Skocz do zawartości

Amerykański sen o NEIPA #3


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Jak wizualnie określić kiedy mój ekstrakt może już zbliżać się do 2 blg?

Wizualnie to ciężko, raczej mierzyć, lub nabrać doświadczenia, lub na smak :)

 

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

wszystkie pachniały mi tak samo

zapach granulatu czy szyszki nie jest tożsamy z tym, co uwolni się w piwie. Lepiej nie przejmować się tymi zapachami, czasem można się zdziwić...

 

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

chmiel miał zebrać się w środku wiru a ja miałem pobierać brzeczkę przy ściance?

tak

 

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Czy nie powinienem po gotowaniu wyciągnąć?

jak wyciągniesz, to już nie wkładasz, chyba że zdezynfekujesz, więc wygodniej nie wyciągać.

 

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Przepraszam za bardzo długi post, gdybym miał więcej czasu na pewno byłby krótszy, pozdrawiam

Jeżeli będziesz chciał się dzielić regularnie dokonaniami możesz założyć sobie wątek w tym dziale: https://www.piwo.org/forums/forum/32-zapiski-piwowarów-domowych/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

Zatrudniam po raz kolejny szwagra do energicznego mieszania brzeczką, a ja wężyk wpuszczam przy ściance gara i zaciągam ustami do wiadra fermentacyjnego.

 

Czy dobrze rozumiem że szwagier energicznie miaszał a Ty w tym czasie dekantowałeś?

Z tego co wiem (też jestem świeży) to, żeby oddzielić chmiel poprzez whirpool mieszasz energicznie i potem czekasz aż brzeczka się uspokoi. Chmieliny powinny się zbrać na środku gara i wtedy dekantujesz wężykiem przy ściance. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@x1d - dzięki :)

W dniu 4.12.2020 o 00:06, Rif-Raf napisał:

 

Czy dobrze rozumiem że szwagier energicznie miaszał a Ty w tym czasie dekantowałeś?

Z tego co wiem (też jestem świeży) to, żeby oddzielić chmiel poprzez whirpool mieszasz energicznie i potem czekasz aż brzeczka się uspokoi. Chmieliny powinny się zbrać na środku gara i wtedy dekantujesz wężykiem przy ściance. 

Dokładnie tak jak napisałeś, powinienem odczekać?

 

Aktualna sytuacja wygląda tak:

Piwo warzone 02.12.20 drożdże FM52 - Amerykański sen (16 - 22 st. C)

po 1 dniu: 16-17 st. C | temp. otoczenia 14 st. C 

po 2 dniu: 16-17 st. C | temp. otoczenia 14 st. C

po 3 dniu: 15-16 st. C | temp. otoczenia 14 st. C

po 4 dniu: 14-15 st. C | temp. otoczenia 14 st. C

 

Przeniosłem wiadro do odrobine cieplejszego pomieszczenia zobaczymy czy temperatura się podniesie jeśli nie to dam do pokoju 21-22 st. C

Kilka pytań:

1. Zauważyłem na swojej rurce fermentacyjnej, że jest w niej na samym wylocie z 10 martwych muszek owocówek. Rurkę zalewam zawsze wodą, a wy? W zestawie od BA do rurki otrzymałem jeszcze tai plastikową czerwoną nasadkę, używacie jej? Jakie są dobre praktyki z rurką fermentacyjną, proszę o rady

 

2. Czy chmieliny powinny opaść? Czy mogą być zawieszone w płynie? Jak teraz przefiltrować piwo? 

 

3. Czy jeśli zbiorę drożdże to ten chmiel nie będzie w tym przeszkadzał - w kolejnym piwie? 

 

Biorę się za przestudiowanie wszystkich wcześniejszych linków jakie otrzymałem - wcześniej nie było czasu.

Edytowane przez PanJaqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PanJaqb napisał:

@x1d - dzięki :)

 

 

Przeniosłem wiadro do odrobine cieplejszego pomieszczenia zobaczymy czy temperatura się podniesie jeśli nie to dam do pokoju 21-22 st. C

Kilka pytań:

1. Zauważyłem na swojej rurce fermentacyjnej, że jest w niej na samym wylocie z 10 martwych muszek owocówek. Rurkę zalewam zawsze wodą, a wy? W zestawie od BA do rurki otrzymałem jeszcze tai plastikową czerwoną nasadkę, używacie jej? Jakie są dobre praktyki z rurką fermentacyjną, proszę o rady

 

2. Czy chmieliny powinny opaść? Czy mogą być zawieszone w płynie? Jak teraz przefiltrować piwo? 

 

3. Czy jeśli zbiorę drożdże to ten chmiel nie będzie w tym przeszkadzał - w kolejnym piwie? 

 

Biorę się za przestudiowanie wszystkich wcześniejszych linków jakie otrzymałem - wcześniej nie było czasu.

Po zakręceniu należy odczekać i zlewać, ten czerwony dynks nakładasz na rurkę, do rurki wlej spirytus. Chmieliny opadną. Zbieraj drożdże

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie wygląda to tak:
neipa.PNG.b18f0ee35bca751997057028c4664ba2.PNG

Jeszcze kilka dni i będę przelewał na cichą a więc kilka pytań:

1. W jaki sposób to wykonać, przez kran czy zaciągać wężykiem? Przed przelaniem schłodzić piwko (aby ułatwić opadnięcie frakcji stałych)? W wiadrze nadal znajdują się chmieliny z gotowania. 

2. Jak prawidłowo zebrać gęstwę, czy chmieliny które tam będą nie przeszkodzą mi lub nie wpłyną na smak kolejnego piwa jakie będę robił?
3. W jakiej temperaturze przetrzymywać gęstwę?

4. Ile czasu gęstwa może stać?

5. Ile czasu powinna trwać "cicha"?

6. Wg receptury z BA 3 dni przed rozlewem należy dodać 30g: Sterling, Simcoe, Continental to jest ok?

Pozdrawiam, Jakub :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanJaqb napisał:

Aktualnie wygląda to tak:
neipa.PNG.b18f0ee35bca751997057028c4664ba2.PNG

Jeszcze kilka dni i będę przelewał na cichą a więc kilka pytań:

1. W jaki sposób to wykonać, przez kran czy zaciągać wężykiem? Przed przelaniem schłodzić piwko (aby ułatwić opadnięcie frakcji stałych)? W wiadrze nadal znajdują się chmieliny z gotowania. 

2. Jak prawidłowo zebrać gęstwę, czy chmieliny które tam będą nie przeszkodzą mi lub nie wpłyną na smak kolejnego piwa jakie będę robił?
3. W jakiej temperaturze przetrzymywać gęstwę?

4. Ile czasu gęstwa może stać?

5. Ile czasu powinna trwać "cicha"?

6. Wg receptury z BA 3 dni przed rozlewem należy dodać 30g: Sterling, Simcoe, Continental to jest ok?

Pozdrawiam, Jakub :)

 

1. "W wiadrze nadal znajdują się chmieliny z gotowania" Nie oddzieliles brzeczki od chmielin po gotowaniu ?? Jeżeli masz możliwość to przenieś na kilka dni do lodówki i wtedy dekantuj znad osadu na cichą. 

2. Co do zbierania gęstwy to często to robię, ale nigdy nie mam w fermentorze chmielin po gotowaniu. Słyszałem gdzieś na forum opinie, że jest to do zrobienia, najczęściej jednak zbierają gęstwę osoby które nie przelewały na fermentację cichą i chmieliły na zimno w tym samym fermentorze po fermentacji burzliwej. 

3. Gęstwę trzymam w normalnej lodówce 1-3 stopnie. 

4. Tutaj są różne teorie. Używałem gestwy która miała dwa tygodnie i wszystko było ok. Należy jednak przy obliczaniu ilości potrzebnej gestwy uwzględnić jej wiek. Np 1 tydzień lub 2 tygodnie. 

5. W moim przypadku, kiedy warzę Neipę trwa od tygodnia do 10 dni. Na burzliwej trzymam nawet do 3 tygodni. 

6. Chmiel na zimno jak najbardziej można dodać na 3 dni przed rozlewem, osobiście często praktykuje 4 dni. Bardzo istotna będzie filtracja po chmieleniu na zimno. Pamiętaj o tym. 

Powodzenia  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dave20050 napisał:

1. "W wiadrze nadal znajdują się chmieliny z gotowania" Nie oddzieliles brzeczki od chmielin po gotowaniu ?? Jeżeli masz możliwość to przenieś na kilka dni do lodówki i wtedy dekantuj znad osadu na cichą. 

Chciałem oddzielić po przez whirpool, ale źle zastosowałem technikę. Dekantując masz na myśli przelania z wiadra do wiadra znad osadu czy wężem? Na cichej fermentacji używać wieka z rurką czy bez?

18 godzin temu, Dave20050 napisał:

2. Co do zbierania gęstwy to często to robię, ale nigdy nie mam w fermentorze chmielin po gotowaniu. Słyszałem gdzieś na forum opinie, że jest to do zrobienia, najczęściej jednak zbierają gęstwę osoby które nie przelewały na fermentację cichą i chmieliły na zimno w tym samym fermentorze po fermentacji burzliwej. 

W najświeższym odcinku alchemii podcastu o piwie jest mowa o starterach i gęstwach. Wg tych informacji w lodówce gęstwa się rozwarstwi u góry będę miał zdrowe drożdże na dole mniej zdrowe, pytanie gdzie wtedy znajdzie się chmiel? I czy dostanie się go do kolejnego piwa będzie miało duży wpływ. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej materii, bardzo prosiłbym orady

18 godzin temu, Dave20050 napisał:

3. Gęstwę trzymam w normalnej lodówce 1-3 stopnie. 

ok

18 godzin temu, Dave20050 napisał:

4. Tutaj są różne teorie. Używałem gestwy która miała dwa tygodnie i wszystko było ok. Należy jednak przy obliczaniu ilości potrzebnej gestwy uwzględnić jej wiek. Np 1 tydzień lub 2 tygodnie. 

Jakiego kalkulatora używasz?

18 godzin temu, Dave20050 napisał:

5. W moim przypadku, kiedy warzę Neipę trwa od tygodnia do 10 dni. Na burzliwej trzymam nawet do 3 tygodni. 

ok

18 godzin temu, Dave20050 napisał:

6. Chmiel na zimno jak najbardziej można dodać na 3 dni przed rozlewem, osobiście często praktykuje 4 dni. Bardzo istotna będzie filtracja po chmieleniu na zimno.

mam już zakupione woreczki muślinowe, wystarczą? Trzeba je przed wrzuceniem może przegotować lub cos w ten deseń?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PanJaqb napisał:

Chciałem oddzielić po przez whirpool, ale źle zastosowałem technikę. Dekantując masz na myśli przelania z wiadra do wiadra znad osadu czy wężem? Na cichej fermentacji używać wieka z rurką czy bez?

W najświeższym odcinku alchemii podcastu o piwie jest mowa o starterach i gęstwach. Wg tych informacji w lodówce gęstwa się rozwarstwi u góry będę miał zdrowe drożdże na dole mniej zdrowe, pytanie gdzie wtedy znajdzie się chmiel? I czy dostanie się go do kolejnego piwa będzie miało duży wpływ. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej materii, bardzo prosiłbym orady

ok

Jakiego kalkulatora używasz?

ok

mam już zakupione woreczki muślinowe, wystarczą? Trzeba je przed wrzuceniem może przegotować lub cos w ten deseń?

 

1. Przelej z wiadra do wiadra znad osadu wężem zaciagajac piwo i staraj się żeby zaciągnąć jak najmniej osadów z dna.  Możesz używać wieka bez rurki, ja tak robię, jeżeli wieko Ci "napuchnie" możesz lekko upuścić dwutlenek węgla. 

4. Sprawdź tą stronę http://uwarzpiwo.pl/blog/obliczanie-odpowiedniej-ilosci-drozdzy

6. Woreczki muślinowe najbardziej  sprawdzają się przy używaniu szyszek chmielu. Ja sypię granulat prosto do piwa i później filtruje przez wężyk na którego koniec zakładam  pończochę, efekty bardzo dobre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka pytań i wątpliwości mam co do najbliższych działań z tą Warką:
Kiedy będzie odpowiedni moment na przelanie na cichą? @Dave20050 pisał, że burzliwa  nawet do 3 tyg., więc kiedy 3 tyg. kiedy krócej? Jak to poznać? Jak to robicie? W jakiej temperaturze przeprowadzacie cichą fermentację? Mierzenie blg przed zlaniem na cichą ma sens? Czy mierzyć po cichej? A może to właśnie jest wyznacznikiem końca burzliwej?

Edytowane przez PanJaqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, PanJaqb napisał:

Jeszcze kilka pytań i wątpliwości mam co do najbliższych działań z tą Warką:
Kiedy będzie odpowiedni moment na przelanie na cichą? @Dave20050 pisał, że burzliwa  nawet do 3 tyg., więc kiedy 3 tyg. kiedy krócej? Jak to poznać? Jak to robicie? W jakiej temperaturze przeprowadzacie cichą fermentację? Mierzenie blg przed zlaniem na cichą ma sens? Czy mierzyć po cichej? A może to właśnie jest wyznacznikiem końca burzliwej?

Mierz przez trzy kolejne dni poziom BLG, jeżeli nie będzie już spadał możesz przelewać na cichą, raz w życiu miałem granaty właśnie przez to, że przelałem niedofermentowane piwo na cichą, stąd moja ostrożność i trzymam nawet 3 tygodnie piwo na burzliwej, wtedy mam pewność że drożdże zakończyły pracę i nie muszę bawić się w sprzawdzanie BLG, zawsze to dodatkowe ryzyko infekcji. Jeżeli chcesz szybciej przelewać, musisz sprawdzać BLG, jeżeli przestanie spadać w  przeciągu 3-4 dni to możesz przelewać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, PanJaqb napisał:

szkoda piwa marnować na trzy pomiary haha :D poczekam 2 3 dni i zacznę pomiary :) Fermentacja cicha w jakiej temperaturze?

Ja mierzę 3 razy i nie tracę w ogóle piwa. Zdezynfekowany aerometr wkładam do piwa, zachowuje się on jak spławik i pokazuje gęstość BLG :) Fermentacja cicha w niższej temperaturze niż  burzliwa. Może być to 15-17 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)
zmierzyłem blg 7,5 - 8,0 lustro piwa się trochę kołysało nie chciałem czekać na stabilizację. Tydzień jeszcze lekko. Według fermentum FM52 ma odfermentowanie 72-77%. Co wychodzi mniej więcej: 4,05 - 3,45 tak się ma teoria jeśli dobrze rozumiem, a w praktyce?

 

Aktualny przebieg fermentacji:

neip.PNG.6e75d4e59996dd8044906e06f88236a1.PNG

fotka z wiadra:

20201215_193252.thumb.jpg.786598cf2f7dbb088b4cc67b476d594c.jpg     

Oznak zakażeń nie widać (chyba :) ) zapach raczej przyjemny, ale gdzie piana? To normalne, że jej nie ma?

Edytowane przez PanJaqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, anteks napisał:

Skupiasz sie na wykresach a piwo przez 2 tyg zeszło z 15 do 8blg. Za dużo grzebiesz w tym piwie. Obawiam sie że będzie kanał

 1 raz je otworzyłem od momentu zadania drożdży, więc nie mogłem znać wcześniej aktualnych wartości blg - rurka cały czas bulkała więc wyglądało ok, rozumiem że powinno być mocniej odfermentowane na ten moment? No to w takim razie co sprawdzić, co robić? Może drożdże były w słabszej kondycji albo starter? Piwo od czasu do czasu dalej bulka  

 

wykresy - no tak może przesadzam, ale to takie zboczenie inżynieryjno-zawodowe :P

Edytowane przez PanJaqb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw w spokoju jeszcze, chociaż po 2 tygodniach powinno być przefermentowane - u Ciebie o wiele za dużo cukrów zostało. Albo za mało drożdzy, albo w słabej kondycji, albo zacierane za wysoko (chociaż niby było miedzy 61-67) albo za słabo napowietrzona brzeczka etc. Cięzko stwierdzić - możesz za tydzien przelać na cichą, mimo że zazwyczaj odradzam to moze brzeczka przy małej ilości tlenu pobudzi drożdże do dojedzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże były 1 miesiąc przed końcem daty. Zacieranie wydaję mi się, że było ok. Sam starter robiłem 1 raz i tu moim błędem było to, że praktycznie w ogóle go nie mieszałem. Następnym razem też na pewno lepiej napowietrzę brzeczkę, teraz robiłem to tak że przechyliłem wiadro na rant i kołysałem - następnym razem chyba skorzystam z metody z użyciem blendera. I teraz widzimy chyba efekt słabego startera i napowietrzenia. Ruch w rurce jest więc coś tam się dzieje...

 

Zobaczymy w takim razie jaki efekt będzie za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanJaqb napisał:

Drożdże były 1 miesiąc przed końcem daty. Zacieranie wydaję mi się, że było ok. Sam starter robiłem 1 raz i tu moim błędem było to, że praktycznie w ogóle go nie mieszałem. Następnym razem też na pewno lepiej napowietrzę brzeczkę, teraz robiłem to tak że przechyliłem wiadro na rant i kołysałem - następnym razem chyba skorzystam z metody z użyciem blendera. I teraz widzimy chyba efekt słabego startera i napowietrzenia. Ruch w rurce jest więc coś tam się dzieje...

 

Zobaczymy w takim razie jaki efekt będzie za tydzień.

Jeśli np Wyeast drożdze mają 6 miesięcy date przydatności to jeśli mają miesiąc przed końcem daty to mają 5 miesięcy więc są średnie. FM nie pamiętam ile daje czasu na termin ważności. No to sprawa oczywista. Starter bez mieszania? To nie starter :D Nawet jeśli nie ma mieszadła to trzeba mieszać kiedy się przechodzi koło "startera". To samo napowietrzanie. Widzisz, sporo tam było blędów. Poczekaj zobacz co się wydarzy i tyle. Nic więcej nie pozostało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień, BLG: 7.0, czy coś mogę z tym zrobić? Czy można dodać drożdże, aby dojadły? Czy jeśli jest dobre to można to butelkować?

 

20201224_171420.thumb.jpg.2e5361eb60184b8d0abdfdbcf826bb2a.jpg

Pojawiły się takie kropki białe, ale zastanawiam się czy nie są to po prostu martwe drożdże które się uniosły przy transporcie wiadra.

 

Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.