne rozpuścić i dodać?

Edytowane przez Leon11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/12/2020 at 3:20 PM, Leon11 said:

Nigdy nie wiem jak to sie pisze to może po polsku schłodzenie do 4-5 stopni ?

To piwo jest bardzo dobre nawet szkoda mi tej butelki otwierać bo jeszcze niedogazowane. 

Brzeczka była fajna jak próbowałem.

 

Ale takiej butelki z farfoclami nikomu nie dam na spróbowanie.

 

A jak dozować tą żelatyne rozpuścić i dodać?

Ja stosuję sposób trochę podebrany z tego forum, trochę podpatrzony na Brulosophy:

Przygotowuję niecałą szklankę wody o temperaturze 65-70 st. C - najczęściej wlewam 2/3 wrzątku z czajnika, uzupełniam zimną wodą z butelki do uzyskania tej temperatury i wylewam ze szklanki nadmiar. Do tego leci płaska łyżeczka od herbaty zwykłej żelatyny spożywczej. Mieszam aż do rozpuszczenia - przy okazji temperatura roztworu spadnie do ok 50-55 st. - optymalnego dla żelatyny (tak czytałem, ale to może być bro science). To dolewam do fermentora z piwem po schłodzeniu do tych 4-5 stopni, albo ile się udało. Zostawiam na 4-5 dni, chociaż w przypadku gorszych osadów to sedymentację i rozkładanie piwa na warstwy widać już po pierwszej dobie.

Załączam obrazek klarowanego żelatyną Pale Ale'a, którego nie pilnowałem i gotowałem zbyt delikatnie. Zdjęcie w wiadrze przed dodaniem, w trakcie żelatynowania, po skończonym procesie + bonus w szkle. Efekty mówią za siebie! 

IMG_1708.jpeg

IMG_1726.jpeg

IMG_1717.jpeg

IMG_1701.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Pingwinho napisał:

Ja stosuję sposób trochę podebrany z tego forum, trochę podpatrzony na Brulosophy:

Przygotowuję niecałą szklankę wody o temperaturze 65-70 st. C - najczęściej wlewam 2/3 wrzątku z czajnika, uzupełniam zimną wodą z butelki do uzyskania tej temperatury i wylewam ze szklanki nadmiar. Do tego leci płaska łyżeczka od herbaty zwykłej żelatyny spożywczej. Mieszam aż do rozpuszczenia - przy okazji temperatura roztworu spadnie do ok 50-55 st. - optymalnego dla żelatyny (tak czytałem, ale to może być bro science). To dolewam do fermentora z piwem po schłodzeniu do tych 4-5 stopni, albo ile się udało. Zostawiam na 4-5 dni, chociaż w przypadku gorszych osadów to sedymentację i rozkładanie piwa na warstwy widać już po pierwszej dobie.

Załączam obrazek klarowanego żelatyną Pale Ale'a, którego nie pilnowałem i gotowałem zbyt delikatnie. Zdjęcie w wiadrze przed dodaniem, w trakcie żelatynowania, po skończonym procesie + bonus w szkle. Efekty mówią za siebie! 

 

 

 

 

Czyli rozumiem, że żelatynę dodajesz na fermentacji cichej 5 dni przed butelkowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, BrowarPAPI said:

Czyli rozumiem, że żelatynę dodajesz na fermentacji cichej 5 dni przed butelkowaniem?

Zasadniczo tak, chociaż lubię żelatynę dawać na "dodatkowe" dni. Przy standardowym ekstrakcie 10-14 BLG Zazwyczaj robię 3 tygodnie cicha + burzliwa i potem dodatkowe 4-5 dni z żelatyną. Gdzieś wyczytałem, że żelatyna ściąga też drożdże, a chciałbym zostawić im odpowiedni czas na posprzątanie po fermentacji. Raz dodałem żelatynę faktycznie w dniu 11 fermentacji, butelkowałem w 14-tym - negatywnych skutków nie odczułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.