Skocz do zawartości

NEIPA- co myślicie???


Dave20050

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w najbliższym czasie w planach 3 identyczne warki NEIPA po 20L. 

Zasyp: 

3.5 kg Pale  aleAle  

1kg Pilzneński 

0,5 kg Pszeniczny 

0,5 kg płatki pszeniczne 

0,5 kg płatki owsiane

0,5 kg płatki orkiszowe 

 

Zacieranie :

66'  50 minut 

72, 10 minut 

78' 5 minut 

 

Chmielenie 

30 min Falconers Flight 33g

15 min   Falconers Flight 33g 

0 min Falconers Flight 33g 

 

Na zimno :

Mosaic 50g  4 dni 

Galaxy 33g  4 dni 

Sabro  33g   4 dni

 

Drożdże: gęstwa  po US - 05 

 

Pytanie do bardziej doświadczonych

Pierwszy raz będę używał chmielu Falconers, mieliście już jakieś doświadczenia z tym chmielem ?

Czy coś można poprawić??? 

Nie popełniłem żadnego błędu podczas tworzenia przepisu???  

Pozdrawiam  :)

 

 

 

Edytowane przez Dave20050
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falconers użyłem w warce NE, w której wyszła trawiasta gorycz. Ale ostatnio mam złą rękę do tego stylu, więc nie winię chmielu.

W NE powinieneś część chmielu wrzucić podczas fermentacji burzliwej, wiele receptur zaleca chmielenie na zimno w 3 dawkach, na burzliwą, po burzliwej i na sam koniec. Dobrze jest chmielić w jakimś zasobniku i usuwać poprzednie porcje. Nie wiem też czy za dużo nie dajesz do gotowania, część dałbym na hopstand. No i przerwa 72° 10 minut po 50 min. zacierania to tak symbolicznie raczej :)

Skoro masz w planach 3 takie warki to jest pole do eksperymentów, w każdej zmieniłbym jakiś parametr i obserwował wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, x1d napisał:

Falconers użyłem w warce NE, w której wyszła trawiasta gorycz. Ale ostatnio mam złą rękę do tego stylu, więc nie winię chmielu.

W NE powinieneś część chmielu wrzucić podczas fermentacji burzliwej, wiele receptur zaleca chmielenie na zimno w 3 dawkach, na burzliwą, po burzliwej i na sam koniec. Dobrze jest chmielić w jakimś zasobniku i usuwać poprzednie porcje. Nie wiem też czy za dużo nie dajesz do gotowania, część dałbym na hopstand. No i przerwa 72° 10 minut po 50 min. zacierania to tak symbolicznie raczej :)

Skoro masz w planach 3 takie warki to jest pole do eksperymentów, w każdej zmieniłbym jakiś parametr i obserwował wyniki.

Dzięki, trochę poeksperymentuje  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, skazi napisał:

US-05 to raczej słaby wybór jeśli chodzi o drożdże do NEIPA.

Jakie drożdże polecisz ?  Wiem, że najlepiej byłoby wrzucić jakieś  płynne, ale w planie mam uwarzyć dwie warki jednego dnia, więc potrzebowałbym dwóch saszetek, wydatek ok. 80 zł, a gestwy mam dużo i świeżą  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US05 też mogą być. Wiadomo, są lepsze do neipa ale na nich też możesz zrobić. 

Falconers bardzo dobry, ale to też zależy co jaki sklep aktualnie ma. 

Sypałbym 100g na wyłączenie palnika. Minimalnie na goryczke. 

Chmieliłbym od pierwszego dnia burzliwej i pod koniec cichej druga dawkę, jakieś dwie doby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, anatom napisał:

US05 też mogą być. Wiadomo, są lepsze do neipa ale na nich też możesz zrobić. 

Falconers bardzo dobry, ale to też zależy co jaki sklep aktualnie ma. 

Sypałbym 100g na wyłączenie palnika. Minimalnie na goryczke. 

Chmieliłbym od pierwszego dnia burzliwej i pod koniec cichej druga dawkę, jakieś dwie doby. 

Nigdy nie chmieliłem podczas burzliwej, zawsze na cichej.  Czy będę mógł zabrać gęstwę, jeżeli wrzucę chmiel na burzliwą? Drożdże nie zanieczyszczą gęstwy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gawron napisał:

Jedną saszetkę, ale większy starter.

Płynnych drożdży jeszcze nie używałem, starterów również nie robiłem, nie chcę niczego zepsuć, wolę nie ryzykować. Jeszcze przyjdzie czas  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dave20050 napisał:

Płynnych drożdży jeszcze nie używałem, starterów również nie robiłem, nie chcę niczego zepsuć, wolę nie ryzykować. Jeszcze przyjdzie czas  :)

Łatwiej zepsuć uwodnienie suchych niż starter z płynnych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dave20050 napisał:

Nigdy nie chmieliłem podczas burzliwej, zawsze na cichej.  Czy będę mógł zabrać gęstwę, jeżeli wrzucę chmiel na burzliwą? Drożdże nie zanieczyszczą gęstwy? 

Ja osobiście nie zbieram ale z tego co piszą na forum to nie ma problemu z taką gęstwa. 

Trzeba ją pewnie przemyć i poczekać na rozdzielenie warstwy chmielowej i zdekantować.

Poszukaj info na forum. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatom napisał:

Ja osobiście nie zbieram ale z tego co piszą na forum to nie ma problemu z taką gęstwa. 

Trzeba ją pewnie przemyć i poczekać na rozdzielenie warstwy chmielowej i zdekantować.

Poszukaj info na forum. 

 

Ok, tylko co ma na celu chmielenie podczas burzliwej ? Gdzieś wyczytałem, że sporo aromatu uleci wtedy razem z dwutlenkiek węgla, który wydziela się podczas burzliwej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biotransformacja nie przebiega z użyciem każdego szczepu drożdży, a jestem prawie przekonany, że piwo na US-05 nie uzyska z tego żadnych benefitów. Dla początkującego piwowara(w tym też i mnie) to niepotrzebna komplikacja całego procesu. Na twoim miejscu całkowicie pominąłbym biotransformacje i wrzucił wszystko po zakończonej fermentacji burzliwej. Skoro warzysz 3 NEIPKI to możesz przeprowadzić eksperyment, w jednej wrzuć chmiel na burzliwą fermentacje i porównaj odczucia. Bardzo dobra NEIPA wyjdzie i bez wrzucania chmielu na burzliwą :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Koneser_ napisał:

Biotransformacja nie przebiega z użyciem każdego szczepu drożdży, a jestem prawie przekonany, że piwo na US-05 nie uzyska z tego żadnych benefitów.

Jakieś źródło? Chętnie się douczę.

 

1 godzinę temu, Koneser_ napisał:

to niepotrzebna komplikacja całego procesu

A co skomplikowanego we wsypaniu chmielu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich źródeł niestety nie jestem w stanie podać, bo czytałem wyrywkowo wiele stron. Z tego co pamiętam, w którymś odcinku Alchemii było o tym mówione, Brulosophy przeprowadził eksperyment na ten temat https://brulosophy.com/2017/01/23/biotransformation-vs-standard-dry-hop-exbeeriment-results/ , Jabeerwocky na youtube w odcinku "Piwo chmielone na zimno" również poruszyło tę kwestię, http://www.milkthefunk.com/wiki/Hops#Hop_Derived_Compounds_In_Beer_and_Biotransformations ( tutaj nawet wspominają, że biotransformacja może mieć niewielkie znaczenie na cechy aromatyczne piwa ), na youtube na kanale Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych jest również materiał o biotransformacji. Zdaje sobie sprawę, że nie powinienem przytaczać dowodu anegdotycznego, ale gdzieś na amerykańskim forum o piwowarstwie wyczytałem, że browary w USA nie chmielą podczas burzliwej, gdyż jest to nieopłacalne i nie czuć różnicy( https://www.homebrewtalk.com/threads/my-theory-and-experience-with-biotransformation-of-dry-hops-in-a-neipa.656568/  - było więcej tematów o tym ale tutaj wspominają, że Monkish Brewing nie wrzuca chmielu na burzliwą, bo nie ma sensu. Jeśli jesteś zainteresowany tematem to możesz poszukać informacji na temat enzymu beta-glukozydaza, bo dzięki niemu drożdże ( szczepy będą różnić się zawartością tego enzymu ) przetwarzają jedne związki aromatyczne w drugie. Jeśli chodzi o skomplikowanie procesu to może trochę przesadziłem, bardziej chodziło mi o zbyt długie przetrzymywanie chmielu w jednym wiadrze i możliwie związane z tym następstwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.