Skocz do zawartości

Hop spider pytania ponowne


kiriak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mam kilka pytań co do używania hop spidera, a w innych tematach one były jakoś dla mnie niewystarczająco wyjaśnione. Jestem mało doświadczonym piwowarem. Używam chmielu w granulacie, garnek emaliowany 30 litrów.

 

1. Czy wrzucenie chmielu do hop spidera (300 mikronów siatka) podczas gotowania ma jakiś wpływa na goryczkę i aromat? Czy trzeba brzeczkę mieszać? Czy brzeczka "nasiąknie" chmielem? Jak będzie z jej klarownością przy jasnych piwach typu ale?

2. Czy zostawić hop spider z chmielem aż do wystudzenia czy też go usunąć (studzę na powietrzu)?

3. Czy można przelać na zadanie drożdży z gara poprzez hop spider czy lepiej dekantować wężykiem?

4. Czy są jakieś zagrożenia stosowania hop spidera?

 

Dziękuję za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taki garnek i też używałem hopspidera, po kilku razach go wywaliłem bo mnie irytował. Raz że goryczka wydaje mi się była niższa od zakładanej a dwa był upierdliwy do mycia i utrzymania w gotującej brzeczce.

Ad.3 możesz też zrezygnować z hopspidera i wężyka w taki sposób: chmielisz na luz brzeczkę i w czasie chłodzenia mieszasz łygą aby szybciej się schłodziło, w tym czasie chmiel opada na dół a Ty po chłodzeniu przelewasz prawie całość do wiadra, większość chmielin i osadu będzie na dnie i będziesz widział gołym okiem jak zacznie to lecieć i wtedy odstawisz gar, strat w wyniku takiego przelewania jest koło 1 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, kiriak napisał:

Dzień dobry,

mam kilka pytań co do używania hop spidera, a w innych tematach one były jakoś dla mnie niewystarczająco wyjaśnione. Jestem mało doświadczonym piwowarem. Używam chmielu w granulacie, garnek emaliowany 30 litrów.

 

1. Czy wrzucenie chmielu do hop spidera (300 mikronów siatka) podczas gotowania ma jakiś wpływa na goryczkę i aromat? Czy trzeba brzeczkę mieszać? Czy brzeczka "nasiąknie" chmielem? Jak będzie z jej klarownością przy jasnych piwach typu ale?

2. Czy zostawić hop spider z chmielem aż do wystudzenia czy też go usunąć (studzę na powietrzu)?

3. Czy można przelać na zadanie drożdży z gara poprzez hop spider czy lepiej dekantować wężykiem?

4. Czy są jakieś zagrożenia stosowania hop spidera?

 

Dziękuję za odpowiedzi

1. Może mieć, zwłaszcza gdy chmielu jest dużo.

2. Przy długim chłodzeniu lepiej wyciągnąć, i skoro tak chłodzisz, to lepiej właśnie go stosować

3. Możesz i jedno i drugie, razem lub osobno :), ja stosuję czasem zlewanie przez hopspider, zwłaszcza resztek z kotła, ale tylko kiedy był on wcześniej w tej warce gotowany.

4. Przy /po gotowaniu - raczej nie, w innych sytuacjach można zakazić piwo z racji trudności z dokładnym wyczyszczeniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.