Jump to content

[Kraftmagia]Polskie piwa z nagrodami na European Beer Star 2020


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Jest kilka ważnych konkursów piwa na świecie. Jednym z nich jest European Beer Star. Jego wyniki niedawno zostały ogłoszone. Oczywiście – wyłącznie online.

Dwa łyki statystyki

Konkurs organizowany jest od 2004 roku pod Monachium. W tegorocznej edycji zgłoszono 2036 piw w 45 kategoriach. Nagradzane są trzy pierwsze miejsca. Piwa nadesłano z 42 krajów świata, jednak nagrodzono piwa jedynie z 28. Wśród nich – jest Polska z 3 medalami.

Kwaśne, a złote

Na początek od razu złoty medal. Fortuna, browar niby nie kraftowy, a złoty. Bowiem zgarnął nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii Wood and Barrel Aged Sour, czyli kwaśne piwa dojrzewane w beczce.

Zwycięskim piwem jest Fortunatus III, czyli Flanders Red Ale Barrel Aged. Piwo doskonale znane i doceniane w środowisku fanów piwa. Nie jest to pierwszy medal Fortuny, bo w 2013 zgarnęli złoto za portera bałtyckiego.

2 portery na pudle

Skoro mowa o porterach – to w tej kategorii na 3 medale piwa warzone w Polsce zgarnęły 2. Co prawda nie można napisać, że oba trafiły do polskich browarów, bo jeden z nich należy do zagranicznego koncernu. Ale marka, receptura i piwowarzy – są jak najbardziej lechickie.

Złoto w tej królewskiej kategorii zdobył browar Sulimar Sp. z o.o., za piwo Trybunał Porter Bałtycki. Jest to niemała niespodzianka, bo o tym piwie nigdy nie było szczególnie głośno. Nie mniej gratulacje należą się Corneliusowi, bo tak nazywa się browar spółki Sulimar.

Drugie miejsce zwinął niemiecki browar o trudnej do wymówienia nazwie Störtebeker Braumanufaktur GmbH za Störtebeker Nordik-Porter.

Brąz zaś otrzymało piwo Okocim Mistrzowski Porter, marka należąca do Calsberg Polska. Tu już zaskoczenie jest mniejsze, niż w przypadku pierwszego miejsca. Bo trzeba przyznać, że porter z Okocimia bez dwóch zdań można uznać za jednego z najlepszych przedstawicieli stylu. Jest to też jego druga wygrana na EBC – w 2015 otrzymał w tej samej kategorii złoto.

Kategoria porterów bałtyckich nie pierwszy raz jest mocno obsadzona przez polskie piwa. W poprzednich latach oprócz Okocimia nagrody otrzymywały browary Kormoran (dwukrotnie) i wspominana Fortuna.

Wszystkie nagrody za 2020 można sprawdzić na stronie wydarzenia.

zdjęcie: European Beer Star

The post Polskie piwa z nagrodami na European Beer Star 2020 appeared first on Kraftmagia.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.