Skocz do zawartości

Saison 14blg wersja zimowo świąteczna


Sparrow

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Przedemną 6 warka, 2 z zacieraniem. Narazie używam gotowych zestawów żeby lepiej opanować sztukę.

 

Mam teraz piwo Saison 14Blg, chce go troche zmodyfikować żeby piwko wyszło fajne na zimę, święta. Poczytałem troche tu i tam i chciałem się was zapytać czy tak zmodyfikowany przepis może być :)

 

Słody: 

Pilzneński 2,8kg

Monachijski 0,7kg

Pszeniczny 0,5kg

Karmelowy 30 0.3kg

 

Chmiele:

Triskel 20g

Strisselspalt30g

 

Dodatki:

Cukier kandyzowany biały 400g

Skórka pomarańcza suszona 20g.

 

To co chce dodać, to na 10 minut przed koncem gotowania brzeczki:

* skórka z 2 pomarańczy

* skórka z 2 cytryn

* 4g imbiru

* 8sztuk goździków

* 3g cynamonu

 

MIÓD GRYCZANY 600g - co najbardziej budzi moje pytania: miód gryczany. Chciałbym go dodać już po wygrzewie jak brzeczka sie trochę schłodzi. Podniesie to BLG. Jak obliczyłem:

Składniki przygotowane są żeby otrzymać 14blg. Czyli jest to: 2800g cukru na 20l brzeczki. Jak dodam do tego 600g miodu to tak jakbym dodał 500g cukru, czyli zrobi się 3300g cukru na 20l, co daje 16.5 blg  (?) :) Myśle że to nie jest przesadzone blg i mogę tyle fermentować. 

 

Fermentacje chce przeprowadzic na drożdżach belgijskich SafeAle BE-134.

 

Myśle że Saison fajnie sie nadaje jako baze do tej modyfikacji ponieważ piwo samo w sobie ma aromaty cytrusowe i myśle że będzie dobrze współpracował z dodatkami :)

 

Do refermentacji chce także dorzucić po 3 kapsułeczki słodziku do butelki żeby troche je osłodzić. 

Dobrze myśle? Czy coś pokręciłem? Dziśo 15:00 zaczynam warzyć, mam nadzieje do tego czasu uda mi sie znaleźć tutaj potwierdzenie albo jakąś modyfikacje przepisu, byłbym spokojniejszy :)

Edytowane przez Sparrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz inne drożdże? Neutralne: US-05, Dantar Nottingham. Belgijskie: BE256, T58, Danstar Abbaye? Jakie masz temperatury fermentacji?

Przy tych dodatkach saisonowy charakter drożdży pewnie będzie przykryty a  wysoka wytrawność może nie posłużyć ostatecznemu piwu.

Chyba, że myślisz o mocnym, wytrawnym, estrowo - przyprawowym piwie zamiast "piernika w płynie" z którym ja kojarzę piwa świąteczne.

 

A miód, rozpuszczony w wodzie dobrze dodać później do fermentora, jak już drożdże będę pracowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drożdży to mam jeszcze US04. 

 

Temperatura fermentacji pewnie w przedziale 20/22 stopnie.

 

Nie myślę o pierniku w płynie. Myślę bardziej o czymś po środku, nie chce mieć go fest wytrawnego. Żeby byl wyczuwalny smak cytrusowyo miodowo imbirowy :) To nie ma być tylko ala piwo świąteczne, bardziej takie właśnie zimowe z którym ja utożsamiam wędrówkę po górach i piwko grzane ze schroniska ;)

 

W przepisie na to piwo są takie przerwy podczas zacierania:

 

63stopnie na 50minut

73stopniena 20minut

 

Żeby zmniejszyć wytrawnosc może mógłbym zrobić tak, że będę zacierał pół na pół, 35minut w 63stopniach i 35minut w 73stopniach? Rozumiem przy 73stopniach powstanie mniej fermentowanych cukrów, jednak zostaną one niejako zastąpione też przez dodatkowy miód który dodam do burzliwej.

Edytowane przez Sparrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Sparrow napisał:

US04. 

S-04 czy US-05?

32 minuty temu, Sparrow napisał:

20/22 stopnie

W  tych temperaturach to ja bym w ogóle nie fermentował piwa.

Ale jeśli nie masz możliwości zejść niżej, to faktycznie te BE-134 lepsze.

Sterowanie zacieraniem na pewno pomoże zmienić balans, ale na ile skutecznie? Się przekonasz.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat właśnie z temperaturami. Piwnicy brak więc zostaje mi myślenie nad kupnem jakiejś lodoweczki pod fermentor :) Albo patent z lodówką ze steropianu i butelkami pet z lodem z zamrażarki... Idą święta, może sobie coś wybiorę na tą okazję ;)

 

A drożdże są to S 04 które trzymam w razie czego. 

 

Edytowane przez Sparrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sparrow napisał:

Chciałbym go dodać już po wygrzewie jak brzeczka sie trochę schłodzi.

To znaczy do wysładzania chcesz go dodać, czy kiedy? Po gotowaniu jak już się schłodzi brzeczka nastawna czy normalnie do gotowania? 

Musisz wiedzieć że w miodzie są enzymy które, jeśli go nie zagotujesz (temp powyżej 80C), rozłożą Ci cukry w brzeczce i piwo odfermentuje niemal do zera. 

Edytowane przez anatom
Litrówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, quadi said:

Wysładza się przed gotowaniem brzeczki. Po gotowaniu się filtruje od chmielin i schładza.

 

Musze zwrócić większą uwagę na słowa, bo miałem na myśli wychładzanie, nie wysładzanie :) Akurat teraz jestem już po wysładzaniu, zagotowuje w tej chwili brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po warzeniu :) Chciałem się podzielić moimi obserwacjami oraz mam kilka pytań, żeby rozwiać moje wątpliwości co do samego procesu warzenia :) 

 

Zacierałem w taki sposób:

30 minut w 63 stopniach
40 minut w 72 stopniach

Wygrzew w 78 stopniach 5min

 

*** FILTRACJA I WYSŁADZANIE, BLG ***

 

Po zacieraniu, kiedy przelałem wszystko do fermentora z kranikiem i rurką z oplotu do filtracji, kiedy wszystko się ułożyło:

1) Brzeczka przednia (czyli rozumiem pierwsza spuszczona z fermentora gdzie filtrowałem?) miała 16Blg


2) Brzeczki nastawnej (czyli rozumiem jest to brzeczka po wysładzaniu do konkretnej wartości Blg wypływającej z kranika (nie mniej niż 2Blg)?) wyszło 18litrów i 13/12Blg. I tutaj pierwsze pytanie
((?)) Mierzyłem blg wypływającej brzeczki z "kadzi filtrującej" i jak zobaczyłem 2Blg, przestałem filtrować. Brzeczka ta była ciepła... zostawiłem aerometr żeby zobaczyć ile będzie Blg jak brzeczka wystygnie i bardzo się zdziwiłem jak pokazało przy schłodzonej brzeczce 4Blg. Czy to znaczy że za krótko filtrowałem i mogłem ten proces jeszcze pociągnąć? Jak mierzycie BLG brzeczki wypływającej z filtratora?

 

3) Potem dodałem wody do brzeczki żeby otrzymać 24/25l brzeczki nastawnej. Wtedy BLG spadło do 8. Tylko to znowu przy ciepłej brzeczce... czy faktycznie to BLG było ciut większe jak w przypadku mierzenia brzeczki z filtratora?

 

 4) Zgodnie z przepisem, dodałem cukier kandyzowany przy gotowaniu. Zrobilem wtedy test i wyszło 12 Blg.

5) Dodałem miód na ostatnie 5 minut gotowania, po WYSTUDZENIU :P i przelaniu już do fermentora wyszło 15 Blg.

Więc myśle całkiem spoko w końcowym rozrachunku wyszło to Blg, bałem sie troche ze wyjdzie za duże. 

 

Przed dodaniem drożdży bardzo dobrze napowietrzyłem brzeczke przelewając ja z fermentora do fermentora 6 razy. Dodałem drożdże a fermentacja ruszyła pełną parą już po 6h. 

*** LODÓWKA ***


Wiem napewno że musze kupić lodówkę na rozmiar fermentora... bo (z wiedzy zaciągniętej z internetu :)  ) o ile dla Saisona temperatura fermentowania może być wysoka, to w innych rodzajach piw chyba mi po prostu nie wyjdą :/ Aktualnie w pokoju mam 22.5stopnia, fermentująca brzeczka ma aż 25stopnie. Nie mam warunków myśle bez lodówki elektrycznej, czy jakiś innych patentów na warzenie porządnego piwa. 

 

*** TEMPERATURA GOTOWANIA ***

 

Brzeczke gotuje na płycie indukcyjnej (2 palniki na raz) + w początkowej fazie wspomagam się grzałką zanurzeniową 2000W, jak temperatura osiągnie 100stopni, wyciągam ją. Do zagotowania wszystko trzymam pod przykrywką i nie narzekam na prędkość zagotowania, jednak potem mam problem z utrzymaniem 100stopni. Macie na to jakies patenty? Z grzałką brzeczka wg. mnie za bardzo bulgocze miejscowo, a bez niej na samych palnikach powoli traci stopnie. Pod koniec gotowania mam 92/93stopnie. Nie wiem czy to dobrze? Czy gar okryć czymś żeby lepiej zaizolować brzeczkę?

*** PRZELANIE BRZECZKI PO GOTOWANIU ***

Po WhirPoolu wymyśliłem sobie taki sposób do filtrowania:
Sc1.thumb.jpg.4bbd13d55e92d0c75b55e0ecea2793e3.jpg

Jak widzicie jest to lejek z druciakiem który jest tez wepchnięty w sam lej, tą najwęższą część. Potem oplatam to 2 powiedzy warstwami rajstopy. Wężyk łączę z lejkiem oraz rą rurką do ściągania płynu. Cały tak skonstruowany lejek wsadzam w torbę do chmielenia i to wszystko do fermentora na dno. Pierwszy raz go użyłem teraz do oddzielenia chmielin i przypraw po gotowaniu. W Garze zostawiłem taką ilość brzeczki i zastanawiam się: Nie za dużo? Piwo wyglada na klarowne a oddzielenie substancji wyszła chyba całkiem nieźle co widać na obrazku:

 

2030079185_WhatsAppImage2020-11-25at19_01.05(1).thumb.jpeg.d2578acc874696667edc9977f615959b.jpeg1915751891_WhatsAppImage2020-11-25at19_01_05.thumb.jpeg.aa562a7b0a672816caea194eb2e90123.jpeg

No i zastanawiam się czy taki sposób jest ok i czy mogę go używać też do oddzielenia drożdży na cichą i z cichej do przelewania? 

Kurde, ale dużo tego wyszło... dzieki jak ktoś dotrwał do końca :P Chciałem po prostu się doradzić, usłyszeć opinie czy dobrze wszystko robie. Jest to dość długi proces i w przyszłości chciałbym uniknąć ewentualnych błędów i usprawnić wszystko :)

Pozdrawiam! 
Tomek



 

Edytowane przez Sparrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Sparrow napisał:

Brzeczka ta była ciepła... zostawiłem aerometr żeby zobaczyć ile będzie Blg jak brzeczka wystygnie i bardzo się zdziwiłem jak pokazało przy schłodzonej brzeczce 4Blg. Czy to znaczy że za krótko filtrowałem i mogłem ten proces jeszcze pociągnąć? Jak mierzycie BLG brzeczki wypływającej z filtratora?

Są kalkulatory które pozwalają przeliczyć ekstrakt w innych temperaturach. Możesz też wystudzić brzeczkę wstawiając naczynie do zimnej wody.

Zdecydowanie mogłeś jeszcze wysładzać, zwłaszcza jeśli musiałeś dolać wody. Nie spotkałem jeszcze żeby ktoś dolewał wody przed gotowaniem, raczej wysładza sie co najmniej do uzyskania potrzebnej objętości.

 

25 minut temu, Sparrow napisał:

o ile dla Saisona temperatura fermentowania może być wysoka, to w innych rodzajach piw chyba mi po prostu nie wyjdą :/ Aktualnie w pokoju mam 22.5stopnia, fermentująca brzeczka ma aż 25stopnie.

Nawet dla saisonowych drożdży lepiej rozpocząć fermentację w niższej temperaturze i dopiero potem dojść do tych 20-paru. Jeśli masz 25 od początku efekt może być średni.

Tańszą alternatywą dla lodówki jest skrzynia ze styropianu i zamrożone butelki z wodą.

 

27 minut temu, Sparrow napisał:

Z grzałką brzeczka wg. mnie za bardzo bulgocze miejscowo, a bez niej na samych palnikach powoli traci stopnie. Pod koniec gotowania mam 92/93stopnie. Nie wiem czy to dobrze? Czy gar okryć czymś żeby lepiej zaizolować brzeczkę?

Niedobrze. Gotowanie powinno być intensywne. Spróbuj  docieplić garnek np. karimatą. Jeśli to nie wystarczy pozostaje kupić mocniejszą kuchenkę albo taboret gazowy. Sam miałem ten problem na płycie grzewczej.

 

35 minut temu, Sparrow napisał:

No i zastanawiam się czy taki sposób jest ok i czy mogę go używać też do oddzielenia drożdży na cichą i z cichej do przelewania? 

Do chmielin ok, ale drożdże powinny ci po prostu opaść i nie ma sensu ich nijak filtrować. Jak nie opadną to żadne pończochy nie pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Quote

Nawet dla saisonowych drożdży lepiej rozpocząć fermentację w niższej temperaturze i dopiero potem dojść do tych 20-paru. Jeśli masz 25 od początku efekt może być średni.

Tańszą alternatywą dla lodówki jest skrzynia ze styropianu i zamrożone butelki z wodą.

 

Czytałem o tym patencie. Tylko że utrzymywanie temperatury w takiej lodówce wydaje mi sie takie no, że trzeba ciągle do tego doglądać i nie wiem czy np. Lagera by sie dało w niej zrobić. Więc chyba wolałbym lodówkę używaną kupić pod wielkość fermentora + regulator temperatury czy jak to tam sie profesjonalnie zwie :)

 

Quote

Niedobrze. Gotowanie powinno być intensywne. Spróbuj  docieplić garnek np. karimatą. Jeśli to nie wystarczy pozostaje kupić mocniejszą kuchenkę albo taboret gazowy. Sam miałem ten problem na płycie grzewczej.

 

No i tutaj największy problem teraz widze no. Ciężka sprawa. Pozostaje spróbować z karimatą w takim razie bo inne opcje nie wchodzą w gre. Chyba ze dokupie 2 grzałki jakieś słabsze po np 250/500W i będę je miał po 2 stronach gara włożone. Spróbowałem gar położyć na środku płyty i włączyć pełną moc na 4 palnikach... to jakieś dziwne dźwięki zaczęły dochodzić z niej boje się że wybuchnie :P Musze pokombinować.

Dzięki za info! :)

Edytowane przez Sparrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Sparrow napisał:

Chyba ze dokupie 2 grzałki jakieś słabsze po np 250/500W

Możesz też kupić niedrogo regulator mocy do grzałki. Ja przez taki regulator mam podłączony warnik 3000W i gdy brzeczka się zagotuje to przykręcam moc potencjometrem bo w innym razie piwo wyskakuje z gara:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, sultan_kanapy said:

Możesz też kupić niedrogo regulator mocy do grzałki. Ja przez taki regulator mam podłączony warnik 3000W i gdy brzeczka się zagotuje to przykręcam moc potencjometrem bo w innym razie piwo wyskakuje z gara:-)

 

Dzięki, będę próbował z karimatą + zobacze faktycznie te regulatory, było by miło z nimi :)

Teraz robie test i położyłem garnek jednak na 4 polach, tak że na każdym garnek jest tak w 1/2, chwile pobuczało ale widze grzeje się woda szybciej niż na 2, więc jest nadzieja :)  Jak miałem gar na 2 polach to cała powierzchnia gara po lewej i prawej stronie nie była dogrzewana, a teraz z 4 stron jest i ciepło ma większą trudność żeby uciec. Doskonalenie ciąg dalszy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sparrow napisał:

Czytałem o tym patencie. Tylko że utrzymywanie temperatury w takiej lodówce wydaje mi sie takie no, że trzeba ciągle do tego doglądać i nie wiem czy np. Lagera by sie dało w niej zrobić. Więc chyba wolałbym lodówkę używaną kupić pod wielkość fermentora + regulator temperatury czy jak to tam sie profesjonalnie zwie

Da się i lagera. Da się nawet zrobi c pudło styropianowe z regulacją, żeby nie doglądać go co chwila. Ale oczywiście lodówka to najskuteczniejsze rozwiązanie, więc jak masz gdzie ją wstawić i jesteś zdecydowany na to hobby to kupuj śmiało. Ale ja nawet mając lodówkę nie zrezygnowałem ze skrzyni, bo czasem masz więcej niż 2 warki.

 

Godzinę temu, sultan_kanapy napisał:

Możesz też kupić niedrogo regulator mocy do grzałki. Ja przez taki regulator mam podłączony warnik 3000W i gdy brzeczka się zagotuje to przykręcam moc potencjometrem bo w innym razie piwo wyskakuje z gara

Grzałka nurkowa nawet z regulatorem dalej ma ten problem, że to bardzo punktowe grzanie i jak próbujesz wyciągnąć maks pojemność z gara to trudno zapanować nad brzeczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test z 4 grzałkami okazał się klapą. 

 

Lepiej mi podgrzewa na 2 palnikach z pełną mocą około 1stopień na minute. Jutro w ofierze złożę moją karimatę w góry, ładnie ją wykroję na gar i bede zagotowywał wodę jeszcze raz. Mam nadzieje że to zda egzamin bo te grzałki 500W jak teraz oglądałem są bardzo płytkie tak czy siak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie na temat ale mała chłodziarka - byle jaki elektryk domontuje Ci sterownik STC1000 za 20 złotych. Kup sobie małą używaną chłodziarkę nawet na 1 fermentor - zobaczysz że to do fermentacji jest potrzebne. pamiętaj żeby przeliczać zmierzone BLG na temperaturę w jakiej jest ten pomiar - są na google kalkulatory do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/30/2020 at 1:25 PM, Piotr Ba said:

Trochę nie na temat ale mała chłodziarka - byle jaki elektryk domontuje Ci sterownik STC1000 za 20 złotych. Kup sobie małą używaną chłodziarkę nawet na 1 fermentor - zobaczysz że to do fermentacji jest potrzebne. pamiętaj żeby przeliczać zmierzone BLG na temperaturę w jakiej jest ten pomiar - są na google kalkulatory do tego.

 

Szukałem... myślałem... i wymyśliłem że zrobie lodówkę styropianową. Najbardziej podobał mi się pomysł z 2 komorami, jedna na fermentor, druga na chłodziwo czyli butelki pet wyposarzoną w wiatrak między komorami oraz termostat. Będę niedługo projektował i się bawił tym :)

 

On 11/30/2020 at 2:51 PM, yoshko said:

Ja bym stroną aluminium do garnka przyczepił.

 

Następnym razem zmienie strony, zobaczymy czy to coś pomoże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sparrow napisał:

 

Szukałem... myślałem... i wymyśliłem że zrobie lodówkę styropianową. Najbardziej podobał mi się pomysł z 2 komorami, jedna na fermentor, druga na chłodziwo czyli butelki pet wyposarzoną w wiatrak między komorami oraz termostat. Będę niedługo projektował i się bawił tym :)
 

 

Obstawiam, że podobny koszt będzie przy zakupie używanej lodówki, do tego mniej miejsca zajmie. A wygoda użytkowania jest dużo większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.