Skocz do zawartości

Granaty- ostrzeżenie


gesio0

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu wczorajszym wyleciała w powietrze moja 13 (sic!) warka. To były moje pierwsze eksperymenty z dolną fementacją i chyba daję sobie z nią na razie spokój. Pierwszego swojego dolniaka fermentowałem w specjalnym do tego stworzonym styropianowym pojemniku chłodzonym butelkami z lodem. Temperatura była dość wysoka (12°C ) ale to ona uratowała mnie przed pierwszym wybuchem. Przy drugim dolniaku, warka nomen omen nr 13, postanowiłem zaszaleć. Zmajstrowałem wiadro po śledziach i włożyłem je do lodówki. Stała temperatura 7°C. Idealna. Zapomniałem jednak że w takich warunkach fermentacja przebiega wolniej. W lodówce miałem wiadro około 3-4 tygodni. Dodałem cukier, zabutelkowałem (5°Blg)i po dwóch tygodniach od rozlewu oczom mym ukazał się makabryczny widok. Dobrze że mnie tam (w piwnicy) nie było kiedy to wybuchało. Tak na oko, wystrzeliło mi z 10 butelek. Musiało być niezłe BUM. W nocy.....Nie wiem czy wybuchła jedna butelka, która wysadziła w powietrze resztę ale jedno jest pewne: zdążyłem się przekonać, że browar domowy bywa niebezpieczny.

 

Panie i Panowie! Uważajcie na granaty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zabutelkowałeś kiedy było 5blg to się nie dziw że masz granaty, miałeś jeszcze trzymać żeby niżej odfermentowało. Ale to wcale nie musi być tylko dolniak, mi ostatnio rozwaliło jedną flaszkę z saisonem, możliwe że butelka była z cienkiego szkła i dlatego, a butelkowałem przy ok 3blg.Tak ogólnie trzeba uważać bo to może być niebezpieczne kiedy ktoś znajdzie się w polu rażenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie! Uważajcie na granaty!

Albo nauczcie się uzywać cukromierza. Butelkowanie przy 5Blg to zdecydowanie za dużo.

 

Sam sobie jesteś winny Grzegorzu Dyndało :D

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem cukier, zabutelkowałem (5°Blg)i po dwóch tygodniach od rozlewu oczom mym ukazał się makabryczny widok. Dobrze że mnie tam (w piwnicy) nie było kiedy to wybuchało. Tak na oko, wystrzeliło mi z 10 butelek. Musiało być niezłe BUM. !

Klasyka tematu, butelkujemy przy 5 Blg tylko przy naprawde wysokim ekstrakcie początkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie! Uważajcie na granaty!

Albo nauczcie się uzywać cukromierza. Butelkowanie przy 5Blg to zdecydowanie za dużo.

 

Sam sobie jesteś winny Grzegorzu Dyndało :D

Już tu jacer nie cwaniakuj. :D Bo mi też jedno Twoje piwo wywaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 Blg to żaden fetysz, butelkowałem wee heavy przy 8 Blg i nic nie strzela. Podobnie lekkie szkockie butelkowałem przy 5 Blg i jest OK.

 

Tylko FFT prawdę Ci powie:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Fermentacja_brzeczki#Testowanie_fermentowalno.C5.9Bci_i_stabilno.C5.9Bci_brzeczki

no, dokładnie,ja mam niedogazowane (takie zresztą preferuje) piwo (właściwie 3 warki) butelkowane przy 5 blg,dolniak (początkowe blg w okolicach 11-12),zacierany na słodko,dodane jakieś 100 g glukozy na 20 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy, jaki jest limit fermentacji (co ja pisałem o FFT :D )

 

Jezeli warka 5 Blg dofermentuje w butelkach niżej, to będzie to odpowiadać poniższym ilościom glukozy:

 

do 4 Blg - 164g

do 3 Blg - 328 g

do 2 Blg - 492 g

 

Czyli może być, że dasz zero cukru, a i tak będą granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą, to kolega Wesoły chyba używa takiego urządzenia w tym celu

http://picasaweb.google.com/rafal.wesoly/Browar#5125921923111621250

 

Co mu się akurat nie dziwię, bo przy jego wybiciu, to pomyłki są chyba bardzo bolesne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że jestem sobie sam winny. Co mnie skusiło żeby butelkować? Nie mam pojęcia. Ale.... Wydaje mi się, że wiem dlaczego butelki mi tak pięknie popękały. Robiłem bardzo małą warkę, taką żeby mi się do lodówki zmieściła a dodałem jedną saszetkę drożdży.

 

Człowiek uczy się na błędach, więcej tego nie zrobię.

 

Dobrze, że działo się to w piwnicy a nie u mnie w mieszkaniu. Rozwód byłby murowany a tak rozeszło się wszystko po kościach. Muszę tylko ogarnąć piwnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że jestem sobie sam winny. Co mnie skusiło żeby butelkować? Nie mam pojęcia. Ale.... Wydaje mi się, że wiem dlaczego butelki mi tak pięknie popękały. Robiłem bardzo małą warkę, taką żeby mi się do lodówki zmieściła a dodałem jedną saszetkę drożdży.

To akurat nie ma nic do rzeczy. Po prostu w 7°C fermentacja mocno zwolniła. Gdybyś zrobił przerwę diacetylową, pewnie by doszło. Butelkowanie ~12tki przy 5°Blg to jest jak igranie z tygrysem bengalskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja po długiej fermentacji zabutelkowałem piwo które z 11 zeszło do 5. Stouta owsianego. Ładnie się nagazował fajne piwko. Ale po 2 miesiącach trochę dął po garach i trzeba było upuszczać gaz z butelek... a to wszystko na S-04. Teraz dłużej potrzymam przed rozlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 naraz to mała eksplozja. Wg.mnie nie wziąłeś pod uwagę rodzai drożdży. Jedne dolniaki są do kilku stopni niektóre do 20. I wtedy pracują. Zawsze trzeba zwracać uwagę na specyfikacje. Ja używałem ostatnio Saflager S-23 - pisze że do 15 stopni. Taką mam temp. w piwnicy i trzeba dłużej czekać aż popracują a 10-12 to optymalna szybka praca. Dodam że poziom °Blg wcale nie gwarantuje dobrego ciśnienia. Przykładowo wystarczy trzymać cały czas w zimnie aż do konsumpcji i wtedy więcej CO2 będzie rozpuszczone w piwie nie powodując wzrostu ciśnienia.. he he

Edytowane przez fabians
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne dolniaki są do kilku stopni niektóre do 20. I wtedy pracują. Zawsze trzeba zwracać uwagę na specyfikacje. Ja używałem ostatnio Saflager S-23 - pisze że do 15 stopni. Taką mam temp. w piwnicy i trzeba dłużej czekać aż popracują a 10-12 to optymalna szybka praca.

Wszystkie drożdże pracuja lepiej w cieple, także dolniaki. Optymalna (dla drożdzy) temperatura to bodajże 25°C i w takiej temperaturze są namnażane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniaki to jest to, nie ulega wątpliwości. Ale z tym kombinowaniem z temperaturami starsznie dużo zachodu. Nie mówię NIE dolniakom. Odkładam temat na później. Może udaq mi się zrobić jakieś dobre piwo na jesień. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniaki to jest to, nie ulega wątpliwości. Ale z tym kombinowaniem z temperaturami starsznie dużo zachodu. Nie mówię NIE dolniakom. Odkładam temat na później. Może udaq mi się zrobić jakieś dobre piwo na jesień. Zobaczymy.

Ja tam ostatnio jak temperatura tak była do 15 to 3 rodzaje na dolniakach zrobiłem, na tych samych drożdżach wylewając z balonu górę a drożdżowy osad zostawiałem, start to momentalny na taką ilość he he

Portera batyckiegio koźlaka i czerwonego barona

http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=9&przedm=2650741&=Czerwony_Baron&sess_id=10184668260

Każde jest inne i dobre lecz najbardziej mi zasmakował czerwony baron, może że człowiek tylko do słodów standardowych przyzwyczajony. Zawsze dodawałem trochę do refermentacji ale przy baronie jak spróbowałem przed dodaniem glukozy po kilku tygodniach to odpuściłem sobie tak tylko rozlałem do butelek ze względu na WYJĄTKOWY smak którego bałem się zepsuć. Buteleczki leżały cały czas w 14 15 stopniach. Czekam tylko na jesień.

Zmieniłem chmiel na 50 marynk i 50 lubelski. Wszystko razy 2 i do gara 40l żeby czasu i sił nie marnować.

Edytowane przez fabians
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, żeby nie zakładać nowego wątku podłączę się pod powyższy.

 

Jak to jest z tymi granatami?:) Dotychczas sądziłem, że ryzyko ich wystąpienia jest duże raczej w początkowym okresie leżakowania, jednak na dniach wybuchły mi dwie butelki ponad 5-miesięcznego marcowego.

Co prawda nie mam piwnicy i butelki przechowuję w garażu no ale dziwi mnie trochę fakt, że piwo dobrze dofermentowane na burzliwej, w miarę dojrzałe, przetrwało fale niedawnych upałów i teraz ni z gruchy ni z pietruchy sceny urządza:smilies:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo drożdże cały czas widocznie pracują. Dużo ciśnienia pewnie nie naprodukują, ale widać miały jeszcze co trawić. Przykrość wystąpiła po dłuższym czasie, bo i szkło wytrzymałe a i praca powolna. Pijąc inne piwa z tej partii nie zauważyłeś, że jest przegazowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.