Skocz do zawartości

Starter


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Miałem zamiar jutro warzyć neipa w tym celu dzisiaj chciałem zrobić starter, jednak nie mam ekstraktu slodowego. Jestem wstanie jakoś przygotować na jutro sobie ten starter? Mam słód pilznenski odżywkę do drożdży, drożdże fm52. Proszę o pomoc

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PanJaqb napisał:

 

Cześć,

Miałem zamiar jutro warzyć neipa w tym celu dzisiaj chciałem zrobić starter, jednak nie mam ekstraktu slodowego. Jestem wstanie jakoś przygotować na jutro sobie ten starter? Mam słód pilznenski odżywkę do drożdży, drożdże fm52. Proszę o pomoc

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Możesz zrobić miniwarkę niechmieloną, jakieś 8-10blg, objętość wg kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzięki default_smile.png

Jeszcze jedno pytanie mam gotowy zestaw na 14blg z browamatora od siebie dorzucam tam tylko płatki owsiane dodatkowo, czy bez startera dadzą radę drożdże? Mam je calyczas w lodówce termin mają do 16.01.21 FM52, mam w domu jeszcze suchary s04. Następny wolny termin do warzenia to styczeń...

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dorzucasz jeszcze płatki, to zrobi się z 15-16blg, zakładam, że warka 20l?

FMów jest zdecydowanie za mało - podają 70mld komórek w fiolce. S-04 też będzie mało, choć już trochę lepiej.

Może ktoś z okolicy ma pasującą gęstwę, którą może się podzielić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dorzucam ok 1kg płatków, warka 20L. Niestety nie znam nikogo w swojej okolicy (Jaworzno) kto warzy piwo (po za browarem Bury :D), no cóż zamówię ekstrakt i postaram się wygospodarować czas na warzenie.

Dzięki za pomoc

Czy te ekstrakty się czymś różnią (po za stanem skupienia) czy do starterów nie ma znaczenia jaki kupię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PanJaqb napisał:

Tak dzięki default_smile.png

Jeszcze jedno pytanie mam gotowy zestaw na 14blg z browamatora od siebie dorzucam tam tylko płatki owsiane dodatkowo, czy bez startera dadzą radę drożdże? Mam je calyczas w lodówce termin mają do 16.01.21 FM52, mam w domu jeszcze suchary s04. Następny wolny termin do warzenia to styczeń...

 

Jeśli nie dasz rady zrobić startera to lepiej użyj tylko tej paczki suchych drożdży a FM zostaw sobie na inną okazję. Druga sprawa. Pamiętaj, że nawet jeśli zrobisz starter to przynajmniej 12h trzeba dać czas drożdżom na namnożenie zanim użyjesz ich do fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ekstrakt i wczoraj zrobiłem starter a dzisiaj będzie pierwsze warzenie :)

Kupiłem wcześniej kolejny zestaw do uwarzenia z zacieraniem na tych samych drożdżach ale nie pomyślałem o tym, że te drożdże będę mógł odebrać dopiero z wiadra za 2-3 tyg. Czy z tego startera mogę jakoś zrobić sobie porcje na kolejne piwo? Czy za mocno osłabię drożdże na dzisiejsze warzenie?

w załączniku zdjęcie startera po 13h oczywiście zadam po 24h od zrobienia startera, jak to wygląda?

20201202_104927.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wziąć niewielką część drożdży z tego startera (np. 5%) i na kolejne piwo zrobić starter dwustopniowy.

Druga opcja to zadanie całości do pierwszego piwa i zebranie drożdży z piany w fazie wysokich krążków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, punix napisał:

Możesz wziąć niewielką część drożdży z tego startera (np. 5%) i na kolejne piwo zrobić starter dwustopniowy.

Druga opcja to zadanie całości do pierwszego piwa i zebranie drożdży z piany w fazie wysokich krążków.

 dwustopniowy tzn.? Chodzi o to aby później zrobić starter na bazie tego 5% co odleje ze słoika?

Jak starter wygląda? Na dnie spory osad a pianka ma małą wysokość, wszystko ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, PanJaqb napisał:

 dwustopniowy tzn.? Chodzi o to aby później zrobić starter na bazie tego 5% co odleje ze słoika?

Jak starter wygląda? Na dnie spory osad a pianka ma małą wysokość, wszystko ok?

 

Wygląda raczej normalnie. Mieszasz go regularnie?

Tutaj spory artykuł o starterach, także dwustopniowych: http://www.beerfreak.pl/startery-drozdzowe-kompendium/?fbclid=IwAR1UkhWU6ZAc9-J9UlOE8PZAPxJgTixH7wu3DC2U-xzhNKUhnZxYuJ7xwVc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PanJaqb napisał:

ok oblałem łyżkę wrzątkiem i zamieszałem

 

Mam nadzieję, że nic nie złapiesz. Oblanie wrzątkiem to nie dezynfekcja!!!

I tak jak napisał @anatom - wystarczyło zakręcić słoikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
36 minut temu, smola napisał:

Czy starter 2 litrowy z FM31 kręcony na mieszadle 48h będzie wystarczający dla warki 25-27 litrów o BLG 13*?

 

Na oko widać, że starter jest za mały. Będzie ciężko Ci ukręcić 1 stopniowy starter na taką ilość piwa o tej gęstości. Generalnie max 10°Blg i 20l a i tak nie będzie szału ze startem fermentacji. A później możesz robić z gęstwy co dusza zapragnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem w międzyczasie i zrobię dwustopniowy na 20 litrów, lub  trzystopniowy na 27 litrów. Dla mniejszej objętości warki, pierwszy stopień 9blg o objętości 0,5l i drugi stopień 9blg i 2 litry. Rozumiem, że te dwa litry świeżej brzeczki wlewam już do tej z pierwszego stopnia, co da mi razem 2,5l płynu. Następnie całość do fermentowanej? Dla warki o większej objętości pierwszy stopień 0,5l, drugi stopień 1l i trzeci stopień 2l.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. I ostatnie pytanie, czy taka ilość płynu ze startera nie wpłynie znacząco na walory 27litrowej warki? Czy lepiej schłodzić starter by drożdże opadły na dno, zlać płyn i zadać same drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.