Skocz do zawartości

Automatyczny kocioł zacierny


smaky78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Warzę już jakieś 2 lata na garnku z zacieraniem i myślę co by tu usprawnić, głównie chodzi o czas, żeby warzenie nie zabierało całego dnia, a żeby można było coś zrobić w domu w międzyczasie, a nie tylko ślęczeć nad garem i pilnować temperatur i czasów, więc pomyślałem, że może by tak przyinwestować w automatyczny kocioł zacierny np. taki Coobra, a może są jakieś inne, lepsze?

I tu pojawia się pytanie, czy to urządzenie warte jest zakupu? Czy można spokojnie robić coś w między czasie, czy i tak trzeba przy nim siedzieć, czy trzeba wysładzać, czy to tutaj nie jest potrzebne, no i najważniejsze, czy dobre piwka wychodzą z takiego kociołka?

Edytowane przez smaky78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo już tu napisano o tych kotłach, krótko: sam piwa nie zrobi, ale spokojnie pozwoli na ugotowanie w międzyczasie obiadu, spacer z psem, chwilę zdalnej pracy czy co kto tam lubi. Musisz minimum po nastawieniu: podnieść kosz po zacieraniu, wlać wodę do wysładzania, dodać chmiel, wystudzić i zlać. Czasem zajrzeć i skorygować przepływ. Proces prostej warki ogarniesz w 4-5 godzin. Chyba że coś pójdzie nie tak, zapcha się, przypali i stoisz 7 godzin z łychą :)

Duży plus to niewiele miejsca potrzebne na warzenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad tym się zastanawiam.
obejrzyj filmy browaru Gdynia trochę może wyjaśni.
Sam proces trochę się się skróci o ile robi się proste zasypy.
dla mnie najważniejsze to w tym systemie to czystość i ilość miejsca który zajmuje. Bo największe zalety. odchodzi też kontrola temperatury a także odliczanie czasu.

W moim przypadku rozłożenie całego browaru trwa ok godziny, gar, kuchenka, mieszadło, wiadra węże.

To sporo gratów które zajmują miejsce.

automat sam piwa nie zrobi, dużo procesu nie skróci ale ułatwi pewnie sprawy.



Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automat jedne sprawy ułatwia, a inne komplikuje. Mycia jest niemal tyle samo co w przypadku zwykłego garnka, a samo mycie wcale do prostszych nie należy. Musisz się przygotować na to że kilka pierwszych warek to będzie raczej walka z samym sobą i solidna dawka wkurwienia a nie proces na zasadzie "włącz i zapomnij".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zbieram informacje, dla mnie sporym plusem byłoby niezajmowanie kuchni na cały dzień no i sprawa z tym warnikiem jest fajna bo można go podłączyć do pompy i wysładzanie samo idzie. Teoretycznie jest znacznie więcej zalet, wadą jest na pewno cena bo pod 3 tys. trzeba za to beknąć w full opcji, sprzęt służyłby latami, tak myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, smaky78 napisał:

Na razie zbieram informacje, dla mnie sporym plusem byłoby niezajmowanie kuchni na cały dzień no i sprawa z tym warnikiem jest fajna bo można go podłączyć do pompy i wysładzanie samo idzie. Teoretycznie jest znacznie więcej zalet, wadą jest na pewno cena bo pod 3 tys. trzeba za to beknąć w full opcji, sprzęt służyłby latami, tak myślę ?

 

Jeśli warzenie na zwykłym garze zajmuje cały dzień, to może warto pomyśleć, co w samym procesie można usprawnić?

Przy standardowych warkach, czyli 60-minutowe gotowanie i bez whirpoola spokojnie powinieneś się zmieścić w 5-6 godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o całym procesie ok. 8 godz. z rozłożeniem sprzętu i z myciem, wysładzanie może za długo robię, no i jak jest kilka zakresów temperatur to trochę zajmuje na gazówce dobicie do zadanej, teraz kupiłem taboret gazowy 8 KW to powinno iść szybciej, zobaczymy, ale muszę warzyć w osobnej piwniczce co zimą nie będzie zbyt komfortowe, dlatego myślę o automacie bo wtedy wszystko bym miał w domu. 

W każdym razie, jeśli nikt kategorycznie nie odradza to będę szedł w tym kierunku, bo w mojej sytuacji chyba innego wyjścia nie ma.

Edytowane przez smaky78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, smaky78 napisał:

Mówię o całym procesie ok. 8 godz. z rozłożeniem sprzętu i z myciem, wysładzanie może za długo robię, no i jak jest kilka zakresów temperatur to trochę zajmuje na gazówce dobicie do zadanej, teraz kupiłem taboret gazowy 8 KW to powinno iść szybciej, zobaczymy, ale muszę warzyć w osobnej piwniczce co zimą nie będzie zbyt komfortowe, dlatego myślę o automacie bo wtedy wszystko bym miał w domu.

 

Też mówię o całym procesie. Sam warzę na zwykłej kuchence gazowej i w takim czasie spokojnie można się zmieścić, licząc z rozłożeniem sprzętu i myciem.

Argument o piwniczce jest oczywiście nie do podważenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, obiad gdzieś trzeba robić, także nie mogę zająć kuchni, dotąd warzyłem u szwagra w letniej kuchni, ale tam mogę warzyć tylko w niedzielę, bo w sobotę jest używana jako pralnia, a ja chcę warzyć w soboty, no i kłopot z noszeniem gratów za każdym razem.

Edytowane przez smaky78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam royala za ok.  1600, można  upolować używany  taniej. 3k bym nie dał :).

Wysładzanie akurat nie jest tu czasochłonne,  po prostu przepłukujesz kosz z młótem.  Faktem jest ogarniecie procesu, ale potem można śmiało warzyć po obiedzie.

Kolejna zaleta przy warzeniu w mieszkaniu to łatwość przechowywania, zmieścisz wszystko w niedużej szafce/półce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 22 warkach na garze przesiadłem się na Grainfather G30.

Jest bardzo duża różnica ;) jak dla mnie na duży plus.

Czas skrócony do 4-5 godzin (bez mycia), w zestawie bardzo wygodna i skuteczna chłodnica przeciwbieżna.

Sam system też jest nieźle przemyślany, dodatkowo masz sterowanie z poziomu apki -> też się sprawdza.

Fakt, że trochę kosztuje - ale w mojej ocenie było warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.