Skocz do zawartości

Irish Stout Coopersa z 10,5Blg do 4Blg i stanął


Marcinecki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, pierwszy post, trzecia warka, będę konkretny:

Piwo: Irish Stout Coopersa (brew-kit) + Dextrose Coopersa (drożdże z 'zestawu' puszki)

Przed fermentacją główną i zaszczepianiem drożdzami schłodziłem całość do 19°C (wiedząć o panujących upałach)

Po rehydratacji drożdży i ich dodaniu, początek fermentacji- 10,5°Blg (ok 21 l objętości)

Po 2-3 dniach przestało fermentować- 4Blg, stoi już 8 dzień i nie spada poniżej 4°Blg

Złapały mnie upały i podczas całej fermentacji temperatura w mieszkaniu wzrosła do 25°C

 

Problem: Po fermentacjji (w około 24-25 °C, Piwo nie chce spaść poniżej 4°Blg (w nocy było stawiane przy oknie kiedy temperatura spadała do19°C ). Na tym etepie jest dosyć mętne, smak kwaskowato-drożdzowy (co chyba przy Coopersie nie dziwi). Co robić?!

Co robić?: Namiętnie czytam owe forum, ciut literatury i widzę, że opcje są następujące:

1. Zlać na cichą (nie mam jednak drugiego fermentatora)

2. Zaszczepić ponownie drożdżami (jaka ilość, jakimi?)

3. Butelkować, nie panikować (choć chyba "granaty" przy 4°Blg w butelce są wielce prawdopodobne)

4. Schłodzić całość w wodzie i poczekać parę dni

 

Dodam, że Stout to mój pierwszy, a robiłem wszystko tak jak przy poprzednich Pilsnerach które wyszły wyśmienicie.

Pozdrawiam, liczę na szybkie wsparcie kolegów Piwoszy:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaw w tym fermentatorze co masz i czekaj

ostatnio też robiłem stouta , zszedł do 5blg z 14 chyba

zabutelkowałem z dodatkiem glukozy i wszystko gra bardzo smaczne piwko

dodam ze fermentowało w upałach bałem się ze nic z tego nie wyjdzie

a jednak .... nigdy nie wyleje piwka zanim go nie zabutelkuje i nie odleży .

Jak to ktoś powiedział "wylać zawsze można " więc proponuje byś czekał cierpliwie

i butelkuj tylko przelicz ile dasz glukozy lub cukru byś nie zrobił granatów...pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc uups, nastawiłeś mnie dość optymistycznie. Poczekam jeszcze parę dni i spróbuję zabutelkować (z 3g cukru na 0,5l- choć nie wiem czy dobrze liczę). Napiszę o efekcie jak otworzę pierwszą buteleczkę.

 

Mam nadzieje, że wątek się przyda innym Początkującym Brew-kitowcom ze Stoutem w lecie. Osobiście Pivko tego typu podnieca moje kubki smakowe najbardziej, więc najlepiej zapytać bo chcę swój romans ze Stoutem nieco przedłużyć... najlepiej DOŻYWOTNIO :lol:

 

Pozdrawiam ciepło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc uups, nastawiłeś mnie dość optymistycznie. Poczekam jeszcze parę dni i spróbuję zabutelkować (z 3g cukru na 0,5l- choć nie wiem czy dobrze liczę). Napiszę o efekcie jak otworzę pierwszą buteleczkę.

 

Mam nadzieje, że wątek się przyda innym Początkującym Brew-kitowcom ze Stoutem w lecie. Osobiście Pivko tego typu podnieca moje kubki smakowe najbardziej, więc najlepiej zapytać bo chcę swój romans ze Stoutem nieco przedłużyć... najlepiej DOŻYWOTNIO :lol:

 

Pozdrawiam ciepło!

Właśnie teraz fermentuje mi w piwnicy Coopers -Stout (Brewkit, Muntons Spraymalt0.5kg , glukoza 0.5kg + 0.5kg glukozy po 2~3 dniach), śledzę ten wątek bo mogę mieć podobną sytuacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że możesz butelkować. Jak tyle czasu °Blg nie zmienia się to fermentacja sie zakończyła.

Irish Stout Coopersa mam od kilkunastu dni w piwnicy. Butelkowany z 200g suchego ekstraktu słodowego na 23 litry piwa. Dam mu 2 mce... niech poleży.

Dodam, że Stout to mój pierwszy, a robiłem wszystko tak jak przy poprzednich Pilsnerach które wyszły wyśmienicie.

- jakie Pilsnery ?? Jak wyszły?? Mój "lager" - Coopersa miał posmak kwaśnych jabłek, poczekałem 2 mce i kwas zanikł, pozostał lekki posmak "zielonego jabuszka". Czekam następne kilka tygodni i zobaczę co się stanie. Coopersy, zdaje się, powinny zawsze poleżec przed spożyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustanie fermentacji przy wysokim Blg może mieć wiele przyczyn, na odległość można jedynie zgadywać jaka jest trafna, ja obstawiałbym słabe napowietrzenie i skoki temperatury w czasie fermentacji (już lepiej niech cały czas będzie wysoka). Tak naprawde to jest ważne jaka część z tego Blg to cukry fermentowalne - przy ich znacznej ilości zabutelkowanie piwa grozi przegazowaniem i powstaniem "granatów". Na forum już ktoś pisał jak to sprawdzić, do butelki lejemy trochę piwa, zaszczepiamy drożdżami piekarskimi, kontrola po 2 dniach - jeżeli Blg znacząco spadło, piwo nie nadaje się jeszcze do butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie jeszcze raz. Aerometr jest raczej dobry. Gdzieś tu na forum wyczytałem pewną rzecz, żeby młode Piwko z fiolki do pomiaru aerometrem przelać pare razy "do kubka i spowrotem (istniejące bąbelki mogą podtrzymywać dół aerometru). Nie wiem czy to jest wtedy zakłamany pomiar, ale spadło do 3 °Blg :)

Dziś butelkuje.

 

Dodam, że Stout to mój pierwszy, a robiłem wszystko tak jak przy poprzednich Pilsnerach które wyszły wyśmienicie.

- jakie Pilsnery ?? Jak wyszły?? Mój "lager" - Coopersa miał posmak kwaśnych jabłek, poczekałem 2 mce i kwas zanikł, pozostał lekki posmak "zielonego jabuszka". Czekam następne kilka tygodni i zobaczę co się stanie. Coopersy, zdaje się, powinny zawsze poleżec przed spożyciem.

Pilsnery wyszły świetnie, po 6-7 tygodniach w buteleczkach, miały naprawdę głęboki i goryczkowaty smak. Parę butelek zostawiłem jeszcze na 2 m-ce i piwo miało taki trochę aromatyczny, może nawet kwiatowy posmak, ale przyzna, że bardziej odpowiadało mi bez niego, wcześniej.

 

Pozdrawiam jeszcze raz Piwoszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zgodnie z obietnicą, będąc już sporo po fakcie, informuje jak to wszystko wyszło. Po zlaniu, leżakowanie odbywało się w temperaturze 18°C. Po 6-7 tygodniach pivko zaczęło być spożywane.

Stout wyszedł dobry, porównując go do przemysłowych stoutów z butelek- jak najbardziej się bronił.

Niestety jednak kwasowe posmaki były dosyć odczuwalne (chyba za wysoka temp. burzliwej) a sam w sobie jak na stouta był dosyć 'płytki' w smaku, na języku zbyt długo nie pozostawał (chyba sama glukoza to jednak za mało w tych pivkach).

 

Mam nadzieje, że komuś się wątek przyda. Ja już czekam na pilsnerka Johna Bulla przebywającego właśnie na cichej, a na dniach szoruje po Ale z ekstraktów.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rehydratacji drożdży i ich dodaniu, początek fermentacji- 10,5°Blg (ok 21 l objętości)

Po 2-3 dniach przestało fermentować- 4Blg, stoi już 8 dzień i nie spada poniżej 4°Blg

Witam

 

Początkujący jestem, ale swoje 3 gr wtrące :) mój Stout(nie Irish) też przestał fermentować po 4 dniach. Ale blg spadło do 2. Pobierając próbkę do badania blg niechcący troche napowietrzyłem młode piwo :) ale... po kilku godzinach fermentacja znów ruszyła (bulkniecie raz na minute) zaokonczyła się po dobie. Po ponownym sprawdzeniu blg wyszło 1.

 

P.S

Co by nie śmiecić forum zadam pytanie tutaj.

Piwko leży już 8 dni w butelkach, narazie nie wyniosłem go do piwnicy.

Wczoraj otworzyłem jedno piwko, mam świetny smak ale... prawie w ogóle gazu i zero piany !

Czy to się ułoży czy coś zawaliłem?

(do butelek zlałem po 9 dniach pobytu brzeczki w fermentorze)

 

P.S 2

A i jeszcze jedno.. te "miarki" do cukru, napisane na nich jest 0.33 0.5 oraz 0.75 Ma to wyznaczać ilości do określonych pojemności butelek, ale.. jaką tak na prawde poj. mają te miarki? (nie mam wagi więc nie zważę, a wsypując do strzykawki pojemności nie odpowiadają 1g = 0.8 ml w strzykawce)

Pozdrawiam

Edytowane przez emcede
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.