Skocz do zawartości

Porter chyba Bałtycki proszę o weryfikację.


lowek83

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy to kwestia mojego telefonu, ale ta receptura jest w jakości nie do odczytania.

10 stopni to dobra temperatura dla wielu szczepów lagerowych. Fermentacja potrwa tyle, ile sobie drożdże wymyślą ;)

Pewnie koło 2-4 tygodni plus lagerowanie.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to kwestia mojego telefonu, ale ta receptura jest w jakości nie do odczytania.
10 stopni to dobra temperatura dla wielu szczepów lagerowych. Fermentacja potrwa tyle, ile sobie drożdże wymyślą 
Pewnie koło 2-4 tygodni plus lagerowanie.
Tapatalk skompresował obraz, już poprawiłem dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odświeżę kotleta. Pierwszy raz robię Portera Bałtyckiego i jest on w lodówce przez 2 miesiące w temperaturze 11°C, później zlanie na cichą i następne 2 miesiące w temperaturze 5°C. I teraz pytanie, czy po 4 miesiącach będzie tam jeszcze coś żyło, żeby zrobić refermentację? Jeżeli nie to w jakiej formie dodać drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się nagazować. Jeśli masz aktywną fermentację tym samym szczepem, możesz dać odrobinę gęstwy, najlepiej zebranej z wysokich krążków. Lepiej nie inny szczep,  bo jeśli odfermentowuje głębiej, może się zrobić problem z przegazowaniem, a nawet granaty. Po tych 4 miesiącach i tak powinny być drożdże w wystarczającej (czyli nawet bardzo niewielkiej) ilości,  żeby przeprowadzić refermentację.

Edytowane przez Łachim
Redakcyjny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łachim napisał:

Powinno się nagazować.

 

Gęstwy raczej nie będę miał, bo i skąd, a z kolei zebrać ją przy przelewaniu na cichą, czyli po 2 miesiącach i wstawienie jej do lodówki na kolejne 2 miesiące, to wychodzi na to samo jakby zostały w wiadrze. Czyli Ty byś raczej nie dodawał i robił refermentację jak przy innych piwach?

Ten czas mnie trochę przeraża, ponoć gęstwy nie powinno się dłużej trzymać w lodówce niż 2 miesiące (to już trochę za długo), a tutaj biedne grzybki całe 4 miechy w wiadrze. Mam nadzieję, że jakieś żywe tam się uchowają.

 

Dziękuję!!!

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj akurat słuchałem któregoś odcinka Brew Strong sprzed jakichś 10 lat i było podobne pytanie (też chodziło o piwo leżakowane 2 miesiące).  Odpowiedź była mniej więcej taka,  że teoretycznie powinno się nagazować (zdaje się zwłaszcza w przypadku cukrów prostych i wyższej temperatury), ale jednak dobrze dodać trochę drożdży (była nawet mowa o sucharach).

Z drugiej strony na forum jest sporo przypadków,  że piwo normalnie refermentowało i po dłuższym okresie. Z tego co słyszałem (chyba nawet w tym samym podcaście) do refermentacji typowo jest potrzebne ok. 1 mln komórek na ml, więc bardzo mało. 

 

Ja bym nie dodawał drożdży, ale na pewno ktoś bardziej doświadczony to potwierdzi lub podwaźy.

Edytowane przez Łachim
Poprawka po refleksji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.