Skocz do zawartości

Pierwsza warka - przepis


gobinu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż kupiłem zestaw surowców na koelsha i cacy, wszystko fajnie, ale, w instrukcji dołączonej proces zacierania zaczynam od temperatury 65 stopni. Czytam sobie teraz książkę Wolfganga Vogla i przepisy zaczynają się od 35 stopni stopniowego podgrzewania do 52 i dopiero do 65. Zakładam że według przepisu z Homebrewing wyjdzie wszystko ok, ale z czego wynika różnica? Czy czegoś nie pominę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wychodzić na zarozumialca, ale czy górne drożdże (S-33 jak mniemam) będą cokolwiek robić w tak niskiej temperaturze? Ja spotkałem się tylko z poradami, żeby leżakować w niskiej temperaturze, a obie fermentacje robić w zakresie pracy drożdży.

 

Za http://www.piwo.org/forum/t1171-Fermentis-Safbrew-S-33.html\"

Temperatura fermentacji: Zalecana temperatura fermentacji 15C-24C

Wydaje mi się, że w niższej temperaturze drożdże pójdą sobie po prostu spać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś była dyskusja na temat S-33 użytych do Alta. Wniosek był taki, że jak najbardziej da się cichą prowadzić w temperaturze grubo poniżej 10°C i tak powinno się robić :lol: Kopyr chyba pisał, że cichą fermentację Alta i Koelsha na S-33 prowadził w temperaturze bliskiej 0°C . Burzliwą trzeba by prowadzić też w dość niskiej temperaturze, 20°C to trochę za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat, jako że zlewanie do cichej się zbliża. W zestawach do kupienia online, zazwyczaj znajduję się jeden fermentator z kranikiem i drugi goły, czy stoi co na przeszkodzie aby zakupić dwa takie fermentatory (z kranikiem) i spuszczać piwo z jednego do drugiego bez kontaktu z powietrzem (zamknięty układ z rurką)? Czytałem ostatnio tematy na temat ferm. burzliwej i cichej no i trochę się boję zarażenia piwa przy przelewaniu. Piwo trzymam na burzliwej w piwnicy przy ok. 18,5 do 20 max (od paru dni 18,5 stabilne 20 na początku). Cicha do lodówy na 10 dni.

Edytowane przez gobinu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem to kranik bywa przyczyna zakazenia. Tam tez zbiera sie sporo brudu, a ciezko go doczyscic. Chyba wiekszosc forumowiczow preferuje uklad bez kranika.

 

Ja mam kranik w 3 na 4 fermentory. Jak prowadze burzliwa w fermentorze z kranikiem, to przez niego zlewam. Wczesniej tylko staram sie kranik porzadnie sparzyc wrzatkiem. Rurka oczywiscie tez odpowiednio zdezynfekowana. Na razie nie mialem problemow z zakazeniami. No moze oprocz pierwszej warki, ale wtedy sam sobie na zakazenie solidnie zapracowalem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.