Skocz do zawartości

Zatrzymanie fermentacji


luki141

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moja pierwsza warka oczywiście z bewkit'u (Brauerei German Pils) i ekstrakt słodowy. Warka nastawiona 21.11 około 18. Woda w rurce się podniosła ale nie bulga, minimalna piana na fermentorze, ale drożdże dzisiaj opadły na dno widać osad. Tematu bym nie zakładał tylko poczekał ale martwią mnie te opadłe drożdże. Co dalej robić? Nie chcę, żeby w środku się namnożyło coś innego. 

S 04

10 Blg 

Temp. rozrabiania drożdży 23-24

Temp zadania do brzeczki 29

Odstawiłem do piwnicy, żeby ostygło i spadło do 17, obecnie 20. 

Edytowane przez luki141
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, luki141 napisał:

Witam, moja pierwsza warka oczywiście z bewkit'u (Brauerei German Pils) i ekstrakt słodowy. Warka nastawiona 21.11 około 18. Woda w rurce się podniosła ale nie bulga, minimalna piana na fermentorze, ale drożdże dzisiaj opadły na dno widać osad. Tematu bym nie zakładał tylko poczekał ale martwią mnie te opadłe drożdże. Co dalej robić? Nie chcę, żeby w środku się namnożyło coś innego. 

10 Blg 

Temp. rozrabiania drożdży 23-24

Temp zadania do brzeczki 29

Odstawiłem do piwnicy, żeby ostygło i spadło do 17, obecnie 20. 

 

Drożdże z zestawu? 10blg i 29°C, także drożdże pewnie większość cukrów już przejadły i opadają na dno.

Na przyszłość zadawaj drożdże dopiero, gdy brzeczka ma temperaturę taką, jak zakładana temperatura fermentacji, albo nawet nieco niższą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, luki141 napisał:

Tak tak pospieszyłem się trochę z dodaniem już tak nie zrobię. Drożdże kupiłem oddzielnie, te z zestawu (no name) mam jeszcze w razie W. 

To jakie drożdże zadałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luki141 napisał:

Witam, moja pierwsza warka oczywiście z bewkit'u (Brauerei German Pils) i ekstrakt słodowy. Warka nastawiona 21.11 około 18. Woda w rurce się podniosła ale nie bulga, minimalna piana na fermentorze, ale drożdże dzisiaj opadły na dno widać osad. Tematu bym nie zakładał tylko poczekał ale martwią mnie te opadłe drożdże. Co dalej robić? Nie chcę, żeby w środku się namnożyło coś innego. 

S 04

10 Blg 

Temp. rozrabiania drożdży 23-24

Temp zadania do brzeczki 29

Odstawiłem do piwnicy, żeby ostygło i spadło do 17, obecnie 20. 

Nie było instrukcji w tym zestawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S04 zadane w 29 stopniach przeżarły większość ekstraktu błyskawicznie, teraz mają dużo mniej cukrów, temperatura spadła to opadły na dno. Potrzymaj tydzień jeszcze w piwnicy, potem tydzień w mieszkaniu, żeby w cieplejszym dojadły co zostało.

Edytowane przez koval_blazej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, przeczytaj na przyszłość setkę jeśli nie tysiąc podobnych tematów. Ot, chociażby temat rurka bulka/nie bulka jest pełne podobnych przygód.

Zadawanie drożdży nie-kveikowych w 29 st. C to proszenie się o piwo rozpuszczalnikowe. Koniec fermentacji ustalisz tylko poprzez pomiar BLG 3/4 dni od siebie. Spławik Browinowy kupisz w zasadzie w każdej Castoramie czy Obi za 15 zł - bez tego do warzenia ani rusz.

Zmierz BLG po 10 dniach od zadania drożdży i potem po kolejnych 4 dniach. Jeśli nie spada, można butelkować.

Zasady 7+7 można stosować jak się wie z czego one wynikają, a nie przyjmować je za pewnik. Nikomu nie życzę granatów.

Edytowane przez Pingwinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.

Następnym razem już będziesz wiedział. najlepiej uczyć się na błędach.

Piwo jakieś z tego wyszło więc będziesz musiał je wypić - jest takie słynne przysłowie :P to przysłowie jest stąd że dawniej częściej dochodziło do infekcji. 

Pozostałe rady mogę przepisać z powyższego posta.

te drożdże mają szybki start ale długie dojadanie tzn mogą opaść na dno nawet po 2 dniach (chociaż mój ostatni stout 13-tka bulkały lekko ponad tydzień w 18 st C) - ja bym 2 tyg. na pewno trzymał na "burzliwej" i nawet nie otwierał. Nie napisałeś jaki jest ekstrakt teraz i po jakim czasie od zadania ?

Osobiście jeśli nie jest to Stout, IPA angielska tylko jakieś tam Ale to preferuję S33 bo one są mniej estrowo-fenolowo wrażliwe na skok temperatury.

Jak można napisać na opakowaniu german pils i załączyć S04 ??? I Wy nie grzmicie ? To już gorzej to tylko WB06 mogli tam dać

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, Piotr Ba said:

Jak można napisać na opakowaniu german pils i załączyć S04 ??? I Wy nie grzmicie ? To już gorzej to tylko WB06 mogli tam dać

 

Stąd się bierze moja ogromna niechęć do wszelkiego rodzaju brew kitów (i pośrednio ekstraktów). Nie spotkałem się jeszcze z brew kitem, który miałby dolniaki w zestawie, bo producenci (dość słusznie imho) zakładają, że ktoś warząc z brew kitu robi to, bo jest początkujący, bo nie ma dużego gara itp. Tym samym na pewno nie będzie miał możliwości zapanowania nad dolniacową temperaturą fermentacji.

WB-06 to by przecież był jakiś hefelager, niedościgniony oryginał Książęcego pszenicznego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pingwinho napisał:

WB-06 to by przecież był jakiś hefelager, niedościgniony oryginał Książęcego pszenicznego :D

Nieeeee...

Zasyp pszeniczny na drożdżach lagerowych to jedno, a zasyp pilsowy na drożdżach weizenowych to drugie :P

Tak BTW zrobiłem zasyp weizenbocka na drożdżach lagerowych i wyszedł bardzo miły koźlaczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hefelager Ksiazecego to akurat lubię. Guma balonowa w płynie ale na lato wypije czasem. Ostatnio kupilem piwo w sklepie pol roku temu i chyba to było to.  Polecam rozpoczac piwowarstwo od zacierania - do danego typu piwa sa konkretne drozdze tzn takie by pasowały - pisze to na ich opakowaniu oraz w jakich temp fermentowac. 

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.