Skocz do zawartości

Amerykański sen o NEIPA #3


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, punix napisał:

Wrzuć zdjęcie tego spławika. Nie jestem pewien, ale nasz tam chyba skalę SG, a nie blg. Czyli wynik byłby wtedy nie 7blg, a 1,007sg, a to byłoby już normalne odfermentowanie.

Pytanie jakie w tym wypadku było SG początkowe 1,015? ;D

Edytowane przez Szagi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wizi napisał:

Przyjrzyj się zdjęciu. Widać 30, skala w SG, więc stoi na 1.030

 

Na telefonie widać nie wczytuję mi się pełna rozdzielczość, bo nie mogę odczytać liczb, dlatego dopytywałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień, BLG: 7.0, czy coś mogę z tym zrobić? Czy można dodać drożdże, aby dojadły? Czy jeśli jest dobre to można to butelkować?
 
20201224_171420.thumb.jpg.2e5361eb60184b8d0abdfdbcf826bb2a.jpg
Pojawiły się takie kropki białe, ale zastanawiam się czy nie są to po prostu martwe drożdże które się uniosły przy transporcie wiadra.
 
Wesołych Świąt!
Jesteś pewny, że spławik nie opiera się o dno?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WiHuRa napisał:
10 godzin temu, PanJaqb napisał:
Minął tydzień, BLG: 7.0, czy coś mogę z tym zrobić? Czy można dodać drożdże, aby dojadły? Czy jeśli jest dobre to można to butelkować?
 
20201224_171420.thumb.jpg.2e5361eb60184b8d0abdfdbcf826bb2a.jpg
Pojawiły się takie kropki białe, ale zastanawiam się czy nie są to po prostu martwe drożdże które się uniosły przy transporcie wiadra.
 
Wesołych Świąt!

Jesteś pewny, że spławik nie opiera się o dno?

Chyba cięzko jak w wiadrze 22l piwa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, punix napisał:

Wrzuć zdjęcie tego spławika. Nie jestem pewien, ale nasz tam chyba skalę SG, a nie blg. Czyli wynik byłby wtedy nie 7blg, a 1,007sg, a to byłoby już normalne odfermentowanie.

Są trzy skale BLG, SP i "szacowana zawartość alkoholu" w SP ze zdjęcia odczytuje mniej więcej 1,030.

No tak Panowie nie chcę być inaczej. Spławik również się nie opiera. Co mogę zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności zmierzyłem dzisiaj zlewając próbkę do cylindra. Wynik 7.0. W smaku gorzkie ale to chyba dlatego że mocno wzburzyłem fermentorem i mnóstwo drobinek granulatu było zawieszone w piwie. Zero kwasu, nic takiego nie jest wyczuwalne. Myślałem, że będzie słodsze jak na 7 blg. Jest jakieś kompendium wad w piwie? Gdzie mógłbym je ewentualnie określić. Co robić? Można dodać drożdży? Zlewać na cichą i butelkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2020 o 11:19, PanJaqb napisał:

Są trzy skale BLG, SP i "szacowana zawartość alkoholu" w SP ze zdjęcia odczytuje mniej więcej 1,030.

No tak Panowie nie chcę być inaczej. Spławik również się nie opiera. Co mogę zrobić? 

Po co zlewac przy takim wysokim blg?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PanJaqb napisał:

Dla pewności zmierzyłem dzisiaj zlewając próbkę do cylindra. Wynik 7.0. W smaku gorzkie ale to chyba dlatego że mocno wzburzyłem fermentorem i mnóstwo drobinek granulatu było zawieszone w piwie. Zero kwasu, nic takiego nie jest wyczuwalne. Myślałem, że będzie słodsze jak na 7 blg. Jest jakieś kompendium wad w piwie? Gdzie mógłbym je ewentualnie określić. Co robić? Można dodać drożdży? Zlewać na cichą i butelkować?

 

 

https://www.beerlovers.pl/piwopedia/piwne-pojecia/wady-smakowe-piwa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem, po drodze mam jeszcze chmielenie na cichej.
Czy zebranie gęstwy drożdżówej ma sens skoro tak słabo drożdże dały radę?
Czy dodanie kolejnych drożdży w tym momencie byłoby błędem?


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie chmielenie na zimno i zbieranie drożdży. Chmiel zachowaj do kolejnego piwa. Z drożdży nic pozytywnego raczej nie będzie.

Lepiej zabutelkuj to co masz. Poczytaj wiki i wyciągnij wnioski, aby następnym razem było lepiej :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PanJaqb napisał:

Przygotować wodę z cukrem do rozlewu? Uwzględniać to, że piwo ma 7 blg?

 

Nic nie uwzględniać, albo butelkujesz z wyliczoną ilością cukru albo nie butelkujesz. Jeżeli wyczerpałeś wszystkie możliwości to butelkuj normalnie i po kilku dniach kontroluj nagazowanie w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając o wadach napotkałem się na informację, że nie powinno się gotować pod przykryciem (dms), niestety ja tak gotowałem. Wyczuwam w zapachu gotowane warzywa, na początku fermentacji ten zapach był bardzo cytrusowy - teraz coraz bardziej intensywne są warzywa. Obecnie wiadro jest w lodówce 2 dobę na cold crash. Zastanawiam się czy w ogóle jest sens butelkowania tego. Nie odfermentowane do tego te warzywa... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelkuj. Poświęciłeś już zbyt dużo czasu, te 2-3 godziny na butelkowanie różnicy już nie zrobi. Zawsze jakieś dodatkowe wnioski będziesz mógł po tym wyciągnąć. Wylać możesz później, z butelek. Tylko sprawdzaj co kilka dni nagazowanie, ryzyko granatów duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj w planie mam butelkowanie tego piwa, wcześniej nie było czasu...
Podczas Cold crasha lodówkę ustawiłem za nisko i wszytsko zamarzło, to czemuś przeszkadza abym je butelkował? Oczywiście już jest rozmrożone

Edit:
Zabutelkowane.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Degustacja:
Piwo delikatne nagazowane, przy otwarciu delikatnie syklo. Alkoholu za dużo nie wyczuwam... Aromat hmm cytrusy? Vibovit? Wyraźna gorycz utrzymujące się dłużej na języku, nie jest szorstka.. piwo nie wychodzi z butelki.

Zapomniałem zrobić zdjęcie a szybko znikło:P

Może coś z niego będzie chociaż mocy tam nie ma co szukać

W butelkach jest już 9 dni w temp 15-16 st.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.