Skocz do zawartości

Rozlewanie piwa do butelek


Kostek94

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Uwarzyłem swoje pierwsze piwo i teraz czas na rozlew. Piwo Jasne pszeniczne 13 BLG, drożdże wb-06. Niestety, miałem jeden fermentor, więc cała fermentacja odbywała się bez przelewania na cichą. Również zagapiłem się i wylałem całą brzeczkę wraz z osadem chmielowym do fermentora. Ułożył się spory osad, tak jak na zdjęciu. Stąd pytanie w jaki sposób teraz rozlać piwo do butelek? Z góry dziękuję za pomoc.

IMG_20201122_104632.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kostek94 napisał:

Nie, tylko ten. Źle się wyraziłem. Tak naprawdę nie mam gdzie przelać, więc pytanie czy da się z tego fermentora do butelek bezpośrednio?

Cukier bezpośrednio do butelek (moze byc syrop strzykawką) i rozlew z kranika. Najlepiej wcześniej wystawić na zewnątrz aby osady opadły na dno. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kostek94 napisał:

A czy ten osad chmielu, jak na zdjęciu, nie narobi nic złego jak trafi do butelek?

Na zdjęciu raczej widać gęstwę drożdżową i osad ewentualnie białkowy, chmiel jest zielony :). Niemniej osad chmielowy nie powinien dostać się do butelek, będzie gryzący i może powodować tzw gushing.

Najlepiej tak jak ci radzą wyżej wystaw np na balkon na dobę, potem ostrożnie przestaw na miejsce rozlewu, odczekaj aż wszystko osiądzie i rozlewaj. Kranik jest powyżej dna, więc większość osadów zostanie. Pszeniczne może być mętne, więc nie przejmuj się tym.

Cukier do butelek najlepiej jak też wyżej jako syrop, musisz tylko przeliczyć ilość na butelkę w zależności od ilości wody jaka w nim pozostanie.

Na kranik zamiast zaworka grawitacyjnego możesz założyć też zwykły wężyk długości butelki, tak by rozlew nie powodował spieniania piwa (lejesz od dna). Prawdę mówiąc sam tak robię, bo zaworki grawitacyjne mają wkurzająco wolny przepływ :)

Alternatywą jest rozlew z góry, przez zassanie do dłuższego wężyka, ale tej opcji bardzo nie polecam - jest bardzo niewygodna i będzie sporo sprzątania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.