Jump to content
Kostek94

Rozlewanie piwa do butelek

Recommended Posts

Hej. Uwarzyłem swoje pierwsze piwo i teraz czas na rozlew. Piwo Jasne pszeniczne 13 BLG, drożdże wb-06. Niestety, miałem jeden fermentor, więc cała fermentacja odbywała się bez przelewania na cichą. Również zagapiłem się i wylałem całą brzeczkę wraz z osadem chmielowym do fermentora. Ułożył się spory osad, tak jak na zdjęciu. Stąd pytanie w jaki sposób teraz rozlać piwo do butelek? Z góry dziękuję za pomoc.

IMG_20201122_104632.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Kostek94 napisał:

Niestety, miałem jeden fermentor

A teraz masz dwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Kostek94 napisał:

Nie, tylko ten. Źle się wyraziłem. Tak naprawdę nie mam gdzie przelać, więc pytanie czy da się z tego fermentora do butelek bezpośrednio?

Cukier bezpośrednio do butelek (moze byc syrop strzykawką) i rozlew z kranika. Najlepiej wcześniej wystawić na zewnątrz aby osady opadły na dno. 

Edited by Suchejroo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja większość piw przelewam od razu. Musisz kupić taką rurkę z zaworkiem grawitacyjnym lub kranik po ukosie i lejesz odkręcając, zamykając go. Do butelek sypie cukier miarką. Można strzykawką woda z cukrem.
Pamiętaj aby to schłodzić przed butelkowaniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Kostek94 napisał:

A czy ten osad chmielu, jak na zdjęciu, nie narobi nic złego jak trafi do butelek?

Na zdjęciu raczej widać gęstwę drożdżową i osad ewentualnie białkowy, chmiel jest zielony :). Niemniej osad chmielowy nie powinien dostać się do butelek, będzie gryzący i może powodować tzw gushing.

Najlepiej tak jak ci radzą wyżej wystaw np na balkon na dobę, potem ostrożnie przestaw na miejsce rozlewu, odczekaj aż wszystko osiądzie i rozlewaj. Kranik jest powyżej dna, więc większość osadów zostanie. Pszeniczne może być mętne, więc nie przejmuj się tym.

Cukier do butelek najlepiej jak też wyżej jako syrop, musisz tylko przeliczyć ilość na butelkę w zależności od ilości wody jaka w nim pozostanie.

Na kranik zamiast zaworka grawitacyjnego możesz założyć też zwykły wężyk długości butelki, tak by rozlew nie powodował spieniania piwa (lejesz od dna). Prawdę mówiąc sam tak robię, bo zaworki grawitacyjne mają wkurzająco wolny przepływ :)

Alternatywą jest rozlew z góry, przez zassanie do dłuższego wężyka, ale tej opcji bardzo nie polecam - jest bardzo niewygodna i będzie sporo sprzątania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale naprawdę warto kupić ten zaworek do rozlewu. Plastikowy jest tani, na Aliexpress upolowałem metalowy, z odkręcaną głowicą, łatwo się sterylizuje.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.