Skocz do zawartości

Brewkit - Pilsner, dolna fermentacja


kingbialt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jutro planuję warzyć swoją 1 warkę. Na pierwszy raz będzie to 'gorący kubek' - Muntons Export Pilsner. Połączę go z ekstraktem słodowym w syropie. Planowałem użyć drożdży saflager w34/70 i tu rodzą się pytania.

- powinienem przeprowadzić dolną fermentację - w temp 12-15C (w piwnicy), używając 1 saszetkę (wg instrukcji po polsku)? Czy lepiej użyć 2 saszetek (wg instrukcji po ang 1 saszetka na 10-15 litrów)?

- wg informacji po ang temperatura może być 9-22C, czy mimo wszystko lepiej przeprowadzać w fermentację w piwnicy?

 

Co do fermentacji

- czy lepiej przeprowadzić ją w lekko uchylonym fermentorze z kranikiem, następnie po 10 dniach zrobić cichą z w tym samym fermentorze, tj. docisnąć przykrywke i założyć rurkę.

- czy może od razu docisnąć przykrywkę i założyć rurkę

- czy może, lekko uchylony fermentor przez 10 dni a następnie przelanie do fermentora nr 2 z kranikiem na cichą 

 

Refermentację planuję zrobić w formie syropu z glukozy dolanego do fermentora.

 

Z góry dzięki za informacje oraz wszelkie rady :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj 2 paczek uwodnionych drożdży zadanych do brzeczki w temperaturze fermentacji. Jeżeli masz możliwość kontrować telewizję temperaturę to najlepsza dla tych drożdży będzie temp. otoczenia pomiędzy 10 a 12 st. C. Czas fermentacji dolnej jest zdecydowanie dłuższy niż górnej i na Twoim miejscu dał bym sobie spokój na 4 tygodnie. Niech drożdże pracują. Na początek najłatwiej będzie Ci zamknąć szczelnie wieko wraz z rurką fermentacyjną do której wklej alkohol lub starsan. Nie przelewaj tego piwa jeżeli nie zbierasz gęstwy. Przelewanie nic nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już otwór na rurkę, to ją załóż, jak nie masz to rozszczelniona pokrywa sprawdzi się w każdej fazie fermentacji, rurka też, nie ma co tu dorabiać teorii.
Fermentuj w piwnicy, na koniec możesz przenieść w cieplejsze miejsce na tzw. p przerwę diacetylową, ale najwcześniej po przerebiebiu przynajmniej połowy ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kingbialt napisał:

Mam w piwnicy 14C więc myślę, że dobra temperatura

Oj jednak trochę ciepło. Zmontuj skrzynię styropianową i wkładaj zamrożone butelki z wodą, albo zmień drożdże i zrób koelscha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jednak trochę ciepło. Zmontuj skrzynię styropianową i wkładaj zamrożone butelki z wodą, albo zmień drożdże i zrób koelscha
Na pierwsze piwko to raczej nie polecałbym skrzyni i chłodzenia. Chociaż zgadzam się z Tobą, że 14 stopni to dość wysoko jak na dolniaka.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kingbialt napisał:

Jeszcze takie noobowskie pytanie.

Jeżeli fermentacja ma przebiegać w tych 12-15C to brzeczka i woda w której robie rehydratację powinna mieć taką temp? Zwykle na na YT jest to 20-30C.

Tak. Rehydratację robisz w nawet ponad 30 stopniach, a później chłodzisz najlepiej poprzez dolewanie brzeczki co kilka minut np. w w trzech krokach obniżając temperaturę o 5 stopni w każdym kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Muchor napisał:

Na pierwsze piwko to raczej nie polecałbym skrzyni i chłodzenia

Dziwnie piszesz "lagera" ;)

Przecież to nie jest jakaś kosmiczna technologia, jak ma być dolniak to temperatury trzeba jakoś pilnować. Można też poczekać aż się ochłodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, koval_blazej napisał:

Oj jednak trochę ciepło. Zmontuj skrzynię styropianową i wkładaj zamrożone butelki z wodą, albo zmień drożdże i zrób koelscha

Mam troche styropianu po TV i innych piedoletach, może sie zrobi z tego skrzynke. I co do tego z 4 1,5l zamrozone butle i codziennie wymiana? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kingbialt napisał:

Mam troche styropianu po TV i innych piedoletach, może sie zrobi z tego skrzynke. I co do tego z 4 1,5l zamrozone butle i codziennie wymiana? :D

 

Na pewno nie aż tyle. Obstawiałbym jedną i wymiana co 12-24h, w końcu potrzebujesz schłodzić tylko o 4-5°. Będziesz musiał sprawdzić empirycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kingbialt napisał:

Mam troche styropianu po TV i innych piedoletach, może sie zrobi z tego skrzynke. I co do tego z 4 1,5l zamrozone butle i codziennie wymiana? :D

To zależy  od szczelnosci skrzynki, właściwości styropianu i temperatury otoczenia. Proponowałbym raczej  ze styropianu budowlanego, to nie sa duze koszty, a materiał  lepszy. No i przyzwoity termometr z sondą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Na pewno nie aż tyle. Obstawiałbym jedną i wymiana co 12-24h, w końcu potrzebujesz schłodzić tylko o 4-5°. Będziesz musiał sprawdzić empirycznie.
W sumie, to nie jest jakiś wyczyn, zatem jeżeli Ci się chce i możesz, to faktycznie - warto taką skrzynię zbudować. Powodzenia - pierwsze piwo i tak smakuje lepiej niż wszystko co się do tej pory piło

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kingbialt napisał:

nie mam z sondą, ale z owcą i napisem Zakopane

 

Takie się raczej nie nadaje. Wystarczy najprostszy z sondą, choćby coś takiego: https://allegro.pl/oferta/termometr-elektroniczny-lcd-z-sonda-do-pieca-co-8493515524

Sondę można przykleić od zewnątrz do fermentora i zaizolować kawałkiem styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna fermentacja jest zdecydowanie wolniejsza i mniej spektakularna niż górna. Piana będzie mniej obfita i pojawi się później. Obserwuj fermentator. Ruch w rurce, wydęcie pokrywy, wzrost temperatury, osad drożdżowy na dnie zbiornika (jak masz przejrzysty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby coś z tego wyszło, poki co nic nie bulga. Drożdze w szklance były wyrośnięte, piana była i przelałem to do brzeczki ok 17C. W piwnicy mam te 13C wiec skonstruowałem skrzynke do chłodzenia. Wieczorem sprawdzę do ilu sie schłodziło, najwyżej dorzucę z 2 kolejne butle. Używam na razie termometr z owcą (czekam na ten z sondą). Zrobiłem też wizjer na termometr na fermentorze :)

 

20201114_135738.jpg

20201114_135816.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.