Skocz do zawartości

Klonowanie piw "komercyjnych"


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

2011-11-04_12-53-10_802.jpg

 

Właśnie smakuje mojego klona Blue Moon i porównuję to z oryginałem.

 

Oto moja receptura:

 

 

0.5 kg płatków owsianych

 

2 kg słód pszenny biały

 

2.5 kg słód 2-rzędowy jasny

 

30 g chmieli Hallertauer Mittlefruch, 60 min

 

15 g chmieli Hallertauer Mittlefruch, 5 min

 

1 łyżeczka mchu irlandskiego 5 min

 

1 łyżeczka skórki pomarańcza (słodki zest) 5 min

 

1 łyżeczka nasion koreandry 5 min

 

drożdże US-05

Kolor: mój klon jest nieco jaśniejszy i mniej mętny.

 

Zapach: identyczny, głównie czuć pomarańcze

 

Smak: Blue Moon jest bardziej słodki od mojego klona. Mój klon jest bardziej wytrawny. W oryginale wyraźnie czuć słodkimi pomarańczami, moje pomarańcze są mniej słodkie, bardziej kwaskowe (pewnie z powodu wytrawności piwa).

 

 

W sumie mój klon jest bardzo smaczny, ale nie nazwał bym to tym samym piwem, to trzeba uwarzyć ponownie. Ale jak na pierwszą próbę wyszło bardzo podobne. Podejrzewam teraz, że w recepturze oryginału jest mała ilość słodu karamelowego albo może miodowego (honey malt). To by dało różnicę w słodkości i kolorze. Albo może inne drożdże o mniejszej flokulacji i atenacji? To by dało piwo bardziej słodkie i mętne, ale chyba nie zmieniło by koloru. Drożdże w oryginale to z pewnością nie są typowe drożdże pszenne, nie ma tu gozdzików-bananów, to są drożdże bardziej czyste typu angielskie/amerykańskie Ale.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem to piwo w Liverpool'u dwa tygodnie temu z kija, generalnie bardzo dziwny wit. Bardzo pomarańczowy i słodki. Bardzo mi smakował, ale...

Moim zdaniem, może on być warzony inaczej, na przykład poprzez szybsze zakończenie fermentacji i sztuczne zmętnianie. Nie wyobrażam sobie uzyskanie takiego stopnia słodkości przy piwowarstwie domowym, poza tym drożdże były w zawiesinie w beczce, i zawsze identycznie mętne, nie wiem czy to jest możliwe do uzyskania naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam teraz, że w recepturze oryginału jest mała ilość słodu karamelowego albo może miodowego (honey malt).

Co to jest? Nigdy u nas się nie spotkałem z taką nazwą. Jest to nazwa jakiegoś karmelowego czy na prawdę ma jakiś związek z miodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam teraz' date=' że w recepturze oryginału jest mała ilość słodu karamelowego albo może [b']miodowego[/b] (honey malt).

Co to jest? Nigdy u nas się nie spotkałem z taką nazwą. Jest to nazwa jakiegoś karmelowego czy na prawdę ma jakiś związek z miodem?

Najbliższy słód od nas to Melanoidowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2011-04-07_16-32-32_439.jpg

 

 

Tutaj jest inny klon: Goose Island Honker?s Ale. W smaku i zapachu tego piwa wyraźnie czuć chmiel Styrian Goldings i bardzo lekki posmak palonego. Na stronie producenta znalazłem składniki: słód 2-rzędowy, słód pszenny, caramel/crystal i palony. Chmiel: 100% Styrian Goldings. Styl piwa jest "English Style Bitter", więc drożdże angielskie. IBU: 30, ABV: 4.5%.

 

http://www.gooseisla...er_s_ale/17.php

 

Uwarzyłem coś takiego:

 

8 lbs 2-rzędowy jasny

 

1 lb słód pszenny

 

0.5 lb crystal 60

 

2 oz. palony

 

1.25 oz. Styrian Goldings 60 min

 

1. oz. Styrian Goldings 10 min

 

Drożdże: Nottingham

 

 

To piwo uznałem za sklonowane - i to za pierwszym razem, co się rzadko przytrafia. Smak, zapach, wszystko jest takie same. Wydaje mi się nawet, że przez przypadek trafiłem na dokładnie te same drożdże (Nottingham są popularne wśród browarów).

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ups, te anglosaskie miary... wydawało mi się że ekstrakt to jest raczej do refermentacji a warzenie oparte na słodach ale wrzuciłem miary w kalkulator i cała prawda wyszła na jaw

 

tak swoją drogą ciekawy jestem tego bittera i gratuluję udanego sklonowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Clone Brews proponuje coś takiego:

 

Samuel Adams Boston Lager

Boston Beer Company, Boston, Massachusetts, U.S.A.

 

This popular golden Pilsner-type lager uses 100 percent Noble hops. It has a hoppy, floral aroma with some malt leading into a soft, malty mouthfeel that hints at sweetness. This well-balanced flagship beer of the Boston Beer Company lingers with a complex, dry finish.

 

Yield: 5 gallons (18.9 L)

Final gravity: 1.011-1.013

SRM 9.5

Original gravity: 1.049-1.052

IBU 35

4.9% alcohol by volume

 

All-grain Method: Boston Beer uses a decoction mash but a two stage infusion mash will be fine. Mash 9 lb. (4.1 kg) US 2-row pale malt with the specialty grain at 122°F (50°C) for 30 minutes and 150°F (65.5°C) for 60 minutes. Add 7 HBU (22% less than the extract recipe) of bittering hops for 90 minutes of the boil. Add the flavor hops and Irish moss for the last 15 minutes of the boil and the aroma hops for the last 2 minutes.

 

2 oz. (57 g) Tettnanger @ 4.5% AA (9 HBU) (bittering hop)

 

? oz. (14 g) Hallertauer Mittelfrüh (flavor hop)

 

? oz. (14 g) Tettnanger (aroma hop)

 

1st choice: Wyeast's 2206 Bavarian lager yeast

(Ferment at 47-52° [8-11°C])

2nd choice: Wyeast's 2124 Bohemian lager yeast

(Ferment at 47-52° [8-11°C])

 

Ferment in the primary fermenter 5-7 days or until fermentation slows, then siphon into the secondary fermenter and add:

 

? oz. (7 g) Hallertauer Mittelfrüh (dry hop)

 

Tez chcę w tym sezonie zrobic coś a'la Boston Lager - zakupiłem hallertau mittelfruh ale nigdzie nie ma tettnanger'a. Przeczytałem tu http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Tettnang_Tettnanger ze niemiecka odmiana jest bardzo zbliżona do saaz. Natomiast to co Amerykanie nazywaja tettnanger to jest pochodna fuggle. Wie ktoś może jaka odmiane używaja w Bostonie? Ja pamiętam ale'owy smak tego piwa, częściowo pewnie od drożdży amerykańskich ale chyba też trochę od chmielu co by wskazywalo na "american tettnanger"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie uwarzyłem tego piwa głównie dlatego że narazie mam kilka innych projektów na "ogniu". Jednak gdy będę miał szansę, to napewno spróbuję zklonować Punk IPA. To piwo wybrałem dlatego że piwo mi smakuje, ma łatwo dostępne składniki i na stronie browaru jest trochę informacji na temat piwa.

 

Zasyp: 100% Marris Otter

 

OG: 1.053

 

Chmiele: Chinook, Simcoe, Ahtanum, Nelson Sauvin

 

IBU: 45

 

Te informacje to już jest połowa sukcesu. Wystarczy wpisać wszystko do programu żeby ci wyszło właściwe OG i IBU. Kolejności chmieli nie jestem pewien, to trzeba by posmakować albo zrobić kilka "herbatek chmielnych". Z doświadczenia jednak wiem, że Chinook i Nelson Sauvin najczęściej dodaje się na wcześniejsze chmielenie a Simcoe i Anthanum na późne. Gdybym ja projektował podobne piwo, to bym zrobił coś w tym stylu:

 

Chinook 60 min

 

Nelson Sauvin 30-20 min

 

Ahtanum 10-0 min

 

Simcoe dry hop.

 

Ze smaku piwa pamiętam, że ma angielskie drożdże a nie amerykańskie, więc użył bym coś w rodzaju WLP002, London ESB, S-04 albo Nottingham.

Rysmis jak uwarzysz to piwo, to proszę podziel się tu swoją recepturą i spostrzeżeniami.

 

 

Też mam zamiar sklonować piwo z BrewDog lecz bedzie to Hardcore IPA . Punk IPA w niedalekiej przyszłości :) Co do receptury wszsytko da sie załatwić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesięcy temu...

a może ktoś podrzuci recepturę na klona jakiegoś klasycznego/najlepszego brytyjskiego bittera? wiem że w sieci tego setki tylko trudno mi oddzielić ziarno od plew, właśnie się przymierzam do rozpoczęcia sezonu a poprzedniego bittera (wg receptury Zgody z innego wątku) zostały już tylko 3 butelki, więc nawet przed żoną je chowam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurka wodna, mam subskrypcję wątku a nie dostaję powiadomień...

 

co do bittera... żebym to ja wiedział... w początkach polskiej drogi do kapitalizmu jak się pootwierały puby Johna Bulla chadzałem tam na bittera i ten smak mi jakoś tak utkwił bo piwo było czymś zupełnie innym niż ówczesne 10,5 czy EB (jeśłi ktoś jeszcze pamięta te marki...) ale nie mam jakiegoś sprecyzowanego smaku czy marki - chciałbym ot tak ze środka skali czy ani ordinary bitter ani extra strong

 

w innym wątku pojawił się link na klona Fullersa: http://byo.com/component/resource/article/Indices/16-Breweries/2398-fuller-s-the-pride-of-london

 

Fuller’s ESB clone

(5 gallons/ 19 L, all-grain)

OG = 1.060 FG = 1.014

IBU = 35 SRM = 15

ABV = 5.9%

 

This recipe is for the bottled version of ESB. The cask version in the UK is 5.5% ABV.

 

Ingredients

11 lbs. 3 oz. (5.1 kg) Muntons pale ale malt

1 lb. 2 oz. (0.51 kg) crystal malt (75 °L)

5.25 AAU Target hops (60 min)

(0.53 oz./15 g of 10% alpha acids)

2.6 AAU Challenger hops (60 min)

(0.34 oz./10 g of 7.5% alpha acids)

0.83 AAU Northdown hops (15 min)

(0.1 oz./2.7 g of 8.5% alpha acids)

1.66 AAU Goldings hops (15 min)

(0.33 oz./9.4 g of 5% alpha acids)

0.33 oz. (9.4 g) Goldings hops

(dry hop)

Wyeast 1968 (London ESB) or White Labs WLP002 (English Ale) yeast

 

więc może tą ścieżką podążyć? myślicie że z tego faktycznie wyjdzie klon ESB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bittery moga byc od Pale Ale po calkiem ciemne piwa (ciemno bursztynowe/orzechowe). Podobnie jest z aromatami, moga byc od nie wyczuwalnych aromatow chmielowych (wersje wielkoprzemyslowe) po calkiem intensywne (nie jak APA,, ale wyczuwalne). Tak samo ze smakami mineralnymi (Burton), wiec styl ten jest bardzo otwarty na eksperymenty. Chociazby rozniece w drozdzach! To samo piwo na roznych bitterowych drozdzach bedzie smakowalo inaczej. Ja bym uwarzyl zwykla 12 z zasypem bitterowym, a pozniej wymienial po 1 skladniku, poki nie trafisz na to co lubisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby podawał przepis na klona goose honkers ale, robilem go i wyszedł rewelacyjnie.

 

myśłałem o tym ale przy poprzednim bitterze nie mogłem zdobyć części składników i uwarzyłem według innego przepisu

podejrzę zapiski w Twoim wątku, dzięks

 

Ja bym uwarzyl zwykla 12 z zasypem bitterowym

no właśnie tylko czy pale ale + crystal to jest ten zwykły zasyp bitterowy?

 

ale w sumie wątek jest o klonowaniu... chętnie bym popełnił klona Fuller's London ESB z przepisu 3 wypowiedzi wyżej tylko nie wiem czy sz tego wyjdzie taki klasyk nad klasyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę Grahama Wheelera Brew Your Own British Real Ale, masa receptur, masa inspiracji. Z amazon.co.uk przesyłka przy zakupach powyżej £25 jest gratis. No i receptury z bloga Rona Pattinsona, ale to już dla ludzi z zacięciem historycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

moose-drool-brown-ale-30898.jpg

 

 

To jest następny klon, bardzo udany. Recepturę wziąłem z programu radiowego Can You Brew It, gdzie Jamil Zainasheff i John Palmer klonują piwa, najczęściej po rozmowie z browarmistrzem z danego browaru. Potem piwo jest oceniane i deklarowane jako "sklonowane" albo "nie sklonowane". Ta receptura została oceniona jako "piwo sklonowane".

Piwo nazywa się Moose Drool i jest to Brown Ale z browaru Big Sky Brewing w stanie Montana. Piwo jest wyjątkowo smaczne i jest bardzo "łatwo - pijalne" jak na Brown Ale.

Uwarzyłem to piwo już kilka razy, zacząłem warzyć je w zeszłym roku i jak dotąt nie zmieniłem tej receptury, po prostu dlatego że piwo jest wyjątkowo smaczne takie jakie jest, więc nie chcę niczego zmieniać.

.

 

 

2012-10-26_16-40-34_45.jpg

 

 

SG 1052

FG ?

30 IBU

 

Wyeast 1968

 

7.4 lbs (3.4kg) pale malt

5.5 ounces (156g) czekoladowy 400l

1.25 lbs (0,6kg) crystal 75-80 (karamelowy)

0.5 ounce (14g) black patent (czarny) 525l

 

 

1.4 oz (41g) EKG 4.75AA @60m

0.6 oz (14g) Williamete @10m

0.6 oz (14g) Liberty @ 0m

 

zacieranie @ 67°C

 

 

Słód Pale Malt można zastąpić słodem Pils, chmiel EKG na 60 min można zastąpić 25g chmielu Marynka, chmiel Willamette można zastąpić chmielem Fuggle, chmiel Liberty można zastąpić chmielem Hallertau albo Lubelskim, drożdże Wyeast 1968 można zastąpić S-04.

 

 

 

Edyt, 15 Styczeń 2014: Po następnych kilku warkach tego piwa podniosłem ilość słodu czarnego (Black Patent) z 0.5 oz do 2 oz (60g). Jest to bardziej zbliżone do smaku oryginalnego piwa. Ta różnica w ilości I smaku prawdopodobnie pochodzi z producenta słodu. Smak słodu czarnego w oryginalnym piwie jest bardzo lekki, ale wyczuwalny.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na amazonie jest dostepna wersja na kindle ksiazki Clone Brews autorstwa Szamatulskich cena przyzwoita 2.99$

To była jakaś czasowa promocja czy po prostu nie mogę się doszukać? Jeżeli mówimy o "CloneBrews, 2nd Edition: Recipes for 200 Commercial Beers" to aktualnie chyba kosztuje $11.79?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.