Skocz do zawartości

Klarowanie cydru


sultan_kanapy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Posiadam w balonie cydr jabłkowy z jabłek tłoczonych w zaznajomionej tłoczni. Nastaw robiłem 4 października a znad drożdży przelałem 8 listopada. Większy osad udało się oddzielić lecz napój dalej jest mętny. Chciałbym zastosować klarowin z browinu (bentonit sodowo-potasowy) lecz spotkałem się z opiniami że później będą kłopoty z refermentacją. Jak to dokładnie jest i ewentualnie czym wyklarować cydr? Drożdże ciderini sweet i pożywka również z browinu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z cydrem z soków tłoczonych niestety tak jest, że się ich nie wyklaruje. Ja kiedyś swój cydr trzymałem 2 tyg w chłodnym miejscu i się nie wyklarował. Teraz zrobiłem z jabłek puszczonych przez sokowirówkę i po 3 dniach od zakończenia fermentacji zrobił się klarowny nawet w ponad 20 st temp otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sultan_kanapy napisał:

Hej. Posiadam w balonie cydr jabłkowy z jabłek tłoczonych w zaznajomionej tłoczni. Nastaw robiłem 4 października a znad drożdży przelałem 8 listopada. Większy osad udało się oddzielić lecz napój dalej jest mętny. Chciałbym zastosować klarowin z browinu (bentonit sodowo-potasowy) lecz spotkałem się z opiniami że później będą kłopoty z refermentacją. Jak to dokładnie jest i ewentualnie czym wyklarować cydr? Drożdże ciderini sweet i pożywka również z browinu.

Zerknij tutaj https://projektcydr.pl/?p=1180

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, DanielN napisał:

Zerknij tutaj https://projektcydr.pl/?p=1180

 

Trafiłem też na tą stronę. Spróbuję zrobić opisany test na obecność pektyn i ewentualnie zastosowac odpowiedni środek. Zostawię go w spokoju też kilka tygodni a jak nie będzie się poprawiać to zadowolę się lekko zmętnionym:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem ze to zależy do bardzo od drożdży. Jak wstawiałem na drożdżach z Browina to długo były mętne, tak samo miałem z Gozdawa. Lepszy był efekt gdy wstawiałem drugą serie na gęstwie w tedy było lepiej. Teraz używam BULLDOG CIDER SWEET i te moim zdaniem są najlepsze: wychodzi słodki i szybko się klaruję. Tylko nie używać gęstwy do następnego bo już sprawdzone - drożdże się "przetrasowują" i następny wychodzi wytrawny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy lekka mętność cydru jest tak istotną wadą? W pewien sposób podkreśla to fakt, że jest to cydr domowy, a nie fabryczna mieszanka czegoś z czymś, rozpuszczona w wodzie.
Chcę powiedzieć, że może warto nie przesadzić z tymi działaniami, bo każde z nich niesie jednak niebezpieczeństwo infekcji.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętność nie jest wadą ale czy nie ładnie się prezentuję klarowny jak szampan. Bawiłem się z bentonit czy mech irlandzki i to nie dawało tego co bym chciał. Odmiana jabłek i drożdże - ich kombinacja jest ważna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc mały upload. Na chwilę obecną sytuacja się wyklarowała (hehe, cydr właściwie też). Po około dwóch tygodniach w temp 3C cydr wygląda tak jak na zdjęciach (w tle też nowe miejsce do warzenia nazwane oficjalnie "letnią kuchnią" aby rodzinka nie czepiała się poniesionych nakładów finansowych na rewitalizację starej komórki:D

Dziś cydr trafił do butelek z dodatkiem 105g glukozy oraz 300g ksylitolu na 15l trunku. No i oczywiście pozostaje pytanie czy po takim czasie w niskiej temperaturze drożdże poradzą sobie z nagazowaniem napoju?

 

IMG_20201201_205102175.jpg

IMG_20201201_205109728.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 9 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Dzień dobry mam nadzieję,że ktoś mi pomoże w kwestii cydru. Jestem kompletnym laikiem. Mój nastaw pracuje 10 dzień, jest z soku z sokowirówki. Drożdże Borowin dodane na początku po czym w 5 i 7 dniu dokarmione cukrem i pożywką zgodnie z instrukcjami. Aktualnie już nie pracuje. Jest mętny co mam zrobić w następnych krokach?? Dodać cukier i ksylitol i przelewać do butelek? Proszę pomóżcie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karma czy masz czym sprawdzić ile odfermentowało? Cukromierz? Na jakich drożdżach, jak dodałeś(aś) cukru to będzie mocniejszy, za to mniej jabłkowy.

Jeżeli masz czym sprawdzić i drożdze to Ciderini powinny zejść do ,1,0 blg.

 

Jak nie masz czym zmierzyć to musi być kwaśne jak wytrawne wino. 

Wtedy cukier, i słodzik, i w butelki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.