Skocz do zawartości

Zatrzymana fermentacja. Przedwcześnie czy można butelkować?


Zintex

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

zatrzymała mi się fermentacja mojego pierwszego piwa o początkowym BLG 11.2 na 2 BLG. Piwo robione na brewkicie Gozdawa Golden Ale i na ekstrakcie słodowym pilzneńskim Bruntal 1.7 kg, wyszło 23 L brzeczki. Fermentację zacząłem 22.09. Piwo wyrażnie fermentowało niecałe 2 tygodnie. Fermentowałem przez pewien czas w za wysokiej temperaturze, bo 26C, potem zniosłem do piwnicy gdzie miałem 18C. Po tygodniu przestawiłem do innego pomieszczenia i temperatura wynosiła 22C. Nie zlewałem nigdy na cichą, cały czas ten sam fermentor. Potem przez ponad miesiąc nie spadło niżej niż 2 BLG. Jak widziałem poradniki z tym konkretnym brew kitem, to końcowe BLG wynosiło 0 BLG, dlatego też obawiam się, że fermentacja zakończyła się przedwcześnie i będą granaty. Piwo ma jakby kwaśny zapach (to aldehyd octowy?), ale smaku nie ma kwaśnego. Smakuje dość normalnie, ale trochę estrowo. Jak piłem je dla próby, to trochę bolała mnie po nim głowa (to od aldehydu?). Czytałem, że słabe napowietrzenie i zbyt wysoka temperatura fermentacji mogą spowodować przedwczesne zatrzymanie fermentacji. Wydaję mi się, że słabo napowietrzyłem te piwo. Po ustaniu fermentacji na 2 BLG, próbowałem je pomieszać i napowietrzyć (chociaż podobno po fermantacji źle napowietrzać), zamknąłem fermentor. Uwalnia się CO2 z piwa, ale BLG nie spada zauważalnie, może 0.2 BLG, a może błąd przy odczycie. Po następnych 2 tygodniach dalej nie spadło BLG. Co robić? Butelkować? Ruszy mi refermentacja w butelce, jak fermentacja się zaczęła 2 miesiące temu? Czy jakoś ruszyć fermentację dalej czymś? Jakaś pożywka, nowe drożdże?

Edytowane przez Zintex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiłeś 22.09? Po takim czasie ciężko, żeby coś jeszcze mogło dofermentować. Szczególnie, że 2blg z 11,2 to całkiem normalny wynik. O 0 raczej ciężko, może po prostu część osób dodaje cukier zamiast ekstraktu...

Temperatura, szczególnie początkowo na pewno zbyt wysoka, zadbaj o lepszą kontrolę przy następnej warce. Napowietrzać powinieneś tylko na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ty to fermentowałeś w 26 (otoczenia - to w środku miałeś pod 30) -  po temacie było w 3,4 dni .....

 

przy 15 stopniach 3 tygodnie nie zawsze kończą temat - zawsze przenoszę na dogrywkę do domu 

 

cudów się po tym piwie nie spodziewaj 

 

skoro masz w piwnicy 18 to tam fermentuj górniaki - jak dla mnie nadal ciut wysoko ... jednak piwo będzie smaczne 

 

Cytat

Jak piłem je dla próby, to trochę bolała mnie po nim głowa (to od aldehydu?).

 

to ile ty tego wyżłopałeś ? pół wiadra ???

Edytowane przez lukas79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę, by te drożdże lubiły kąpiele w tak ciepłym akwenie (inaczej drożdże lubią my potem tego piwa nie lubimy ;) )

 

dla znacznej większości drożdży to temperatura powyżej krytycznej i to dość znacząco 

 

masz stalą temp 18 w piwnicy nie kombinuj i tam wstaw wiadro - dla 90% drożdży górnej fermentancji będzie to dość odpowiednia temperatura a na bank 100x (chodzi oczywiście o powstały produkt a nie o komfort pracy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.