Jump to content
Sign in to follow this  
Pieron

Piwo Jejskiego - Porter Bałtycki #44

Recommended Posts

Wypite w czerwcu.

Kolor czarny, podczas degustacji widać było że klarowne.

Piana bardzo trwała, o średnich bąblach, brązowa.

W zapachu wyraźne nutki śliwki i czekolady (intensywniejszy niżeli śliwki). Czuć też alkohol ale to normalne w tym piwie.

W smaku słodkie, czekoladowe, a alkohol rozgrzewa.

 

Mi bardzo smakowało to piwo, pewnie jeszcze leżakuje (tu jestem ciekaw zmian smakowych).

Jejski, jakie miałeś wyniki tego piwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porter Bałtycki

Oznaczono jako I - 26. Nie pokonał progu eliminacji

Uwagi: B. młody, ciągle fermentuje! W zapachu rozpuszczalnikowy, smaku - ściągający.

 

Taka oto metryczka :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba komisja miała rację. Wtedy był młody i niedojrzały. Wczoraj był już dojrzały. Piękna pianka o kolorze kremowym. W smaku prawdziwy porter jaki lubię. Trzymaj tak dalej. Do GC masz coraz bliżej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja załapałem się na butelkę tego porterka. Przede wszystkim roboczo nazwałem go "Sadysta". Czemu? Ano nalewając najostrożniej jak umiałem otrzymałem 4/5 kufla gęstej, beżowej piany sztywnej jak ubite białko jaj. Zapach piwa rewelacyjny (patrz niżej), pianka w smaku rozkosznie karmelowo - słodka, ale do piwa nie pozwala się dostać! Prawie wcale nie chce opadać! Człowiek rozochocony wspaniałymi doznaniami wzrokowo - węchowymi chciałby się napić a tu taki kremowy mur! Agrrrhhh... W końcu wyjadłem ją łyżeczkę i zacząłem właściwą degustację ;)

Kolor: Ciemno wiśniowy, ciut mu brakuje do czerni. Pod światło okazuje się dość jasny jak na "klasycznego" portera. Niemniej piękny. Idealnie klarowne.

Piana: Sporo o niej opisałem wyżej, dodam jeszcze że objawia się gushing - piana zamiast opadać na początku rośnie, i rośnie, i rośnie, i wychodzi z kufla :)

Zapach: Bardzo intensywny, karmelowy, z nutką alkoholu i kawy.

Smak: Wydaje się być umiarkowanie wytrawne, czuć w nim treść ale nie jest przyciężki. W smaku zdecydowany karmel, kawa, niewielka, owocowa cierpkość. Goryczka i posmak palonego ziarna są subtelne, dość delikatne. Cała kompozycja jest zamknięte szlachetną nutą alkoholu. Rozgrzewa.

Wysycenie: Nadmiar poszedł w pianę, to co zostało nie zwraca na siebie uwagi - czyli jest dobrze.

 

Bardzo ciekawy porter. Niby ma 21°Blg a jest bardzo łatwy w odbiorze, lekki choć złożony. Bardzo mi smakował, choć osobiście cenię w porterach taką szorstkość; intensywną goryczkę i wręcz posmak spalenizny - a tu zamiast tego znalazłem wspaniałą równowagę.

Myślę, że ten porter mógłby łeb w łeb rywalizować z takimi cenionymi markami jak Żywiecki z Cieszyna, Amber Grand Imperial Porter czy Porter Warmiński. Ta sama klasa. Ciechanowskiego (starego, lekkiego) i Okocimskiego portera (tego "nowego", lekkiego) przebija o głowę złożonością smaku. Łódzki czy Komes to jednak inna "frakcja" - ciężkie, szorstkie portery, więc do nich nie porównuję.

 

 

Gratulacje Andrzeju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobna sytuacja była z piwem innego kolegi. Degustowane przez kolegę okazało się mocno przeegazowane, że zostało połowę kufelka. Ja piwo JEJSKIEGO miałem w chłodni od kilku miesięcy to inne również i nie miałem problemu z przegazowaniem. Po otwarciu i delikatym nalewaniu było idealnie.

Jeżeli chodzi o porównanie piwa Andrzeja do Żywieckiego czy Ambera to dla mnie zdecydowanie lepszy był porter Andrzeja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miło czytać takie oceny. Chciałem aby to piwo nie było bardzo palone i gorzkie w smaku. Dlatego dałem mało palonego jęczmienia. Celowałem raczej ze smakiem w kierunku śliwek, karmelu itp. Inspiracją był porter Janka III w KPD którego wypiłem z rozkoszą, a było to pierwsze domowe piwo które piłem, a nie uwarzyłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chciałem aby to piwo nie było bardzo palone i gorzkie w smaku. Dlatego dałem mało palonego jęczmienia. Celowałem raczej ze smakiem w kierunku śliwek, karmelu itp.

cel osiągnięty ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.