Skocz do zawartości

Pierwsze przymiarki i pierwsze pytania


Adrian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich :-). Mam na imię Adrian i mieszkam w Bytomiu. Przymierzam się do własnej produkcji piwa, muszę zanznaczyc że jeszcze nidy nie

piłem domowego piwa. Moim pierwszym problem jest zakupienie sprzętu, przeglądałem juz kilka sklepów internetowych i

najbardziej zainteresował mnie taki sprzęt http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=5484295 .

Wydaje mi się że w tym zestawie jest wszystko czego będe potrzebował. Mam pytanie do was czy ten zestaw jest dobry? A może ktoś

poleciłby mi inny zestaw z któego juz korzystał? Oraz czy jak będe juz butelkowac, chociaż wiem że do tego jeszcze dalek droga to lepiej do szklanych butelek czy do plastikowych?

Edytowane przez Adrian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw, jak zestaw. Moze byc. Podarowalbym sobie moze miarke do cukru (lepiej rozpuszczac glukoze przed rozlewem), a mieszadlo kupil drewniane - dluzej posluzy.

Jesli planujesz zacieranie, to dokup sobie od razu wezyk z oplotu (ewentualnie zrob sam).

Przydaloby sie tez wiecej kapsli, bo 50 to na jedna warke tylko wystarczy.

No i moze wiecej surowcow. Lepiej zaplacic raz za przesylke. Uwierz mi, na jednym piwie na pewno nie skonczysz :)

 

Sprawdz ceny w innych sklepach, byc moze uda sie kupic taki zestaw taniej:

http://www.piwo.org/forum/t7-Sklepy-internetowe.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek kupiłem zestaw z HomeBrewing.pl, jak porównałem sobie 3 (ten, z BA i z CP) to ten wypadł najlepiej pod względem zawartości, ale różnice są niewielkie. Potem dokupiłem kilka rzeczy, ale np. fermentory z HB są przynajmniej szczelne po 5 warkach, a z BA po pierwszej już nie trzymają.

 

Z rzeczy, które warto jest dokupić:

- dodatkowy fermentor z rurką (do cichej fermentacji, a ten z kranem używać do rozlewu)

- drugi cukromierz i termometr (na wypadek stłuczenia, to bardzo delikatne urządzenia)

- cylinder pomiarowy (wygodniejszy od probówki)

- łyżka do sosów (nalewanie brzeczki do cylindra)

- pojemnik z podziałką

- dokładna waga kuchenna

- więcej piro

Jeżeli chcesz zacierać (a na pewno chcesz) to jeszcze:

- garnek 30l (do zacierania i chmielenia)

- porządna drewniana łycha (mieszadło nie wyrabia przy gęstym zacierze)

- dodatkowy fermentor z kranem (do filtracji)

- filtrator z oplotu

- płyn Lugola

 

Rzeczy, których nie warto kupować:

- syfon do przelewania (koszmar dezynfekcji niweluje wszelki zysk)

- reduktor osadów (użyteczność bliska 0)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zatrzaskuje pokryw. Dzieki temu nie musze stosowac rurki fermentacyjnej. Nadmiar CO2 sam wyjdzie' date=' jak bedzie chcial.[/quote']

Wyjść wyjdzie, ale nie boisz się, że coś wlezie?

Sa browary, ktore stosuja otwarta fermentacje i im nic nie "wlazi". U mnie fermentor jest przykryty, wiec tym bardziej nie mam sie o co martwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa browary, ktore stosuja otwarta fermentacje i im nic nie "wlazi".

W tych browarach nic nie "włazi", bo tam nie ma wrogów. Lata fermentacji tysięcy litrów piwa spowodowało zdominowanie środowiska przez używane drożdże i produkty fermentacji, niewiele może tam zaszkodzić piwu - chyba że ktoś wrzuci do kadzi pare zdechłych kotów. Robienie piwa w domu to zupełnie inna bajka, są zagrożenia z którymi musimu sobie poradzić, nieważnie jak byle skutecznie. Aby zrozumieć różnicę między w/w browarami, a warzeniem w domu, wystarczy przeprowadzić w domu fermentację otwartą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.