Skocz do zawartości

Witbier wybór lepszych kroków zacierania


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem 2 x Witbiera z zasypu - 2,5 kg Pilzneński, 2 kg pszenica niesłodowana, 0,5 owies który był zacierany infuzyjnie w 66 st C do ujemnej próby jodowej i zrobiony wygrzew.

Będę robić znów to samo 2 razy tylko pytanie jak uzyskać lepszą pianę ? tzn bardziej trwałą ?

Wyczytałem na wiki receptury za zawsze wykonywano przerwę dekstrynującą, więc teraz pytanie jak ją ustawić i kiedy na surowcach niesłodowanych.

Na podstawie wych receptur na wiki mam taki zamysł - 30 minut - kleikowanie zbóż w 66 st C, potem wyspanie pilzneńskiego i dalej 66 st C na 45 minut i potem 72 st C na czas 45 minut ?

czy to poprawi trochę jakość piany ? nagazowanie jest optymalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest złego w tych medalowych recepturach? W żadnej nie przekraczają 30' przerwy dekstrynującej. 45' w 72C po wstępnym zacieraniu 45' w 66C dla mnie mija się z celem.

I co dla Ciebie znaczy "optymalne nagazowanie"? Bo w dużej mierze piana zależy od odpowiedniego wysycenia piwa. Na ile gazowałeś ostatnią warkę, że nie miałeś piany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piwo jest nawet przesycone CO2 - szczypie w język ( tzn gaz a nie kolendra) około 2,7 g cukru na butelkę. Piana jest normalna ale znika po 5 sekundach do zerowej. Obwiniam za to brak przerwy dekstrynującej ale może to nie jest ta przyczyna. Tzn złego nie ma nic w tych recepturach tylko że tam ta przerwa jest a tu było zacierane infuzyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli nic złego w tych recepturach nie ma, to weź jedną z nich, skopiuj 1:1 i uwarz takie piwo.

Ja zwykle stosuje przerwę dekstrynujacą 15' max 30' i nie narzekam na brak piany.

Chciaż nie tylko zacieranie ma wpływ na pianę, poczyyaj wiki, posłuchaj Alchemii.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.